banner110

Dünyada nüfus artısı, kentleşme ve sanayileşme olguları, küreselleşme sonucu artan ticaret olanakları, doğal kaynaklara ve enerjiye olan talebi giderek artırmaktadır.

Türkiye, OECD ülkeleri içerisinde geçtiğimiz 10 yıllık dönemde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülke durumundadır. Aynı şekilde ülkemiz, dünyada 2002 yılından bu yana elektrik ve doğal gazda Çin’den sonra en fazla talep artış hızına sahip ikinci büyük ekonomi olmuştur. Yapılan projeksiyonlar bu eğilimin orta ve uzun vadede de devam edeceğini göstermektedir.

Ülkemizin enerji ile ilgili strateji ve politikası; enerji arz güvenliği, alternatif enerji kaynakları, kaynak çeşitliliği, yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması, sürdürülebilirlik, enerji piyasalarında serbestleşme ve enerji verimliliği temellerine dayanmaktadır. Bu kapsamda yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan öncelikle ve azami miktarda yararlanma konusu büyük önem arz etmektedir. Ülkemizin enerji politikaları ana ilkeleri çerçevesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının genel enerji tüketimindeki payının 2023 yılında en az yüzde 20’ye yükseltilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam elektrik üretimindeki payının en az yüzde 30’a kadar çıkarılması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda güneş enerjisinin elektrik enerjisi üretimi için de kullanılmasını yaygınlaştırarak ülke potansiyelinin azami ölçüde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Güneş enerjisinin elektrik üretiminde kullanılması konusunda teknolojik gelişmeler yakından takip edilmekte 2023 yılı güneş enerjisi kurulu gücünün asgari 5 bin MW’a (lisansız projeler dâhil) ulaşması hedeflenmektedir.

Türkiye’de Güneş Radyasyon Değeri en yüksek olan il Karaman’dır. Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası (GEPA)’ ya göre; Türkiye'nin ortalama yıllık toplam ışınım şiddeti yaklaşık bin 500 kWh/m² yıl,  günlük toplam ışınım şiddeti ise yaklaşık metrekare başına 4,17 kilovat/saattir. Karaman ise yıllık yaklaşık bin 700 kWh/m²  ışınım şiddeti ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir potansiyele sahiptir. Bu bakımdan güneş enerjisinden ısı ve elektrik üretimi açısından oldukça elverişli bir durumdadır.

Karaman ilimiz; güneş radyasyon değeri, güneşlenme süresi, coğrafi konumu, güneşin doğuşu ve batışını engelleyen bir dağın olmaması, yağış miktarının az oluşu (özellikle kar yağışı), toprak ve bitki örtüsü yapısı sebebi ile rüzgâr ve fırtına esnasında tozlanma olmaması, sıcaklık ortalamasının düşük olması, nem miktarının az oluşu ve eğimin az olması gibi sebeplerden dolayı Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik elde etmek için en uygun illerin başında gelmektedir.

Elektrik üretiminde öne çıkan tüm bu özelliklerinden dolayı Karaman ilimiz yatırımcıların dikkatini çekmiş, lisanslı elektrik üretimi yapabilmek için endüstri bölgesi olmamasına rağmen 67 firma 80 adet ölçüm istasyonu kurmuştur.

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından iller bazında Karaman İli 2013 yılı için açıklanan 38 MW’lık Güneş Enerjisi Üretim Lisansı kapsamında yatırımcılardan;  Karaman ilimize verilen kapasitenin çok üstünde talep gelmiş, ayrıyeten 607 bin 859 kilovatlık 699 adet lisanssız elektrik üretimi başvurusu yapılmıştır.

Elektrik enerjisi üretimini artıracağı, enerjide dışa bağımlılığı azaltacağı, istihdam ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacağı, yapılacak yatırımların tek bir bölgede toplanması ile iletim sorunları ve çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracağı düşüncesiyle tarım alanı olarak kullanılmaya müsait olmayan mera vasıflı, zemini kayalık, yüksek oranda güneş alan düz hazine arazilerinden oluşan 3 bin 465 hektarlık alanın; “Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi (EİEB)” olarak ilan edilmesi için Karaman Valiliğimiz tarafından 18.03.2015 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 15 - 17 Eylül 2015 tarihleri arasındaki yer etüt çalışmaları ile bin 628 hektarlık alanın bölgenin kurulması için uygun olduğunu tespit edilmiştir.

Konu 16 Mayıs 2017 tarihinde Endüstri Bölgeleri Koordinasyon Kurulu’nda görüşülerek oy birliği ile bölgenin ilan edilmesi kararlaştırılmıştır. Bakanlar kurulu kararının ardından Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilanı Resmi Gazete’de yayımlanarak resmi statü kazanacaktır.

Güneş radyasyon değeri en yüksek il olan Karaman ilimiz, Enerji İhtisas Endüstri bölgesinin ilanı, enerjideki potansiyeli ve öne çıkan tüm bu özellikleri ile Güneş enerjisi üssü olmaya adaydır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.