Özdekan Kauçuk, inovasyonla yükseliyor

Özdekan Kauçuk, Ar-Ge çalışmasına ve inovasyona yönelik üretim anlayışıyla sektörde öncü firmalar arasında yer alıyor. Özdekan Kauçuk Yönetim Kurulu II. Başkanı Yusuf Ziya Korkmaz; “Üretilmeyen ürünleri göz önüne alarak üretim yapmamız, tercih edilebilirliğimiz arttırıyor” dedi.

Özdekan Kauçuk, inovasyonla yükseliyor

Özdekan Kauçuk, Ar-Ge çalışmasına ve inovasyona yönelik üretim anlayışıyla sektörde öncü firmalar arasında yer alıyor. Özdekan Kauçuk Yönetim Kurulu II. Başkanı Yusuf Ziya Korkmaz; “Üretilmeyen ürünleri göz önüne alarak üretim yapmamız, tercih edilebilirliğimiz arttırıyor” dedi.

24 Nisan 2014 Perşembe 14:58
Özdekan Kauçuk, inovasyonla yükseliyor

    1982 yılında Mustafa Korkmaz tarafından kurulan Özdekan Kauçuk, yaklaşık 60 personeliyle kauçuk sektörüne hayat veriyor. Yılda yaklaşık 2 bin ton üretim yapan firma, bünyesinde kurduğu laboratuarla, bilimsel ve katma değerli hizmet üretiyor. Özdekan Kauçuk Yönetim Kurulu II. Başkanı Yusuf Ziya Korkmaz; “Bilimselliğe ağırlık veriyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızı, üniversitelerle kurduğumuz iş birlikleriyle destekliyoruz” diye konuştu. Ürettikleri ürünlerin yüzde 30’unu ihraç ettiklerini söyleyen Korkmaz, özelikle Türki Cumhuriyetler ile ihracat ilişkisi içerisinde olduklarını belirtti.

Seri ve katma değerli üretim yaptıklarını belirten ve gelişmek isteyen firmalara yönelik tavsiyelerde bulunan Korkmaz; kauçuk sektörünün önemini Sanayi Gazetesi’ne anlattı:  

Yılda 2 bin ton civarında kauçuk işleniyor

Şirketiniz ne zaman, kim veya kimler tarafından kuruldu? Günümüzde yoluna hangi yönetimle devam ediyor?
1982 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olan babam Mustafa Korkmaz tarafından kuruldu. 1990’lı yıllarda gruba katılarak genç kuşak anlayışıyla yönetime katılmaya devam ettik. Yaklaşık 35 yıllık bir firmayız. Şu an 2.kuşak tarafından imalata devam ediyoruz. Daha önce OSTİM’de 200 metrekarelik alanda 3-4 personelimiz varken,  şu anda 55-60 personelimizle 2 bin metrekarelik kapalı alanda çalışıyoruz.

Üretim kapasitenizden bahsedebilir misiniz?
İSO 9000, İSO 14001 kalite belgemiz, kalite güvence belgelerimiz var. Yılda yaklaşık 1500-2000 ton civarında kauçuk işleyebilecek kapasite raporumuz var. Bunun haricinde kendi bünyemizde kauçuk kalıplarımızı, metal aksamlarımızı yapıyoruz. Endüstri kimya ve inşaat mühendisleriyle çalışıyoruz. Laboratuarımız da var, bilimsel çalışma yapmaya gayret ediyoruz.

Türkî Cumhuriyetler ihracata başı çekiyor

Üretiminizin ve ihracat yapıyorsanız ihracat miktarınızın toplam üretim ve satışa oranı ile hangi ülkelere ihracat yaptığınıza dair bilgilendirir misiniz?
Yaklaşık yüzde 30 ihracatımız var. Genelde inşaat sektörü ağırlıktadır. Türkî Cumhuriyetlerle yakın ilişki içerisindeyiz. Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkmenistan gibi ülkelerle iş yapıyoruz. Gürcistan, Irak, İran, Suudi Arabistan, Pakistan, Hindistan, Dubai, İngiltere, İtalya gibi ülkelerle bağlarımız var. Ürettiklerimizi ihraç ediyoruz.

Firma inovatif temelde büyüyor

Şirketinizi büyümeye sürükleyen etkenleri sıralar mısınız? Büyürken ne tür bir üretim politikası belirlediniz?
Büyüme yolunda özellikle bilimselliği baz aldık. Bundan 10 yıl önce laboratuar kurduk, inovasyonu benimsedik. Türkiye’de kimsenin üretmediği özel ürünler imal ettik. Deprem titreşim takozları ürettik. 5 yıldır ODTÜ ve TÜBİTAK iş birliğiyle binaların altına deprem takozları taktık. Bu konuda Türkiye’de tekiz, patentimiz de aldık. Dünyada bu işi yapan 8 büyük firmadan biriyiz.

Biz genelde inovatif büyümeyi baz alıyoruz. Yine bunun yanı sıra atış poligonları imalatında bulunuyoruz. Türkiye’de üretimi olmayan ve VIP korumalar için gereken kurşun sürümleme tuğlaları yapılması gerekenler arasında. Yeni inovatif ürün olarak, bu konuda Ar-Ge çalışması yaptık. Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü’nün poligonunu tamamen biz ürettik. Emniyete ve askeri birimlere kendimiz tanıttık. Türkiye’de üretilmeyen yeni ve inovatif ürünlere eğilmemiz bizim stratejimiz. 13 yıl önce de ineklerin altına kauçuk yataklar üretmiştik. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’yle gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmasıyla geliştirdik bunu. Sonra Ankara Üniversitesi de katıldı bu çalışmaya. İneklerin yatış ve kalkış pozisyonunu hesaba kattık, hayvanları göbek yaralarından koruduk. Hayvanlar samanın içinde yatınca hastalanabiliyor, biz yatağa hijyenik özellik de kazandırdık.

Genelde büyüme politikamız yeni ve üretilmeyen ürünleri üretmek.  Derzlerde hep çelik ürün kullanılır mesela. Avrupa ise kauçuk kullanır. Türkiye’de üretilmiyordu, biz çalışmalara başladık. Bahsettiğim mühendis arkadaşlarımız Ar-Ge grubumuzda, mühendislerimizden biri imalatı takip ediyor, diğeri başka bir birimi. Hacettepe Kimya ve ODTÜ İnşaat bölümleriyle iş birliği içerisindeyiz.

Katma değerli üretimle markalaşma yolunda

Büyüme kararı aldığınızda hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz? Büyüme kararı alındığında ne tür bir yol ve yöntem izlenmeli?
SO 9000 kalite sistemimiz gayet oturmuş durumda. KOBİ’ler için de zor noktalar var. Büyüme yolunda daha sistematik, hızlandırılmış ve teknik bir şekilde davrandık. Seri üretime ve yüksek katma değere önem verdik.

Şirketinizin ileriye dönük hedefleri nedir? Büyümeye yönelik yeni stratejileriniz ve yatırımlarınız olacak mı?Şu anki çalışma kapasitemiz fiziki alan olarak bize yetmiyor zaten. 2 bin metre kare kapalı, 1500 metre kare ise açık alanımız var ama yer problemi yaşıyoruz. Ankara Kazan tarafında 5 bin metre kare yer bakmayı düşünüyoruz. Teknolojimizi daha da geliştirerek, kompleks bir alanda marka olma yolunda ilerliyoruz.

“Kauçuk sektörü önemli”

Gazetemiz aracılığıyla kamuoyuna iletmek istediğiniz mesajlar nelerdir?
Kauçuk sektörü önemli bir sektör. Ara parça imal eden bir sektörüz. Otomotiv ve beyaz eşyaya hitap ediyoruz; buzdolabı, çamaşır makinesi contaları yapıyoruz. İnşaat sektörüne yönelik çalışıyoruz. Kauçuk yedek parçaların imalatını yapıyoruz. Cam işleme makinesinin yedek parçalarını yapıyoruz. Taşıyıcı kauçuk lastik, hayvan yatakları üretiyoruz. HAVELSAN gibi savunma sanayi firmalarına özel kauçuk parçaları yapıyoruz.

Çevre ve peyzaj sektörüne yönelik üretimler yapıyoruz. Medikal de var üretimlerimizin içinde. Her sektöre hitap edebiliyoruz. Kümelenme faaliyeti gerçekleştirdik biz de. OSTİM ve Çankaya Üniversitesi olarak kauçuk sektörüne dair sorunlarımızı yüksek mercilere daha rahat ilettik. Ortak kullanım alanları ve laboratuarlar. Sosyal faaliyetler ve kümelenme faaliyetleri içerisindeyiz. Kümelenme konusunda öncüyüz bütün meslektaşları bir araya toplayan öncü bir firmayız.

“Firmalar izlenebilir ve şeffaf olmalı”

Kuruluş aşamasında veya sonrasında şirketiniz destek aldı mı? Aldıysanız, bunun büyümenize ne gibi bir katkısı oldu? KOSGEB ve kalkınma ajanslarının çalışmalarını nasıl değerlendirebilirsiniz?
Nitelikli eleman destekleri aldık. Bunun yanı sıra TÜBİTAK’tan yine Ar-Ge destek faaliyetleri aldık. Maliyet avantajı almış olduk böylece. Ürünü geliştirdikten sonra Ekonomi Bakanlığı kanalıyla yurtdışı pazar araştırması faaliyetlerinde bulunduk. Uluslararası faaliyetler için yine destek aldık. Kalkınmamızın yüzde 30’unu destekler sayesinde geliştiriyoruz.

Büyümeyi hedefleyen firmalara öneriniz nedir? Büyüme kararı alırken firmalar hangi zeminleri göz önünde bulundurmalı, ne tür bir yöntem uygulamalı ve yöntemi nasıl belirlemeli?
Hem büyümenin hem de kurumsallaşmanın birtakım sancıları var. İzlenebilirlik, müşteri memnuniyeti, çalışan eğitimi ve memnuniyeti, bilerek üretme süreci bunların en önde gelenleridir. Üniversite-sanayi iş birliği ise, bizim büyüme sürecimizdeki en büyük etkenlerden birisi olmuştur. Özel konularda Ar-Ge yapıyoruz. Büyümek isteyen firmalar bilimselliğe ağırlık versin.

Özdekan, İSG bayrağını taşıdı
Özdekan Kauçuk Genel Koordinatörü Zeynep Tülin Yılmaz, firmanın İSG konusunda gösterdiği gayreti ve bakanlıklarla olan iş birliklerini Sanayi Gazetesi’ne anlattı:

Firmanızın İSG’ye yönelik çalışmaları var mıdır, varsa açıklayabilir misiniz?
Z. T. Y: OSTİM’de kauçuk sektörü içerisinde yasa ve yönetmelik konusunda titiziz. Devletin bizden istediği bütün vasıfları yerine getiriyoruz. Yaklaşık 3 yıldır çok ciddi çalışmalarımız var. Yeni iş kanunu çıkmadan önce de, Çalışma Bakanlığı bize teftiş yapmıştı. Bizi eğitici ve eksiklerimizi bize gösterici bir teftişti. Biz bu konuda hep öncüydük, bu da diğer firmalara örnek oldu. Personel özlük dosyalarına dikkat edildi, tavsiyem; firmaların insan kaynakları ünitesi özellikle buna dikkat etsin. Biz dikkatimiz ve özenimizle, teftiş sonrası konuyla ilgili teşekkür aldık.

Yeni kanun, eski kanunun revize edilmiş halidir, yani uzantısıdır. İş yeri hekimi ve İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu en öndeki yenilik olarak belirlenmiştir. Yaklaşık 10 firma da bizim peşimizden geldi kümelenme hususunda.  Yıllardır OSTİM’de hummalı bir çalışma sürdürüyoruz konuyla ilgili. Mustafa Korkmaz şu an ASO meclis üyesidir. O yüzden firma olarak da ayrıcalığımız mevcut. Çalışma ve Çevre Bakanlığıyla da ciddi bir şekilde yol aldık.
ASO vasıtasıyla gerçekleştirilen seminerlerimiz, oldukça proaktif ve eğitici bir temelde sürdürülmektedir.

Gayretimiz kanunlara uyarak örnek teşkil etmektir. 


Son Güncelleme: 24.04.2014 15:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.