Günümüzde bir ülkenin kalkınabilmesi, bilgi ve hizmeti teknoloji ile birleştirip, ürüne dönüştürebilme kabiliyetiyle doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla son yıllarda girişimcilik, daha çok teknoloji tabanlı girişimcilik üzerinde yoğunlaşmıştır. Teknoloji tabanlı girişimcilik 1900’lü yılların ortasından sonra ABD’deki Silikon Vadisi öncülüğünde gelişmeye başlamış, teknoloji ve internetin yaygınlaşıp insan hayatının bir parçası olması neticesinde de son yıllarda iyice önem kazanmıştır.

Ülkemizde girişimcilik kavramını incelediğimizde geleneksel girişimcilik kavramının yaygın olduğunu görülmekle birlikte, özellikle 2000 yılı sonrası dönemde devletin de teşvikleriyle teknoloji tabanlı girişimcilik üzerine yatırımlar ve teşebbüsler artmıştır. Hiç kuşkusuz bu değişimde kurulan teknoparkların aktif rolü bulunmaktadır. Ülkemiz teknoloji tabanlı girişimcilikte son yıllarda atılımda olsa da, henüz istenen seviyede olduğunu söylemek güçtür.

Erciyes Teknopark olarak 2007 yılından itibaren bölgede bulunan teknoloji tabanlı girişimcilere hizmet vermekteyiz. Günümüzde 200’e ulaşan firma sayısı ile ülke ekonomisinin gelişmesi ve kalkınmasında aktif rol oynamakta, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesine öncülük etmekteyiz. Erciyes Teknopark sadece teknoloji şirketlerini bünyesinde barındıran bir yapıdan ziyade, bölgeyi de geliştirmeyi ve kalkındırmayı amaç edinmiş, bu kapsamda üniversite öğrencileri ve akademisyenler için nitelikli kuluçka hizmetleri, teknoloji transferi hizmetleri ile eğitim ve rehberlik hizmetleri sunan bir yapı oluşturmuştur. Bu kapsamda teknoloji tabanlı girişimlerin sayısının artması, yeni girişimlerin oluşması, nitelikli girişimcilerin yetişmesi ve girişimcilik ekosisteminin büyümesi için 2013 yılından itibaren hizmet veren Sera Kuluçka Merkezi aktif rol oynamaktadır. Sera Kuluçka Merkezi yaklaşık bin metrekarelik fiziki alanıyla Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezlerinden biridir. SERA bünyesinde günümüze kadar 103 kuluçka firması 87 start-up olmak üzere 190 girişim ekibine hizmet verilmiştir.

Merkez bünyesinde bir girişimcinin iş fikri üretme aşamasından, ürettiği ürünü yurt dışı pazarına ulaştırıncaya kadar her aşamada hizmet ve destek sağlayacak planlı bir yapı kurgulanmıştır. Ayrıca 2015 yılından itibaren hizmet vermekte olan ve Türkiye’nin öncü hızlı prototipleme atölyelerinden biri olan Lab-Erciyes bölgedeki girişimcilik ekosisteminin gelişiminde rol oynayan önemli bir yapıdır. Bunlara ek olarak Erciyes Teknopark bünyesinde kurulan Erciyes TTO aracılığıyla girişimcilerin lisans ve patent işlemleri, ulusal ve uluslararası fon kaynaklarına ulaşmaları ve çalışmalarının ticarileştirilmesi konularında eğitim, danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunulmaktadır. Yine Erciyes Teknopark bünyesinde kurulan ve Anadolu’nun ilk akredite melek yatırım ağı olan ERBAN aracılığı ile girişimcilerin yatırımcılara ulaşması kolaylaştırılmıştır. Son olarak yürütülen BİGG Erciyes programı aracılığı ile teknoloji tabanlı girişimciliğe adım atmak isteyen girişimcilere 150 bin TL hibe desteği almaları konusunda hizmet verilmiş, bu kapsamda son 2 yılda girişimcilerin yaklaşık 3 Milyon TL kaynağa ulaşmalarına aracılık edilmiştir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.