ABD’de Haziran ayında tarım dışı istihdam 160 bin olan tahminleri ve 72 bin olan Mayıs ayı istihdam artışını geride bırakarak 224 bin arttı. Son iki ayın net revizyonu 11 bin olurken, düzeltmelerden sonra son 3 aydaki ortalama iş kazancı 171 bin oldu. Haziran ayındaki istihdam artışı, böylece Ocak ayından sonraki en güçlü artış hızı oldu. İşsizlik oranındaki yüzde 3,7 oranına olan artış, sağlam işgücü piyasası koşulları göz önüne alındığında çok olumsuz bir ayrıntı değil, zaten artış da katılım oranındaki artıştan kaynaklı… Saatlik kazançlar Haziran’da yüzde 0,2 arttı ve yıllık artış yüzde 3,1 oldu, ancak önceki veri yüzde 0,2’den yüzde 0,3’e revize edildi. Mayıs ayındaki zayıf gerçekleşmeden sonra; ticaret belirsizliği ve ekonomik yavaşlama endişelerine rağmen standart üzeri Haziran artışı ekonomik momentumun aşırı yavaşlamadığını göstermektedir. Buna ilişkin olarak da ticari gerilimlerin ve küresel büyümenin yavaşladığına dair endişelerin işgücü piyasasında sanıldığı kadar yoğun etkide bulunmadığı görülmektedir. Fed, Haziran ayındaki toplantısında politika açıklamasından “sabırlı” ibaresini çıkarırken, yılın geri kalanında faiz indirimlerine de yol vermişti. Ancak FOMC’nin mini gevşeme döngüsünün aşırı erkene alınmasını gerektirecek bir durum olmadığı algısı da kuvvetlenmiştir. Verilerin genel durumu zaten bir resesyon işaretçisi değil, piyasanın da fazla anlam yüklediği bu veri de “iyi” geldiğine göre faiz indirimi verim eğrisini dikleştirmek, piyasa fiyatlamasının yapılmasından yararlanarak enflasyonun biraz yukarı gitmesine izin vermek, Trump’ın büyüme oranlarını korumak için faiz indirme baskısında bulunduğu bir ortamda “sigorta” niteliğinde 25 baz puan ölçüsünde yapılacaktır, bunun da mevcut şartlarla illa ki Temmuz ayında yapılması gerekmiyor. Mevcut şartları kötüleştirecek unsurlar; verilerde ciddi bir bozulma (ki yok) veya ABD - Çin ticaret müzakerelerinin kötüye gitmesi olur. Verilerden sonra Fed vadeli kontratlarında faiz indirimi beklentisi geriledi. 10 yıllık ABD tahvil faizi, faiz indirim beklentisi azaldığından yukarı hareket etti, %1,93 seviyelerinden %2 seviyesine geldi.

Yıllık cari dengede sonraki aylarda fazla pozisyonuna geçilmesini bekleriz…

Türkiye’de Mayıs ayında cari işlemler dengesi piyasa beklentisi 280 milyon USD fazlanın altında ve bizim beklentimiz olan 100 milyon USD açık seviyesinden daha olumlu olarak 151 milyon USD fazla olarak gerçekleşti. Ödemeler dengesi, Mayıs 2018 döneminde 6,16 milyar USD açık vermişti. Yıllıklandırılmış cari işlemler açığı ise Mayıs ayında 2,37 milyar USD seviyesine (16 yıldan uzun bir dönemin en düşük seviyesi) gerilemiştir. Bu iyileşmede dış ticaret açığında yıllık bazda görülen 706 milyon USD’lik düşüş ve hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin bir önceki seneye göre 594 milyon USD artmasının etkili olduğu görülmektedir. Cari işlemler dengesini oluşturan bileşenlerde, önceki eğilim ve trendler devam ediyor. Zayıf tüketici talebi ithalatı yavaşlatmaya devam ediyor, bunun yanında turizm sezonu etkisiyle artan seyahat gelirleri kapsamında hizmetler dengesinden gelen pozitif katkı aylık bazda cari fazla vermemizi sağlayacak. Yıllıklandırılmış cari denge bazında ise, Haziran ayından sonraki dönemde Temmuz ve Ağustos’ta da devam edecek şekilde fazla verecek pozisyona gelebiliriz. Sonraki çeyreklerde ise durum tamamen büyümedeki toparlanma ile ilişkili olacak, ekonomide durgunluk devam ettiği sürece çok düşük cari açık rakamları veya cari fazla görmeye devam edebiliriz. Türkiye, 5 Yıllık Kalkınma Planı’nda cari açığın GSYH’ye oranını 2018’deki yüzde 3,5 seviyesinden 2023’e kadar yüzde 0,9’a düşürmeyi planlamaktadır.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımlar tarafında 204 milyon USD’lik net giriş görmekteyiz. Portföy yatırımlarında ise 456 milyon USD net çıkış görünmektedir. Bu dönemde hisse senetlerinde 138 milyon USD net satış söz konusu olurken, borçlanma araçlarında ise 369 milyon USD net satış yapıldığı görülmektedir. Net hata ve noksan (NHN) girişi 1,60 milyar USD tutarında gerçekleşmiş. Rezervler ise Mayıs döneminde 3,01 milyar USD arttı. Doğrudan yatırımlarda kısmi azalma mevcutken, portföy yatırımları tarafındaki çıkışlar ise azalmış. Finansman tarafında dalgalı seyretmeyi sürdürüyor. NHN’deki aylık bazda yüksek giriş dikkat çekerken ve rezervlerde ise artış görülmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.