Vizyon hedeflerine ulaşmak ve ülkemize teknolojik sıçramayı gerçekleştirmek ancak girişimci ruha sahip insanımızla mümkün olacaktır. Bu bağlamda, Göller Bölgesi Teknokent’i de üzerine düşen sorumluluğun ciddiyeti ile çalışmaktadır.

Göller Bölgesi Teknokent’i, bünyesindeki ve bölgedeki şirketlere, girişimcilere TGB’lerin sağladığı imkân ve avantajları sunmanın yanında, Ar-Ge ve inovasyon temelli projelerin desteklenmesi konularında teknik, idari ve mali danışmanlık hizmeti sağlamakta ve mentorluk vermektedir. Sektörlerinde yapılan gerek ulusal gerek uluslararası çapta fuar/organizasyonlar konusunda şirketlerini bilgilendirmekte ve katılımı teşvik etmektedir. Ayrıca start-up şirketlerin piyasa koşullarında tutunmasına yardımcı olmaktadır.

Teknokentimiz, başta üniversite öğrencileri olmak üzere, gençleri ve yeni mezunları girişimciliğe özendirmek ve bu kültürü yeni nesile benimsetmek için çabalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda BİGG faaliyetleri, alanında uzman akademisyenler veya sektör temsilcileri ile seminerler, Ar-Ge ve inovasyon yarışmaları düzenlemektedir. Öğrencilerimizin Ar-Ge çalışmalarına ve robotik projelerine sponsorluklar vermektedir. Ayrıca, Göller Bölgesi Teknokenti’nin öğrenci ve yeni mezunlara sunduğu en önemli imkânlardan biri de tamamen ücretsiz, tam donanımlı, ferah açık ofis düzenindeki Kuluçka Merkezidir. Bu Merkez ile parlak girişimci fikirlerin filizlenmesine uygun ortam sağlanmaktadır. Genç girişimcilere, sahip oldukları iş, Ar-Ge, inovasyon fikirlerinin ticarileştirilmesi ve bu sürecin aksamadan yürümesi için mentorluk desteği verilmektedir. Bu konuda kendilerinin ihtiyaç duyacakları fonlar ve teşvikler hakkında bilgilendirilmekte, şirketleşme ve tutundurma süreçlerinde yardımcı olunmaktadır.

Göller Bölgesi Teknokenti’nin, ülkelerin teknoloji tabanlı kalkınmasına doğrudan faydaları kanıtlanmış dünya çapında bir model olan Üniversite-Sanayi İş Birliği Modeli kapsamında faaliyetleri de sürmektedir. Teknokent, Süleyman Demirel Üniversitesi, KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile birlikte, sistemli bir şekilde, akademisyenlerimiz, proje sahibi firmalarımız ile bölgede faaliyet gösteren sanayici ve girişimcileri buluşturmaktayız. Ortak Ar-Ge projesi ortaya koymalarına ve mevcut projelerine yardımcı olmak, proje olanaklarının genişletilmesi için kamu fonlarından yararlanmalarını sağlamak doğrultusunda çalışmaktayız.

Ayrıca, Göller Bölgesi Teknokent’i, bünyesinde barındırdığı Teknoloji Transfer Ofisi ile girişimci adaylarının iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri amacıyla iş modelleme, iş geliştirme ve şirketleşme süreçlerinde destek vermektedir.  Şirketlerin Ar-Ge talep ve ihtiyaçları doğrultusunda üniversite akademik personeli ile ortak proje yürüterek akademisyenlerimizin bilgi ve tecrübelerini ekonomimize kazandırmaktadır. Akademisyenlerimizi, sanayinin ihtiyaçları yönünde araştırma faaliyetlerine teşvik için yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Bu doğrultuda akademisyenlerimizin bilgi ve tecrübelerine göre oluşturduğumuz akademisyen bilgi bankası yardımı ile şirketlerin taleplerine göre çok disiplinli çalışma grupları oluşturulmaktadır. Bu çalışma grupları, şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarını projelendirerek ortak çalışma yürütülmesi için destek olmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Karınca 2017-12-11 23:34:04

ISPARTA için bir kazanç olan GBT desteklenmesi gerekli bir kurum. Hep beraber daha güçlü bir Isparta...