banner110
 

Ülke ekonomisinin dünya ile bütünleşebilmesinde üzerine düşen görevleri en üst düzeyde yerine getirme çabasında olan Sakarya 1. OSB, gerek bünyesinde faaliyet gösteren sanayi tesislerinin büyüklüğü, gerekse sanayiciye sağlanan tüm altyapı ve destek hizmetlerinin yanı sıra çevreye vermiş olduğu önemle de diğer OSB’ler arasında cazibe merkezi haline gelmiştir. 

Tem Otoyolu’na ve E-650 otoyollarına sınır olan OSB’mizin genişleme alanı içinde yer alan Demiryolu ile Karasu limanına ulaşım 55, Sabiha Gökçen Havaalanı’na ulaşım 45, Cengiz Topel havaalanına ulaşım ise sadece 20 dakikadır. Bu özellikleri ile Sakarya 1. OSB tam bir doğal Lojistik Merkezi olmuştur. 

Modern, yaşanabilir, çevreye duyarlı, sorunsuz altyapısıyla üretimin ve ticaretin önemli bir merkezi haline gelen Sakarya 1. OSB limanlara yakınlığı, karayolu, demiryolu ve TEM otoyolu bağlantısı ile güçlü bir ulaşım altyapısına sahiptir. 

55 firmanın faaliyet gösterdiği 1. OSB, Sakarya’da kurulan ilk OSB olup, aynı zamanda planlı sanayileşmenin de ilk örneğidir.  Bünyesinde TSE, Gümrük Müdürlüğü ve OSGB gibi kurumları barındıran bölgemiz kendi genel kuruluna 2003 yılında geçmiş bir bölgedir.  

Sektörel bazlı baktığımızda otomotiv yan sanayii daha ağır basmakta olup, tekstil, makine, gıda, inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren firmaları bünyesinde barındırmaktadır. 

Bölgemizin en önemli projesi 111 hektarlık genişleme projesidir. Bu projemizin kamulaştırma çalışmaları tamamlanmış olup, 2017 yılı başlarında altyapı çalışmalarına başlanacaktır. Genişleme projemiz ülkemizde gerçekleştirilen en hızlı kamulaştırma süreciyle sonuçlanmış bir proje olup, bölgede Küçük Sanayi Sitesi, Galericiler Sitesi, dini tesis, üniversite ve meslek lisesi vb. eğitim kurumları, outlet - alışveriş merkezi, kreş, Ar-Ge merkezleri ve TEKNOKENT yer alacaktır.  

Türkiye de ilk defa bir kamu bankası ile yapılan özel sözleşme kapsamında kamulaştırma kredisi kullanılarak kamulaştırma yapılmış ve bölgede yer alacak katılımcılara Tahsis Belgesi ile kredi kullanarak yatırım yapma imkanı tanınmıştır. 

Genişleme Projesi tamamlandığında 56 adet sanayi tesisi ve yaklaşık 600 adet küçük işyeri faaliyete geçecektir. Halen 9 bin 550 kişilik istihdam yaratan bölgemizde proje tamamlandığında yaklaşık 20 bin kişilik istihdam öngörülmektedir. 

Türkiye genelinde Sakarya ili ihracat sıralamasında 8. sırada yer almakta olup bunun büyük bir bölümü bölgemizde yer alan firmalarca yapılmaktadır. 

Dünyada yaşanan son değişimlerden sonra, ekonominin ve yeni düzenin en önemli unsurları girişimcilik ve yenilikçilik olmuştur. Bu iki unsurun etkili olabilmesi ve amaçlarına ulaşabilmesi için ürün ve hizmetlerde sürekli gelişimin sağlanması gerekmektedir. OSB uygulamasının sürdürülmesi neticesinde sürekli gelişen ve değişen şartlara uyum sağlamak gerekmekte ve işleyen bir yapı olan OSB'ler de yeni ihtiyaçları belirleyip hızlı ve dinamik bir şekilde çağa uygun adımlar atmak gerekmektedir. 

Tamamlanan her türlü çalışma ve yenilikler bölgemize olan ilgiyi ve değeri artırmaktadır. Sakarya 1. OSB olarak bütünleşmiş yapımız ve uzun yıllara dayanan tecrübemiz ile uluslararası pazarda tüm dünyaya güven vermekteyiz.

“Türkiye’nin Yükselen Yıldızı’’ olan Sakarya 1. OSB, siz değerli sanayicilerimizin verdiği güven ve destekle ilimiz ve ülkemiz için, başarıyla yoluna devam etmektedir.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.