banner110

Üretim Reform Yasa Tasarısı geç olmakla birlikte önemli ve gerekli bir adımdır. 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın uzun süredir sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla bir Kanun Tasarısı Taslağı üzerinde çalıştığı biliniyordu. Bakanlık doğru bir yaklaşımla daha önceki tarihlerde konuyla ilgili tarafların görüş ve önerilerini almıştır. Gördüğümüz kadarıyla anılan önerilerin bir bölümü dikkate alınarak Kanun Tasarı Taslağı’nda yer bulmuştur.

Torba Kanun mahiyetindeki Tasarı Taslağı’nın daha da iyileştirilerek, yetkinleştirilerek, kalıcılaştırılarak bir an önce yasalaştırılması Sanayinin ihtiyacı, sanayicinin beklentisidir. Tasarı taslağı ağırlıklı olarak OSB’lerle ilgilidir. Bilindiği üzere OSB’ler Başkanı bulunduğum Başkent OSB’nin spotlaşmış ve vurgulaştırılmış deyimiyle “Geleceğin Sanayi Kentleridir.”

İçinde yaşadığımız yüzyıl koşullarında hemen her alan küreselleşti. Küresel dünya ortamında Sanayiyle ilgili kurum ve kuruluşların da küresel düşünme, küresel önlemler alma ve küresel rekabeti gözetme zorunlulukları vardır. Taslak; bilgiyi çoğaltmanın, çoğaltılan bilgiyi üretimde kullanmanın, üretimde küresel rekabet sağlamanın gereklerine cevap olmaya çalışmaktadır. Bu anlamda olumlu bulduğumuz iyileştirme ve yeni önermelerden bazıları şöyledir:

“Hafta tatilinde çalışma izninin kaldırılması, OSB’lerin arsa tahsisiyle ilgili sözleşmelerinin damga vergisinden istisna tutulması, OSB arsalarındaki tapu işlemlerinin, cins değişikliklerinin harçtan muaf tutulması, OSB’lerdeki yapılardan emlak vergisi alınmaması, Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine eğitim desteği verilmesi, bilimsel araştırma projelerinin ve projelerde çalışan öğrencilerin ve diğer uzmanların desteklenmesi, teknoloji transfer ofislerinin, kuruluşlarının kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılması, doktora dahil araştırmacılıkların özendirilmesi, iş yerlerinin öğrencilere ve araştırmacılara açılması, OSB’ler dışında sanayi bölgesi ve parseli oluşturulmasına bazı kısıtların getiriliyor olması, KOSGEB’e ödenen yüzde 1’lik arsa satış payının kaldırılması, tarıma, hayvancılığa ve ormanlara zarar verilmeden, meraların sanayi amacıyla vasıf değişikliğinin kolaylaştırılması, OSB’lerde yönetim kurulu üye sayısına esneklik sağlanması, OSB’lerin su, elektrik, doğalgaz gelirlerine haczedilmezlik getirilmesi, Bakanlığın projelere kredi ve / veya faiz desteği vermesi, sanayi elektriğinde TRT payının kaldırılması…”

Yukarıda saydığım hususlardaki düzenlemeler yerindedir. Getirilen düzenlemelerden bazıları daha yaygın hale getirilmeli, uygulamada doğacak sıkıntıların önüne geçilmesi sağlanmalıdır. OSB’lerde yapılan yatırımlara yatırım indirimi teşviki verilerek OSB’ler cazibe merkezi haline getirilerek İstihdama katkı sağlanabilir görüşündeyiz. Mevcut OSB yasasındaki ÖTV dahil vergi, resim ve harçtan muaflıkla ilgili hüküm daha genel hale getirilmelidir. OSB’lerdeki tesislerin yatırım sürecindeki harcamaların her türlü vergiden muaflığı üzerinde durulmalıdır. Üretimin ve yatırımcının kurumsallaşmasına katkı sağlayacak hiçbir destekten kaçınılmamalıdır. Çok değil bir on yıl sonra ülke ekonomisinin ve sanayi ürünlerinin OSB sınırları içerisinde döneceği gözden uzak tutulmamalıdır. Sanayide yüksek kar marjları ortadan kalkmıştır. Üretilen ürün, sanayicinin olduğu kadar ülkemizdeki herkesindir.

OSB’ler özel hukuk tüzel kişisi olmaktan kurtarılmalı kamu kurumu niteliğinde ya da benzeri kurum, kuruluş haline getirilmelidir. OSB’lerin hukuksal konumu yüksek yargı kuruluşlarının, ilgili çevrelerin görüş ve önerileri de alınmak suretiyle tartışılmayacak ve iptal edilmeyecek konuma kavuşturulmalıdır. Üretim Reform Paketini ulusal ve uluslararası ölçekte sınai üretim ve yatırım potansiyelini harekete geçirecek önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.