ENERJİDE MİLLİ ÜRETİM DÖNEMİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız; “Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önü açılmalı” dedi. Yerli üretimde akademisyenlere, özel sektöre ve sanayiciye büyük rollerin düştüğünü hatırlatan Yıldız, enerji sektörünün ekonomik büyüme rakamlarından daha hızlı büyümesi gerektiğini vurguladı.

ENERJİDE MİLLİ ÜRETİM DÖNEMİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız; “Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önü açılmalı” dedi. Yerli üretimde akademisyenlere, özel sektöre ve sanayiciye büyük rollerin düştüğünü hatırlatan Yıldız, enerji sektörünün ekonomik büyüme rakamlarından daha hızlı büyümesi gerektiğini vurguladı.

20 Mayıs 2015 Çarşamba 09:18
ENERJİDE MİLLİ ÜRETİM DÖNEMİ

 


   Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK’la ortaklaşa hayata geçirecekleri enerji projelerinin tanıtım toplantısına katıldı. Türkiye'nin bütün yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önünün çok hızlı bir şekilde açılması gerektiğini belirten Yıldız, enerji sektörünün büyüme hızının genel büyümeyi geçmesi gerektiğini ifade etti. Akademisyenlere, özel sektöre ve sanayicilere seslenen Bakan; “Yerli üretimde milli duruş sergilenmeli” diye konuştu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık ise; "MİLRES projesi bitme aşamasına geldi. Milli rüzgâr santralini yetişirse bu ay içinde dikeceğiz" şeklinde konuştu.  


“Enerji hedefleri büyümeyle paralel olmalı”


Yerli kaynaklar ve yerli üretim desteklenirken, cari açığa olumsuz etki yapacak yatırım harcamalarına da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Bakan Yıldız; "Türkiye'de yaklaşık yılda üretimi dağıtımı ve bütün donanımlarıyla beraber, yeri geliyor 12 milyar dolarlık, yeri geliyor 8-9 milyar dolarlık yatırım yapıyoruz. Biz bu pazarı, böyle bir talebi oluşturmuşsak, arzın mutlaka milli kaynaklarımızla beraber oluşması lazım" dedi.

Yıldız, Türkiye'ye gelen yatırımcıların Orta Doğu ve Afrika'nın da içinde olduğu çok geniş bir pazarı hedeflediğini dile getirdi. Avrupa Birliği'ne karşı bir kısım anti-damping uygulamaları nedeniyle bazı ülkelerden yatırımcıların gelerek Türkiye'de tesislerini kurduğunu ifade eden Yıldız, bu nedenle pazarı yalnızca Türkiye'nin gelişimi, büyümesi ve enerji hedefleri ile aynı oranda görmemek gerektiğine işaret etti.Destek verecek aktörleri açıkladı
Yerli üretimin gelişmesi için gerekirse ithal maliyetinin üzerinde de olsa üretim yapılabileceğini söyleyen Yıldız, "Yerli üretim yapmak lazımsa, milli duruş sergilemek lazımsa, buna borcu olanlar yalnızca Enerji ve Sanayi Bakanlıkları değil. Akademisyenler, aydınlar, özel sektör, sanayiciler" diye konuştu.  

Türkiye'nin 15 Nisan'da Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticileri Ağı'na (ENTSO-E) bağlandığını hatırlatan Yıldız; “Fransa'da üreten birisi eğer iletim hattı müsaitse Ankara'daki bir tüketiciye bunu satabilir veya tam tersi Denizli'deki bir üretim santrali iletim hattı müsait olması halinde o güç nispetinde İngiltere'deki bir yere elektriğini satabilir. Bu kalite açısından son derece önemli bir şey" açıklamalarında bulundu.

Yıldız; “Bizim şu anda komşularımızdan; Yunanistan, Bulgaristan dahil elektrikle alakalı iletim şebekesi olmayan herhangi bir komşumuz yok. O yüzden yapacağımız işlemler yalnızca Türkiye'deki gelişimle alakalı değil, aynı zamanda bu bölgedeki işlemlerle bütün yapılacak yatırımlarla alakalı olacaktır" şeklinde konuştu.“Dışa bağımlılığımızı sonlandıralım”


MİLGES, MİLHES, YGDA ve MİLKANAT projeleri dışında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile başka projeler de geliştirdiklerini anlatan Işık, "Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesi bitme aşamasına geldi, yakında inşallah direğe dikeceğiz. Kapasitesi 1,5 megavata kadar rahatlıkla çıkarılabilen milli rüzgâr santralini yetişirse bu ay içinde direğe dikeceğiz ve ilk milli rüzgâr türbini, rüzgâr enerjisi üretmeye başlayacak" diye konuştu.

Işık; "2023'te de iki katı daha enerji ihtiyacımızın olacağı açık ve maalesef enerjide yüzde 85 dışa bağımlıyız. Cari açığında en temel sebebi enerji ithalatımız. Eğer Türkiye, enerjisini kendi imkânlarıyla karşılamış olsaydı, ülkenin büyümesi en az yüzde 2 daha fazla olurdu" ifadesini kullandı.Son Güncelleme: 18.07.2017 16:53
Anahtar Kelimeler:
MihesMİLGESTaner Yıldız
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.