11 BİN İHRACATÇIYA ULAŞTI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın 2018 yılında imza attığı başarıya vurgu yaptı. Yıl sonu finansman desteğinde hedef belirlendiğine de değinen Pekcan, “Eximbank, hedeflediği 11 bin ihracatçı sayısını aşarken, yüzde 70,4 KOBİ oranına ulaştı” dedi.

11 BİN İHRACATÇIYA ULAŞTI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın 2018 yılında imza attığı başarıya vurgu yaptı. Yıl sonu finansman desteğinde hedef belirlendiğine de değinen Pekcan, “Eximbank, hedeflediği 11 bin ihracatçı sayısını aşarken, yüzde 70,4 KOBİ oranına ulaştı” dedi.

24 Aralık 2018 Pazartesi 09:08
11 BİN İHRACATÇIYA ULAŞTI

YÜZDE 17 YÜKSELDİ

Türk Eximbank’ın 2018 yılında 12 şubesi ve 15 irtibat ofisi ile daha fazla ihracatçıya ulaştığı bilgisini veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Aralık itibarıyla Türkiye'de üst üste 3 yıldan fazla düzenli ihracat yapan 15 bin ihracatçıdan 11 bin 15’i Türk Eximbank’ın nakdi kredi ve sigorta desteğinden yararlanır hale gelmiştir” diye konuştu. Böylece 2018 yıl sonu hedefinin aşıldığını söyleyen Pekcan, “Ulaşılan ihracatçı sayısında da yüzde 16’lık artış gerçekleştirilmiştir. Burada önemli olan husus, daha fazla KOBİ niteliğindeki ihracatçıya ulaşılmaya başlanmış olmasıdır. 2017 yılı başında Eximbank’ın çalıştığı ihracatçılar arasında KOBİ’lerin payı yüzde 53’ler düzeyinde iken, 19 Aralık 2018 itibarıyla bu oran yüzde 70,4’e yükseltilmiştir” şeklinde konuştu.

FİNANSMAN HEDEFİNE DOĞRU

Türk Eximbank’ın 2018 yılında daha fazla ihracatçıya ulaşarak ve onların ihtiyaçları doğrultusunda programlarında gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdiğini söyleyen Pekcan, “Ülkemiz ihracatına sağladığı toplam nakdi kredi ve sigorta desteğini ihracat artışından daha hızlı bir şekilde artırmıştır. Bu çerçevede, 2018 yıl sonunda 27 milyar doları nakdi kredi, 17 milyar doları sigorta imkanı olmak üzere bir önceki yıla göre yüzde 13’ler düzeyinde artışla toplam 44 milyar dolarlık finansman desteği hedefine ulaşılacaktır. Böylelikle ihracatın da yüzde 26’sı finanse edilecektir. Eximbank 2018 yılında ihracatçılarımıza sağladığı nakdi kredi desteğini artırmak amacıyla yurt dışından 3,7 milyar dolarlık uygun maliyetli fon temin etmiş ve bu fonları uygun koşullarda ihracatçılarımıza aktarmak konusunda yoğun bir gayret göstermiştir” açıklamalarına yer verdi.

48.4 MİLYAR DOLAR 

İhracatın 2019 yılında ekonomik büyümeye ciddi bir katkı sağlamasının beklendiğini söyleyen Bakan, "Önümüzdeki dönemde ticaret savaşlarının da gündemde önemli bir yer tutacağı dikkate alındığında, gelecek yıl Türk Eximbank, ihracatı destekleme konusunda yine önemli bir misyon üstlenecektir. Daha fazla ihracatçımıza bulundukları yerde ulaşmak amacıyla 2019 yılında 8 yeni şube ve 4 yeni irtibat ofisi açılacaktır. Böylece ulaşılan ihracatçı sayısı 12.320’ler seviyesine yükseltilecektir. 2019 yılında KOBİ’lerin finansman erişimini kolaylaştırmaya devam edilerek, KOBİ’lere sağlanan reel finansman desteği ve desteklenen KOBİ sayısı da artırılacaktır. Türk Eximbank 2018 yılında turizm için, turizm ve seyahat acentelerinin krediye ulaşımının kolaylaştırılması, turizmle beraber, sağlık, lojistik, mühendislik alanlarının, KOBİ kapsamına alınması, tarım sektörünün mevsimsel finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni bir kredi programının uygulamaya alınması gibi ilave adımlar atmıştır. 2019 yılında da benzer uygulamalar, ihracatçılarımızın hizmetine sunulmaya devam edecektir. Eximbank 2019’a, geçen yıl yapılan sermaye aktarımı ve gerçekleştirdiği katkı sermaye niteliği taşıyan yurtiçi tahvil ihracı sayesinde güçlü bir sermaye ile giriş yapmaktadır.  2019 yılında Türk Eximbank tarafından ihracatçılarımıza sağlanan nakdi kredi ve sigorta desteğinin artırılması, böylece toplam finansman desteğinin 48,4 milyar dolara, ihracatı finanse etme oranının da yüzde 27’ye yükseltilmesi hedeflemektedir" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.