banner89


OSB’miz, daha önce çevre düzeni ve nazım imar planlarında Organize Tarım Hayvancılık Bölgesi olarak planlanmışken revizyon sonrası Gıda İhtisas OSB olarak uygun görülmüş ve onaylanarak yer seçimi yapılmıştır. 

Bin 940 dönüm arazi üzerinde, bin 432 dönüm Organize Sanayi Alanı kullanımlıdır. 59 dönüm idari ve sosyal tesisler, 62 dönüm teknik altyapı alanları, 19 dönüm aktif yeşil alanlar, 121 dönüm sağlık koruma, 39 dönüm arıtma tesisi, 2 dönüm trafo, 13 dönüm kanal, 195 dönüm de yollar kapsamında planlanmıştır.

Kandıra Gıda İhtisas OSB, yaklaşık 500 milyonluk bir proje İçinde 70 fabrikanın kurulacağı, 7 bin kişinin istihdam edileceği Türkiye’nin ve Kocaeli’nin en önemli projelerindendir. Bunun yanında sadece insan gıdası üretecek olan fabrikaların bir araya gelmesinden dolayı da Türkiye’de bir ilki de temsil etmektedir. 

OSB Mevzuatı gereği 2009’da Kocaeli-Kandıra Gıda İhtisas OSB Yer Seçimi Raporu düzenlenmiş, söz konusu yer seçimi rapor kamu kurumlarının temsilcileri tarafından imza altına alınmış ve 28.01.2010 tarihinde de yer seçimi kesinleşmiştir. 2010 yılının Mayıs ayında OSB’mizin tüzel kişiliği onaylanmıştır. 

Alınan kararlar gereği bölgede Kandıra GİOSB tarafından kamulaştırma işlemlerine başlanmış,                     2010 yılında Kandıra Asliye Hukuk Mahkemesi’nde uzlaşılamayan hisse sahiplerine karşı Kamulaştırma bedel tespiti ve tescile ilişkin davalar açılmış, mahkemece belirlenen bedeller kurum tarafından yaptırılan kıymet taktiri bedellerinden çok yukarı çıkmış olduğundan alınan yönetim kurulu kararları gereği bedeller mahkemeye rezerve edilmemiş ve davalar usulden reddedilmiştir. 

Sonraki süreçte bölgedeki arazi sahiplerinin yüzde 95’iyle anlaşılarak, kalan yüzde 5’lik kısmı ise kamulaştırılarak 11 bin 300 hisse satın alınmış 50 milyon TL bedelle kamulaştırma işlemi yapılmıştır.

Süreç bu doğrultuda ilerlerken Gıda OSB’nin marjinal karşılık değeri içeren bir parselden itiraz vaki olmuş ve hukuki süreç uzun süre sürüncemede kalmıştır. Karar idari mahkemece sonuçlandırılma durumundadır. Fil vaki bu parsel proje plan sınırı dışına itilerek alternatif plan üretilmiştir.  

OSB’mizin proje alanı İzmit’in 24 kilometre kuzeydoğusunda, Kandıra ilçe merkezinin 16 kilometre güneybatısında, Kocakaymaz mevkiinde İzmit-Kandıra yolu kenarında yer almaktadır. Alanın kuzey sınırında Hamitler, İranlar, Ömerli mahalleleri, doğu sınırında Aksakallar mahallesi, güneyinde ve güneydoğusunda Kandıra Cezaevi, batı sınırında Kayıplar mahallesi, güneydoğu sınırında ise İzmit-Kandıra yolu bulunmaktadır.

Kandıra Gıda İhtisas OSB alanı Atatürk Havalimanına 90, İstanbul’a 85, Sabiha Gökçen Havalimanına 50, İzmit Garı’na 25, TEM’e 15 ve Karadeniz Sahil yoluna ise 10 kilometre mesafededir. 

OSB’mizin hedefleri, Kandıra ve çevresindeki bölgelerin tarım ve hayvancılığın gelişmesine çiftçinin üretim kapasitesini artırmasına Türkiye ve dünya ile yarışılabilir bir konuma gelebilmesine işsiz gençlerin yeni iş fırsatlar sunmasına refah ve kalkınma düzeyine katkı sunmaktır.

OSB’miz, gıda sektöründe yatırım yapmayı planlayan yerli veya yabancı sanayi ve işadamları için, Kandıra Gıda İhtisas OSB’de çevreye duyarlı alt ve üst yapıları kurmak, sektördeki işadamları arasında işbirliği ve dayanışmayı geliştirmek, gıda sektörünün tarım ve hayvancılıkla entegrasyonuna katkı sağlayarak katma değeri yüksek tarım ürünlerinin yetiştirilip işlenmesine zemin hazırlamak, bünyemizde gıda fuarları tertipleyerek yatırımcılarımızın uluslararası platformlarda faaliyette bulunmalarına katkı sağlamak, sektördeki yabancı işadamlarına Kandıra-GİOSB’daki yatırım olanaklarını tanıtıp, ülkemizde yatırım yapmalarına imkan sağlayarak yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Kandıra Gıda İhtisas OSB, yaklaşık 500 milyonluk bir proje, içinde 70 fabrikanın kurulacağı yaklaşık 7 bin kişinin istihdam edileceği Türkiye’nin ve Kocaeli’nin en önemli projelerindendir. Bunun yanında sadece insan gıdası üretecek olan fabrikaların bir araya gelmesinden dolayı da Türkiye’de bir ilki de temsil etmektedir.

OSB’miz vasıtasıyla tarım ürünleri planlı ve verimli bir biçimde üretilecektir, hammadde büyük oranda Kandıra ve çevresinden karşılanacaktır. Bölgedeki hareketlilik esnafı canlandıracaktır. Çiftçilerin emeği ise karşılığını bulacaktır.

OSB’miz 2 bin dönüm üzerinde ulaşımı kolay çevresel ve geniş bantlı yol ağlarına bağlı bir bölgededir. 

2017 planlarımız içerisinde kazı- dolgu- arazi düzenlemesi, mevcut su enerji hatlarının deplasmanı, altyapı (su, elektrik, doğalgaz) OSB bağlantıları, yol (altyapı- dere ıslah çalışmaları, sanat yapıları) imalatı, fabrika alanları tasfiye ve düzenlemeleri bulunmaktadır. 

2018’de devreye almayı planladığımız yatırımlar ise OSB içi şebeke çalışmaları, yapım ve şantiye çalışmalarına bağlı olarak altyapı tamamlama, üst yapı hazırlık çalışmaları, teknik altyapı çalışmaları kapsamında arıtma, idari, sosyal tesislerin ihale ve yapımları, güvenlik-aydınlatma ve rekreasyon alanları kapsamında çevre düzenlemeleri ve inşaat aşamasındaki fabrikaların ruhsat ve yapım aşamaları olacaktır. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.