Güloğlu Plastik, sektöründe öncü oldu

Güloğlu Plastik, sektöre yön veren öncü bir firma olddı

Güloğlu Plastik, sektöründe öncü oldu

Güloğlu Plastik, sektöre yön veren öncü bir firma olddı

28 Ocak 2014 Salı 13:23
Güloğlu Plastik,  sektöründe öncü oldu  Türkiye plastik sektöründe yaklaşık 40 yıldır faaliyet sürdüren Güloğlu Plastik, inşaat yan sanayi ve ambalaj sanayi alanlarında hizmet veriyor.  Güloğlu Plastik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülçin Güloğlu, sadece bu iki sektörde üretim yapıp satmaktan daha ileri bir noktada olduklarını, firma olarak sektöre yön verecek fikir ve görüşlerle yerlerini sağlamlaştırdıklarını söyledi.

  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülçin Güloğlu, Güloğlu Plastik’in sektörde yalnız ürettiğini satan bir kuruluş olmadığını, aynı zamanda sektöre yön veren öncü bir firma niteliği taşıdığını söyledi.

Sanayigazetesi.com.tr-ÖZEL HABER
Aysun Meşe


  Sektörde 40 yıla yakındır hizmet üreten Güloğlu Plastik,  iki kuşaktır büyük başarılara imza atan bir firma. Kısa süre içerisinde sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri olan Güloğlu Plastik, inşaat yan sanayi ve ambalaj sanayinde faaliyet sürdürüyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülçin Güloğlu, Güloğlu Plastik’in her iki sektörde de sadece üretim yapıp satmaktan daha ileri bir noktaya geldiğini ve firmalarının bugün artık sektöre yön verecek fikir ve görüşleriyle yerini sağlamlaştırdığını anlattı.

  Gülçin Güloğlu’nun da yönetim kadrosuna katılması ile başarılarına başarı katarak büyüyen firma,  dünya üzerindeki son teknolojik gelişmeleri takip ederek, kısa sürede ürettiği çözümler ile sektöründe hak ettiği yeri kazandı. Güloğlu Plastik’in genç ve zinde gücünü yansıtan ismi, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülçin Güloğlu, Sanayi Gazetesİ’ne konuştu.

Firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 1975 yılında Seracettin Güloğlu ve Emel Güloğlu tarafından bir aile şirketi olarak kurulan Güloğlu Ticaret, sektöre teneke baca armatürü ve soba malzemeleri imalatı ile başladı. 1987 yılından sonra bu alanı bırakan firmamız plastik sektörüne yönelmiştir. Firma 1996 yılında tamamen plastik sektörüne geçerek Güloğlu Plastik ismini almıştır. PAN-PEN markası ile Türkiye’de bir ilke daha imza atan firma hazır panjur ve pencere imalatına geçti.

  Firma 2005 yılında PAN-PEN Güloğlu Plastik şirketini kurarak sanayinin değişen ve gelişen teknik ihtiyaçları doğrultusunda tüm sektörlere satış öncesi ve sonrası teknik hizmet veren firma, Ar-Ge konusunda deneyimli ekibi ile Tire OSB’de 10.000 metre karelik fabrikasında plastik ambalaj üretimine geçti.

Hangi sektörlerde faaliyetler yürütüyorsunuz?

  Güloğlu Plastik olarak, 2 sektörde üretim yapmaktayız; İnşaat yan sanayi ve ambalaj sanayi. Bu iki sektörde de sadece üretim yapıp satmaktan daha ileri bir noktaya doğru ilerlemekte olan firmamız bugün sektöre yön verecek fikir ve görüşlerle de piyasada yerini almıştır.

  Yeni tasarım ve projelerle son kullanıcıya alternatifli çözümler sunarken firmaya özel çalışmalar da yapmaktadır.  Özellikle ambalaj sektöründe büyüme hedeflerimizi sektörün ihtiyaçlarına ve potansiyeline göre fizibilite çalışması yapıp, aynı zamanda onlara yönelik butik, firmaya özel çözüm önerileri geliştirerek oluşturmaktayız. Politikamız mükemmel hizmet, ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti üzerine kuruludur.

Güloğlu ailesini daha büyük bir firma kurmaya sürükleyen etkenler nelerdi?

  1996 yılına kadar genel olarak iç piyasada çalışan bir firma iken globalleşen iş dünyasında ihraracata yönelmiş bulunmaktayız. %10 oranında olan ihracatımız bugün; Balkan Ülkeleri, Arap yarımadası ve komşu ülkeleredir. İhracat oranımızı arttırmak, 2014 yılı hedeflerimiz içerisinde de yer almaktadır. Katılımda bulunduğumuz uluslararası fuarlarda yurtdışından da gelen taleplere cevap vermeye çalışıyoruz.

Büyümeyi hedef aldığınız da  nasıl bir strateji belirlediniz?

  Büyümeyi hedeflerimiz için kararlarımız alırken yapacağımız yatırımın potansiyelini araştırmaktayız. Üretici firma olduğumuzdan kapasite kullanımı bizim için çok önemli. Bu yüzden yeni yatırım yapacağımız hattın kapasite kullanımını araştırıp ona göre yatırımlarımıza yön veriyoruz. Ve genellikle belli sektörlere yoğunlaşıp bu alanlarda uzmanlaşmaktayız. İzmir ve Tire de bulunan fabrikalarımız da üretimimiz gerçekleşmektedir. Üretim kapasitemiz arttıkça eleman sayımız ve buna bağlı olarak makine parkurumuzda artmakta, yatırımlarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmaktayız.

  Güloğlu Plastik, kaliteli üretim, düzenli stoklama sistemi, müşteri memnuniyetine gösterdiği özen, zamanında ürün teslimi ile arttırdığı hizmet kalitesi,  kalifiye eleman yetiştirme, başarılı bir Ar-Ge, doğru pazarlama teknikleri ile sektörde markalaşmada devamlılığını amaçlamaktadır.

Büyümeyi gerçekleştirirken hangi projelerde yer aldınız?

  Büyüme adına yatırım yaparken;  2 defa İZ-KA projesi çok sayıda da KOSGEB projeleri yaptık.  Bu projeler;

  İZKA  1. No.lu proje :Pan Pen Güloğlu plastik ar-ge ve kapasite arttırma projesi ,

  İZKA  2. No.lu proje : Plastik kasada yeni tasarımlar ve üretim maliyetinin düşürülmesi 

  KOSGEB PROJE : Plastik kasa imalat işlemesinde ar-ge maliyetini düşürme ve kurumsallaşma ile verimlilik arttırma  projeleridir. 

  Ayrıca üyesi olduğumuz çeşitli ajanslarda çok sayıda sosyal sorumluluk içeren AB projelerini de tamamladık. Yatırım hedefi olan bütün firmaların bu destekleri takip edip faydalanmaları gerektiği düşüncesindeyiz.

KAZANDIĞIMIZ HER BAŞARI BİZİ DAHA DA HIRSLANDIRDI


Yeni yatırım projeleriniz var mı? Ne yapmayı planlıyorsunuz?

  Yıl içerisinde oluşturduğumuz iş planlarımızı,  40 yıla yakın tecrübemizden yararlanarak, kattığımız yeni fikir ve stratejilerle belirlemekteyiz. Firma olarak önümüzdeki dönemde sağlık turizmi alanında İzmir’in Bayındır ilçesinde yatırım planlıyoruz.

Büyüme planlarınıza dair eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?

  Tüm bunların yanı sıra; Büyüme hedeflerimiz için aldığımız kararların sonucunun ödülle taçlandırılması bizleri daha da hırslandırmaktadır.   Allworld tarafından hazırlanarak açıklanan, Arabia 500 + Turkey raporunda;  Arap ülkeleri, Pakistan ve Türkiye’nin satış gelirlerinde en hızlı artış sağlayan şirketlerin arasında Güloğlu Plastik’de yerini almıştır. Gelirlerini en hızlı arttıran şirketlerin sıralandığı listede, Türk ambalaj sektörünün önemli firmalarının arasından Pan-Pen Güloğlu Plastik, genel değerlendirmede 6’ncı sırayı elde ederek büyük bir başarıya imza atmıştır

Son Güncelleme: 28.01.2014 13:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.