banner110
 

Bir mozaik örneğinin en açık yaşandığı yöredir Körfez, göç alan ve nüfusu her gecen yıl artan bir ilçe. 
Körfez,  sanayi adına doyuma ulaşmış bir konumdadır. 398 kilometre kare yüz ölçüme sahip Körfez’in denize olan kıyısı ise 13 bin 500 metredir. Marmara Denizi’ne olan hâkimiyeti, Körfez’in aynı zamanda bir liman kenti olmasına ışık tutmuştur. Özel işletmelerin kendi iskelelerinin yanı sıra dev projelerle oluşturulan uluslararası limanlara sahip bir içedir. Evyapport, Dubaiport’da bu limanlardandır. Sanayi kenti vasfını kazanmış olan Körfez, Tüpraş Genel Müdürlüğü ve İzmit Rafinerisi’ni de bünyesinde bulundurur. Nüfusu 152 bin’i aşan Körfez’de bir özel hastane, bir devlet hastanesi bulunmakta.  Körfez nüfus bakımından Kocaeli’nin en yoğun ilçelerindendir. Kara, deniz ve demiryolu üçlüsüne sahip olan ilçemiz, geleceğin ticaret merkezi haline geleceği yönündeki inancım, son süreçte yaşanan gelişmelerle artarak devam etmekte. 

Liman sayısının artması, sanayi yatırımları ve artan nüfus göz önünde bulundurulduğunda geleceğin Körfez’inde ticaretin ilçeye olan hakimiyetinin ne denli güçlü olacağını kestire biliyoruz. Kuşkusuz İstanbul iline yakın olmanın verdiği avantajlar zaman zaman dezavantajlara dönmekte. 
Karayoluyla 30 dakikalık bir uzaklıkta olan İstanbul, kentimizi bazen olumlu bazen olumsuz etkilemektedir. 

Biz ticaret erbabına düşen görevde artıları korumak, eksileri artıya çevirmektir. 
Ticaretin merkezi olacağına inandığımız ilçemiz, yatırım ve yatırımcıya olan desteğini sürdürerek geleceğini şekillendirecektir. 
Sanayi ve liman yapılaşması, kentte konaklamayla ilgili yeni ihtiyaçları ortaya çıkarmaktadır. Konaklama açısında var olan otellerimiz geleceğin Körfez’inde kapasitelerini zorlayacak, ben talebin karşılanması için özellikle otelcilik sektörünün ilçemizde gelişmesini öneren biriyim. 

Esnaf ve esnafın temsilen Körfez Ticaret Odası’nın öncelikli meselesi yani kafa yorması gereken konu, ilçe halkını ilçede tutulabilmesi, alışverişini buradan yapması ve hatta bir adım önüne geçerek merkez ve Kocaeli’nin diğer ilçelerinde yaşayan vatandaşlarımızı da Körfez’e çekebilmesidir. Bu anlamda oda olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Geleceğin ticaret merkezi olma adına çıktığımız bu yolda omuzlarımızın üzerindeki yükün bilincindeyiz. 
teknolojiye ayak uydurarak kendimizi ve firmamızı yenilememiz çok önemli. 

KOBİ’lere destek artırılmalı
Türkiye’nin sanayisinde olduğu gibi Kocaeli’nin sanayisinin de önemli yükünü KOBİ’ler üstleniyor. Kocaeli’nin üretimde yeniliğin merkezi olabilmesi için KOBİ’lerin katma değeri yüksek ürün üretmeleri tartışmasız bir gerçek. Bu nedenle Kocaeli’nin sanayinin başkenti özelliğinin devamlılığının sağlanması ve kentimizin rekabet gücünün arttırılması için KOBİ’lerin ihracat yetkinlikleri başta olmak üzere özellikle Ar-Ge inovasyon alanındaki yetkinlikleri arttırılmalı.
Bu kapsamda inovasyon KOBİ’ lere yol gösterici rol üstleniyor. Bu anlamda da Körfez Ticaret Odası olarak KOSGEB ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz.

Girişimcilik eğitimleri sonrası ticarete atılanların sayısı hızla yükseliyor
Türkiye'de genç girişimci kurullarını kurulduktan sonra gördük ki, kazanılan yeni girişimciler üretime ve ona bağlı olarak ekonomiye ciddi faydalar sağladı. İlçemizde, ilimizde ve hatta ülkemizde sıfırdan girişimcilik eğitim alarak ticarete atılan gençlerimizin imkan tanındığında nelerin başarılabildiğini gördük. 
İşini kuran girişimcilerimiz dışında birçok önemli firma haline gelmiş girişimcilerimizde var. 
Bizler Sağlıklı kentlerin sağlam bir iş dünyasıyla oluşturulabileceğini, ekonomik parametreleri hesaplayabilmek ve iş dünyasında yapabileceklerinizi görmenin ancak ticaretin lokomotifi içinde yer almakla mümkün olabileceğini düşünmekteyiz. Girişimcilik eğitimleri sonrası esnaflığa ve iş dünyasına adım atanların sayısı hızla yükseliyor.
Körfez Ticaret Odası akreditasyon sürecini tamamlamış ve akredite olmuş bir odadır. Hizmetin kaliteden geçtiğine olan inancımızla geçtiğimiz süreçte ISO 10002 belgesini ile Müşteri şikâyetleri ve müşteri memnuniyetini yönetim sistemi belgemizi alarak bu konuda uzmanlaştığımızı gösteren bir belgeye sahip olduk. Ve ilkler arasına girdik.

Kalitemizi tescilledik. 
Kaliteli hizmet sunmak, odamızı ve üyelerimizi geleceğe hazırlamak odamızın asli görevleri arasındadır. 

Geleceğe dair planlarımız, günümüzde yaptığımız çalışmaların ışığıyla hayat bulacaktır. Güzel bir Körfez, güzel bir gelecek hayalimizi hep birlikte gerçekleştirelim. Bu duygu ve düşüncelerimle, tüm okurlarımı selamlıyor ve ümit dolu bir geleceğin adımlarını attığımızı Körfez Ticaret Odası Başkanı olarak müjdeliyorum. Esen kalın...


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.