Teknokentleri;  fikir, ürün,  üretim ve ekonomik değer sürecinde girişimcilerin büyüdüğü ve geliştiği özel alanlar olarak tanımlayabiliriz.  Türkiye genelinde  faaliyette olan teknoparklarda  yasa ile  girişimciliği desteklemek üzere  kuluçka merkezi kurma zorunluluğu var.  

TÜBİTAK Marmara Teknokent’te halihazırda 360 metrekare bir kuluçka merkezimiz mevcut ve    ‘fikrim var, hayata geçirmek istiyorum’  diyen 62 girişimcilerimiz burada faaliyet göstermekte.  Henüz kuruluş aşamasında  7  girişimci de ‘ ön kuluçka’ olarak  yer almakta.  Marmara Teknokent olarak ilk altı ay girişimcilerden  kira, genel gider ve kısmi olarak  yemek ve ulaşım ücreti almıyoruz. Girişimcilere Kuluçka Merkezi’ndeki gelişme süreçlerinde kurumsallaşma, markalaşma, pazarlama, fikri mülkiyet hakları vb. konularda danışmanlık ve eğitim hizmetleri veriyoruz.                    

Girişimcilere yönelik her yıl Türkiye genelinde Girişimcilik Kampı düzenlemekteyiz. 8-5 Ekim 2017 tarihinde 5’inci Girişimcilik kampını düzenlemiş olacağız.  Son 3 kampı KADEM (Kadın ve  Demokrasi Derneği) ile iş birliği yaparak ‘inovasyonda kadın’ sloganıyla  kadın girişimcileri desteklemek üzere gerçekleştirdik.  Günümüze kadar 150  girişimciye  eğitim verdik.  17 başarılı girişimcimizin hikâyesi TV’de epizot olarak yayınlandı.  2016 yılında Birleşmiş Milletler Kadın  Kolları Kongre’sinde çalışmalarımızı anlattık. Başarılı kadın girişimcilerimiz kendi hikâyelerini paylaştı.  Ayrıca girişimcileri mentor ve yatırımcılarla buluşturduk. Finansal destek alan girişimcilerimize ilave destek sağladık.      

2017 yılında aynı zamanda  TÜBİTAK Genç Bireysel Girişimci Destekleme Programı kapsamında  Uygulayıcı Kuruluş olmaya hak kazandık. Nisan ve Ağustos aylarında Ar-Ge odaklı fikirleri seçerek toplam 75 girişimciye eğitim verdik ve 1512 desteğinden faydalanmak üzere TÜBİTAK TEYDEB’e  yönlendirdik. 

Verilen tüm girişimcilik eğitimleri sonunda girişimcilerimiz aynı zamanda KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Sertifikası almaya hak kazandılar. Böylece daha fazla finansal destek almaları için olanak sağlamış olduk. Şirketleşen tüm girişimcilerimize gerek kendi Kuluçka Merkezi’mizde gerekse bulundukları bölgelerdeki kuluçka Merkezi’nde yer verdik.  Yurtdışına ihracat yapmağı hedefleyen girişimcilerimizi ayrıca Chicago Uluslararası Kuluçka Merkezi’mize davet ettik.    

Teknokentimizde önümüzdeki ay  28 bin metrekarelik yeni  Ar-Ge ve  İdari binamızda  bin  metrekare ilave alan  Kuluçka Merkezi olarak  girişimcilerimize  açık olacak.  Böylece daha fazla girişimciyi bünyemize katarak gelişmelerine katkıda bulunmuş olacağız.             

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.