banner89
 

Sakarya ili Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralamasına göre iller arasında 18. sırada, Kişisel Mutluluk ve Memnuniyet Düzeyi Endeksine göre 1. sırada olup, Ekonomi ve Yaşam Endeksinde ise 11. sıradadır.  

İlimiz, Cumhuriyetin ilk yıllarında kamu yatırımları ile başlayan sanayileşme sürecini, özel sektör yatırımları ve Organize Sanayi Bölgeleri devam ettiren bir ildir. Sakarya son yıllarda kurulan büyük ölçekli sanayi kuruluşları ile ülke sanayinin gözde yatırım bölgelerinden birisi olma özelliğini kazanmıştır. Sakarya, tarım temelli ekonomiden sanayi temelli ekonomiye hızlı ve sağlıklı geçişin modeli konumundadır.  

Gerek yerleşim yeri üstünlüğü, gerek alt yapı imkanlarının varlığı ve gerekse İstanbul gibi büyük bir kentin varlığı sanayi yatırımlarının Marmara Bölgesi'nde ve özellikle İstanbul'da yoğunlaşmasını sağlamıştır. Ancak, sanayi yatırımlarının bölgesel yoğunlaşması olumsuz etkiler yaratmakta ve üretim maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. İstanbul, çevre sorunlarının artması, enerji sıkıntısı, altyapı ve arazi maliyetlerinin giderek artması sonucu çekiciliğini kaybetmiştir. Yeni yatırımlar altyapı ve pazarın gelişmiş bulunduğu çevre illere Bursa, Kocaeli, Tekirdağ ve Sakarya'ya kaymaya başlamıştır.                                           

Uygun iklim şartları, yatırımlar için uygun arazi varlığı,  ulaşım akslarında yer alması,  sanayi altyapısının güçlü olması, Üniversitesi ve Meslek liseleriyle iyi bir eğitim-öğretim altyapısına sahip olması ilimizin avantajları arasında yer almaktadır.  

Sakarya’da tarım, ticaret, sanayi, ulaştırma ve haberleşme ağırlıklı bir “sosyo-ekonomik” yapı görülmektedir. KOBİ’ler ağırlıktadır. Referans olabilecek büyük ölçekli sanayi kuruluşları; otomotiv sanayi, savunma sanayi (milli tank, zırhlı muharebe araçları, fırtına obüsleri), milli tren projesidir (vagon ve motorlu tren setleri imalatı)

Mekânsal gelişim potansiyeli, çevre düzeni planları ile gelişme alanlarının planlanmış bir il olması, elektrik ve doğalgaz toplaşım yeri olması, su imkânları, kara ve demiryolu ağına dahil oluşu,  liman inşaatının sona gelinmesi, yeterli nüfus sayısı, yetişmiş nitelikli işgücü varlığı, önemli merkezlere ve pazarlara yakınlığı ile sanayi sektöründe önemli bir potansiyele sahiptir. Gelişmiş tarım, gıda sanayini de geliştirmiştir. İl’de otomotiv, makine imalatı, metal sanayi, vagon ve gıda sanayi, mobilya imalatı sektörleri öne çıkmaktadır. İl’de referans olarak gösterilebilecek, dünya çapında firmalar faaliyet göstermektedir.

İlimizde son yıllarda özellikle otomotiv, tekstil ve gıda sektörlerinde büyük gelişmeler yaşanmıştır. Otomotiv devi olan firmaların önemli yatırımlarını İlimizde yapmaları, beraberinde İlimiz otomotiv yan sanayi üreticilerinin de hızla büyümelerini sağlamıştır.

Sakarya’da mevcut avantajların yanında,  özellikle eğitim, sağlık, ulaşım ve sanayi alt yapısında önemli gelişmeler sağlanmıştır. İl’in bu özelliği çekiciliğini arttırmıştır. Gelecek on yıllık dönemde sosyo-ekonomik kriterlere göre Sakarya’nın iller arasında ilk on sıra içinde yer alacağı öngörülmekte ve çalışmalar bu stratejik hedef doğrultusunda yürütülmektedir.

 Adapazarı-Karasu Limanı-Ereğli-Bartın Limanı Demiryolu Bağlantısı Hattı, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve Karasu Limanının faaliyete geçmesiyle Sakarya lojistik anlamda bölgesel ve ulusal ölçekte önavantajlar elde edecektir. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi faaliyete geçmiştir.

Kurulan OSB’ler, KSS’ler ve Endüstri Bölgesi ile sanayi gelişimi hızlanmış, yeni planlanan OSB’ler, altyapı ve ulaşım projeleri ile bu süreç daha da hızlanacaktır. Organize sanayi bölgelerini, küçük sanayi sitelerini, endüstri bölgelerini ve serbest bölgeleri içeren planlı sanayi bölgeleri; bölgesel kalkınmanın, düzenli sanayileşmenin ve sağlıklı kentleşmenin en önemli araçlarıdır.

Sakarya ilinde 1 adet Endüstri Bölgesi (Karasu Münferit Yatırım yeri) tahsisi yapılmıştır. Bu endüstri bölgesinde özel bir firma tarafından savunma araçları imal edilmesi planlanmaktadır.

Diğer taraftan ilimizde halen 6 adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) faal durumdadır. 2 adet faal OSB’nin genişletme çalışmaları devam etmektedir. Yeni kurulan 1 adet OSB tüzel kişilik kazanmış olup, kamulaştırma çalışmaları devam etmektedir. Yeni kurulmakta olan diğer bir OSB ise henüz tüzel kişilik kazanamamış, kamulaştırma işlemleri devam etmektedir. Ayrıca kurulması için teşebbüs edilen yeni bir OSB için de yer arayışları devam etmektedir.

Sakarya ilinde halen 7 adet Küçük Sanayi Sitesi (KSS) faaliyette bulunmakta olup, 1 adet KSS’nin de yer tespiti ve kurulma çalışmaları devam etmektedir. Bunların yanında, Bakanlığımız desteği ve kontrolü olmaksızın yapılan ve Küçük Sanayi Sitesine benzer nitelikte bazı toplu işyerleri de bulunmaktadır.

Sakarya ilinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının sayısal olarak sıralanmasında gıda ve orman ürünleri sanayi sektörleri önde gelmektedir. Bu sektörleri plastik-kauçuk-cam sanayi, çelik-metal-demir işleme sanayi, tekstil sektörü ve Makine sanayi sektörleri takip etmektedir.

Sakarya Üniversitesi, hem il sanayisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye işgücünün yetiştirilmesinde etkin olmakta, hem de ilin mevcut sosyal ve kültürel yapısının gelişiminde olumlu etkide bulunmaktadır. İl’de Sakarya Üniversitesi Merkez Kampüsü sınırları içinde “Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOKENT)” kurulmuştur.  

Bunun yanında Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi yönünde olumlu adımlar atılmıştır. Paydaş kurum/kuruluş temsilcilerinin katılımıyla firma ziyaretlerine önem verilmesi ve üniversite-sanayi işbirliği konusunda farkındalık  oluşturulması, devlet tarafından sağlanan teşvikler hakkında bilgi verilmesi sanayi işletmelerine ivme kazandırmıştır.    

Sakarya, TUBİTAK tarafından verilen Ar-Ge teşviklerinden yararlanmada 11. sıradadır ve dağıtılan desteklerden aldığı pay %1,1’dir. Genel olarak KOBİ ağırlıklı ilimizde rekabetçi olma avantajına rağmen ülkede olduğu gibi bölgede de Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının istenilen düzeyde olmadığı söylenebilir. İlimiz, inovasyon ve Ar-Ge yapısında her ne kadar Türkiye ortalamasına kıyaslandığında bir üst seviyede yer alsa da, bölgenin gelişmiş sanayisini küresel rekabette daha ileriye taşıyacak olan Ar-Ge ve inovasyon yapısının geliştirilmesi yönünde  çalışmalar devam etmektedir.

2016 yılı Ocak-Haziran ayları arasında ihracat  848.499.000 Dolar, ithalat 786.855.000  Dolardır. 2016 yılı Ocak-Haziran ayları arasında ihracatın ithalatı karşılama oranı %108 olmuştur.

Sakarya, çeşitli iklim şartları, ucuz arazi varlığı, elektrik enerjisinin toplaşım yeri, kara ve demir yolları ağına dahil oluşu, nüfus yoğunluğunun sağladığı iş kolu imkanları ile sanayi kuruluşlarını kendine cezbetmektedir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.