Sanayi camiası, ülkenin kalkınmasında en büyük güçlerden biri, hatta ‘biri’ değil en önemlisi.  Buna rağmen camia, büyük sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyor ve bunların başında ‘eleman bulamama’ sorunu geliyor. Sanayi camiası eleman bulmakta, özellikle genç eleman bulmakta oldukça zorlanıyor. Peş peşe açılan, meslek yüksekokulları ve  meslek liseleri bu duruma ne yazık ki çare olamıyor. Görüştüğümüz OSB’ler, sanayi siteleri ve firmalar eleman bulmakta yaşadıkları zorlukları peş peşe sıralıyor. Özellikle genç eleman bulmada yaşanan zorluklar, sanayicinin elinin kolunu bağlıyor.

Türkiye’de işsizlik oranı son rakamlara göre 3,5 milyon civarında, yüzde 10,2 seviyesinde. Bu durum genç işsizlik oranında (15-25 yaş) yüzde 19,4’ü buluyor ancak sanayici eleman bulamıyor. Burada büyük bir çelişki bize bağırıyor; Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Türkiye’nin ‘demir çarkları’ maaş oranlarını da yüksek tutmasına rağmen çalıştıracak eleman bulmakta güçlük çekiyor.

Özellikle makine ve ekipman kullandırabileceği ‘nitelikli eleman’ bulamayan birçok sanayici, yapacağı trilyonluk yatırımları ve kapasite artırımlarını ertelemek zorunda kalıyor. İŞKUR’dan konuştuğum bir yetkili ise,  gençlerin büyük bir kısmının iş arama niyeti taşımadığını, iş arayanların ise beklentilerinin çok yüksek olduğu için bir iş sahibi olamadığını söyledi.

Sorunun giderilmesi için, sanayiciler ve devlet üstüne düşen görevi fazlasıyla yerine getiriyor. Niteklikle eleman yetiştirmek için gerekli okullar peş peşe açılıyor. Türkiye OSB Rehberi II’den alınan verilere göre, Türkiye’de bulunan 325 OSB’nin 57’sinde kamu ve özel teşebbüslere ait mesleki-teknik lise ve kolej bulunuyor. OSB okulları, toplamda yaklaşık bin 900 dersliğe sahip.  2012 yılından beri OSB’lerde yer alan okullara Milli Eğitim Bakanlığı toplamda 450 milyon TL’ye yakın destek sağladı. “300 OSB, 300 Teknik Kolej’ projesi de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hedefleri arasında yer alıyor. Peki sorun nerede?

Giderek makineleşen bir dünyada,  insan gücü giderek azalırken, Türk sanayisi insana ihtiyaç duyuyor. Çünkü ‘nitekli eleman’ yetiştirme konusunda sıkıntılar yaşanıyor.  Meslek yüksekokulları ve meslek-teknik liselerinin niceliğini artırıyoruz ancak nitelikle sanırım biraz geri kalıyoruz. Bunun temel nedeni de meslek lisesinde, eleman yetiştirecek  öğretmenlerin bu konuda yetersiz kalması. Biz gençlerimizi yetiştirecek olan kişileri yetiştirmekte zorlanıyoruz. Yetişemeyen kişiler, ‘yetişemeyen’ elemanlar yetiştirdikleri için, Türk sanayicisi eleman bulamıyor, eleman bulsa bile ‘nitelikli’sini hiç bulamıyor.

Bu noktada görev hepimize düşüyor. Bundan 10 yıl sonra, makineleşen sanayimiz, insana ihtiyaç duymayacak ancak ‘nitelikli eleman’a daha fazla ihtiyacı olacak. İşte biz o gün arkamıza bakıp, pişmanlıklar yaşamamak için bugünden temeli sağlam atmalıyız. Gençlerimizi, çocuklarımızı yetiştirecek, başarılı ve kaliteli eğitimciler yetiştirmeliyiz. Onların önünü açıp, okullarımızda liyakata önem vererek, gerçekten bu işi meslek haline getirmiş insanlara yol açmalıyız. İşi ehline vermeliyiz.

OSB’lerimiz, sanayicilerimiz eleman yetiştirmek için kendileri kurs bile açıyor. Ülkemiz için, sanayimiz için bundan daha fazlasına ihtiyaç olduğumuz da ortada.  Sanayinin en büyük sorunlarından biri haline ve ileride daha büyük yaralara neden olacak olan ‘eleman bulamama’  sorununu hep beraber çözmek zorundayız. Bu işin çözümü de demin bahsettiğim gibi ‘nitelikli eğitim’den geçiyor. Nitelikli eleman yetiştirmek için ‘nitelikli eğitim’ vermek zorundayız. Bir de gençlerimizin kafasında oluşan ‘meslek lisesi’ olgusunu değiştirmek gerekiyor. Meslek liselerini cazipleştirerek, başarılı öğrencilerin buraya çekilmesi oldukça önem taşıyor. Meslek liselerinin ve yüksekolullarının önemini kavrayarak buraları Anadolu ve Fen Lisesi seviyesine getirmek oldukça önemli. Ayrıca meslek yüksekokullarını ‘lise 5-lise 6’ mantığından çıkararak, gerçek üniversiteler gibi değer göstermek gerekiyor.

Sanayiciler, devlet kurumları ve STK’lar bu konu için omuz omuza vermeli ve giderek büyüyen sanayimizin ilerde karşılaşacağını büyük sorunların önüne geçmek için set oluşturmalıdır. Üstüne düşeni fazlasıyla yapanlar sanırım biraz daha fazlasını yapmak zorunda.

Sanayi kalkınmadır, beraber kalkınalım!

Gelin bu sorunu beraber çözelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.