Zor bir 2018 yılını geride bıraktık. Ekonomik sıkıntıların, seçim tartışmalarının, ülkeler arası krizlerin ve en önemlisi endüstri dünyasında önemli gelişmelerin yaşandığı bir yılı geri bırakarak, 2019 yılına adımımızı attık.

2018 yılında teknoloji alanında bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi Türkiye mottosuyla hareket edildi. Türkiye’nin “Dijital Yol Haritası” çıkarıldı ve bu konuda rehber niteliğinde bir çalışmalar yapıldı.

Dünyada teknoloji üretme merkezlerinin başında gelen Teknoloji Geliştirme Bölgelerinden 21 tanesi 2018 yılında kuruldu veya açıldı. Teknopark sayısı toplamda 81’i buldu. Teknoparklara, teknokentlere önemli destekler yine 2018 yılında artırıldı ve Ar-Ge merkezi sayısı 1000’i aştı.

2018 yılında yatırımcılara ciddi teşvikler sunulurken 28 OSB  daha kuruldu. Ayrıca, sayısı 250’yi aşan tasarım merkezi 2018 yılında açıldı. Yerli otomobil projesi 2018 yılında olgunlaştı ve 5 babayiğit olarak adlandırılan kuruluşlarla ortak çalışmalarda bulundu.

Ayrıca “Koster Filosu” yenileme çalışmaları başlatıldı. KOSGEB Destek programlarıyla 320 bin KOBİ’ye 3,4 milyar TL destek verildi. Altyapı, kanunlar ve sanayinin dünya standartlarında olması üzerine ciddi çalışmalarda bulunuldu.

Bunların yanı sıra elektriğe 4 kez, doğalgaza ise 3 kez zam yapıldı. Sanayiciler bu konuda sitemlerini üst noktadan dile getirdi. Özellikle bankaların sanayicilere uyguladığı yüksek faiz oranları 2018’in son zamanlarında sanayicileri zor duruma düşürdü.

Bankacılık sektörü 2018 10 Ağustos’tan bu yana finans kesimi dışına kullandırdığı krediler toplamı 2,526 milyar lira gibi rekor düzeye çıkmıştı. Ancak bu rakam 19 Ekim itibariyle 2,325 milyar liraya kadar indi. Toplam 201 milyar liralık bir düşüş yaşandı. Yani sanayici kredi kullanamadı. Bunun için bankaların 2019’da faiz oranlarını düşürmesi gerekiyor.

2018 yılında OSB’ler için atılan en büyük adım ise bedelsiz arsa tahsisi kapsamının genişletilmesi oldu. Daha önce yüzde 40 indirim oranına sahip ikinci kademe ilçeler yüzde 60'a, yüzde 60 indirim oranına sahip üçüncü kademe ilçelerde ise yüzde 80'e çıkarıldı. 4, 5 ve 6’ıncı kademede yer alan ilçeler ise arsa tahsisinden bedelsiz yararlanacak.

Savunma sanayiinde atılan önemli adımların yanı sıra Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Böylece “el alem uzaya çıkıyor, biz bakıyoruz” sözcükleri umarım ilerde tarih olacak.

Yurt dışında olan önemli bilim insanlarımıza “yuvanıza dönün” demeyi 2018 yılında başardık ve dönen bilim insanlarına önemli destekler verilmeye başlandı. Dilerim 2019’da ana vatana dönen bilim insanlarımızın sayısı artarak devam eder.

Yazıp bu köşeye sığdıramayacağım birçok önemli gelişme de yine 2018 yılında yaşandı. Endüstri camiası devlet yatırımları ve destekleriyle ayakta kalmayı başarsa da zor ve sıkıntılı süreçlerden geçti. Ekonomimiz 2018’in son çeyreğinde olumlu gelişmeler gösterse de, Türkiye’nin 2019 yılında üretmekten başka çaresi yok.

Sanayiciler her ne kadar ön plana çıkmasalar da Türk ekonomisin ayakta kalmasını sağlayan gizli kahramanlar olarak tarihe çoktan not düşürdüler. 2019 yılında milli ve yerli üretim vurgusu devam etmeli ancak sanayicilerimiz asla göz ardı edilmemeli.

Gizli kahramanlar yeterince ayakta kalmayı başardı ancak 2019 yılında onlara biraz daha omuz gerekiyor. Ekonomistlerin çoğu 2019 yılını duraklama yılı olarak gösterse de yapılacak üretimle 2019’un sonunda bunu tersine çevirme ihtimalimiz zor olsa da var. 

Üretmekten başka çaresi olmayan Türk ekonomisinin gizli kahramanlarına 2019 yılında biraz daha omuz verelim mi? Ne dersiniz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahmut Nazım Can 2019-01-02 19:19:53

2018 yılında gerçekleşen başarılı Ar-Ge çalışmalarına da köşenizde yer vermenizi dilerim Fatih Bey.
Yazınız için kutlar; sizin nazarınızda tüm Sanayi gazetesi çalışanlarına ve tüm okurlarınıza mutlu seneler dilerim..