YERLİ ENERJİ YÜKSELECEK

Elektrik Üretim A.Ş’ye ait sahalar için özelleştirme ihalesine çıkılıyor. Yerli enerjinin payını artıracak olan ihale neticesinde sahalar işletmeye geçtiğinde yılda yaklaşık 6.3 milyon ton yerli kömür yakılacak.

YERLİ ENERJİ YÜKSELECEK

Elektrik Üretim A.Ş’ye ait sahalar için özelleştirme ihalesine çıkılıyor. Yerli enerjinin payını artıracak olan ihale neticesinde sahalar işletmeye geçtiğinde yılda yaklaşık 6.3 milyon ton yerli kömür yakılacak.

11 Ekim 2017 Çarşamba 08:30
YERLİ ENERJİ YÜKSELECEK

AÇIK EKSİLTME
Elektrik üretiminde yerli kömürün payını arttırmaya yönelik çalışmalar hız kazandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Eskişehir’in Alpu ve Tepebaşı ilçelerindeki Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ)’ye ait kömür sahalarını özel sektöre devretmek üzere ihaleye çıktı. Sahalar, bin 80 megavatlık santral kurma şartıyla, birim başına en düşük elektrik satış fiyatını veren istekliye devredilecek. Söz konusu Kömür Rezerv Alanı ile Enerji Üretim Alanı, sahalardaki kömür rezervine dayalı olarak çalışacak elektrik üretim santrali kurma şartıyla, işletme hakkının devri yoluyla özelleştirilecek.

PAZARLIK EDECEKLER
Pazarlık usulü uygulanmak suretiyle gerçekleştirilecek ihaleye katılacak istekliler, söz konusu sahaya kurulacak santralde üretilecek elektrik enerjisini EÜAŞ’a en düşük fiyatla satma taahhüdüyle yarışacak. Pazarlık usulü, başlangıç satış fiyatından eksiltme yapılmak suretiyle uygulanacak ve ihale komisyonu tarafından gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık eksiltme suretiyle sonuçlandırılabilecek. Eskişehir Alpu ve Tepebaşı kömür sahalarının santral kurma şartıyla ve işletme hakkının devri yoluyla özelleştirilmesi ihalesine ön yeterlilik için son başvuru tarihi 26 Ocak 2018 olarak belirlendi. İdare, ön yeterlilik için son başvuru tarihini erteleyebilecek.

“TÜZELLİK” ŞARTI
İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile Ortak Girişim Grupları katılabilecek. Gerçek kişiler ve yatırım fonları, en az bir tüzel kişinin bulunduğu Ortak Girişim Grubunda üye olarak yer alabilecek. İhaleye katılabilmek için Gizlilik Taahhütnamesi’nin imzalanması, ihale hakkında hazırlanan İhale Şartnamesi ile Tanıtım Dokümanı’nın satın alınması ve önyeterlilik kriterlerinin karşılanması şart. Ortak Girişim Grubu üyelerinden birinin İhale Şartnamesi ve Tanıtım Dokümanı alması yeterli. Ancak Ortak Girişim Grubu’nun her bir üyesinin ayrı bir Gizlilik Taahhütnamesi imzalaması isteniyor. Eskişehir Alpu Tepebaşı Kömür Sahası işletme hakkı devri ihalesinin geçici teminatı 25 milyon TL olarak belirlendi. Bu tutarın, ön yeterlilik ve teklif başvurusunda bulunacak istekliler tarafından ilgili banka hesabına yatırılması gerekiyor.

İŞTE DETAYLAR
Özelleştirmeye konu Alpu ve Tepebaşı kömür sahalarında üretilecek kömürle çalışacak santral yatırımının ayrıntıları da belli oldu. Tepebaşı ilçe sınırları içinde kurulup işletilmesi planlanan Alpu Termik Santrali’nin yanı sıra B Sektörü Yeraltı Maden İşletmesi ve Kül Düzenli Depolama Tesisi de kurulacak. EÜAŞ’ın geliştirdiği projeye göre yaklaşık 1.8 milyar dolar bedelli proje kapsamında 1.125 hektarlık üretim alanının yaklaşık 116,8 hektarlık kısmında santral sahası, yaklaşık 30 hektarlık kısmında ise kömür stok sahası tesis edilmesi ve işletilmesi planlanıyor. Alpu Termik Enerji Santrali’nde ana yakıt olarak yılda yaklaşık 6.3 milyon ton yerli kömür (linyit) yakılacak. Santral işletmeye geçtiğinde yılda 1.6 milyon ton taban külü ve uçucu kül ile 350 bin ton alçıtaşı olmak üzere toplam 1 milyon 950 bin ton atık oluşacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.