Çınar OSGB işinin uzmanı

Çınar OSGB, bilgi ve tecrübeyle hizmet veriyor

Çınar OSGB işinin uzmanı

Çınar OSGB, bilgi ve tecrübeyle hizmet veriyor

21 Ocak 2014 Salı 10:22
Çınar OSGB işinin uzmanı


  Denizli merkez olmak üzere çok geniş bir alanda faaliyet sürdüren Çınar OSGB, yılların işyeri hekimleri Sema ve Özgür Nalbant çifti ve profesyonel iş sağlığı ve güvenliği ekipleriyle hizmet veriyor.

Sanayigazetesi.com.tr-ÖZEL HABER
Hanife Üşek


  Çınar OSGB, iş sağlığı ve güvenliği sahasında 15 yıldır hizmet veren iş yeri hekimleri Sema ve Özgür Nalbant çifti tarafından kurulmuş. Yıların tecrübesini bu firma çatısı altında kullanmaya başladıklarını anlatan Sema Nalbant, Denizli merkez olmak üzere Muğla, Uşak, Aydın, Afyon, Burdur, Manisa illerinde faaliyet sürdüren Çınar OSGB’nin kısa südre bölgedeki bütün sektörlerin tercih edilen bir firma olduğunu kaydetti.

  İş sağlığı ve güvenliği alanında, 15 yıldır hizmet veren iş yeri hekimleri Sema ve Özgür Nalbant çifti tarafından kurulan Çınar OSGB, Denizli merkez olmak üzere Muğla, Uşak, Aydın, Afyon, Burdur, Manisa illerinde faaliyet sürdürüyor. Yıların tecrübesini bu firma çatısı altında kullanmaya başladıklarını anlatan Sema Nalbant, Çınar OSGB’nin kısa südre bölgedeki bütün sektörlerin tercih edilen bir firma olduğunu kaydederek, Çalıştıkları firmaları da iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçlendirdiklerini, kendileriyle çalışmaya başlayan firmaların kısa süre içerisinde farkındalık yarattıklarını söyledi. Sanayi Gazetesi olarak Çınar OSGB’nin kurucusu ve işyeri hekimi Sema Nalbant ile firmalarını ve yeni İş Sağlığı ve Güvenliği yasasını konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz? Kaç yıldır bu sektörün içindesiniz?

  Ben ve eşim Dr Özgür Nalbant ile birlikte, Denizli Çınar Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ve Sağlık Turizmi. Ltd. şti’yi kurduk. 1999 yılından bu yana çeşitli firmalarda işyeri hekimliği yaptık. Dolayısı ile iş sağlığı ve güvenliği konusu ile ilk tanışmamız 1999 yılıdır diyebilirim.

Firmanıza dair okurlarımızı bilgilendirir misiniz?

  Firmamız unvanından da anlaşıldığı gibi 2 kulvarda faaliyet gösteriyor. Bir tanesi iş sağlığı ve güvenliği diğeri ise sağlık turizmi.

  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sizinde bildiğiniz gibi ülkemizde Avrupa birliğine uyum yasaları çerçevesinde işyerlerinde çalışanların maruz kaldıkları birçok riskin ortadan kaldırılması yada en aza indirgenmesi amacı ile 6331 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Daha önceden yürürlükte olan kanuna ilave birçok yeni kavram iş hayatına girmiş oldu. Bunlardan bir tanesi de Ortak Sağlık Güvenlik Birimi.

  Öncelikle ülkemizdeki iş kolları 3 sınıfa ayrıldı.1- Az tehlikeli 2-Tehlikeli,3-Çok tehlikeli ardından bu iş kollarında iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurulma zorunluluğu getirildi. Ardından bir takvim hazırlandı. 2014 yılında tüm işyerlerinin bu uygulamaya dâhil olmaları beklenirken işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı sayılarının yetersizliğine dikkat çekilerek uygulama için yeni bir takvim belirlendi. Bu bağlamda 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alıp 50 den az çalışanı bulunan firmaların yine yönetmelikle belirlenen saatler çerçevesinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını bünyelerinde bulundurma ya da bu hizmeti ortak sağlık güvenlik birimlerinden alma zorunluluğu gelmiş oldu. Firmamız da Denizli merkezli olup Muğla, Uşak, Aydın, Afyon, Burdur, Manisa illeri ile sınır komşuluğu bulunduğundan bu illere de hizmet vermektedir.

  Firmamızın 2. Kulvarı sağlık turizmi alanı. Bu anlamda eşim Dr Özgür Nalbant medikal estetik alanında saç ekimi yapmakta ve il ve yurt dışından gelen hastalarımızın konaklama, ulaşım, Pamukkale gezisi gibi hizmetlerini yine firmamız profesyonel bir şekilde yürütmektedir. Sadece saç ekimi için değil diş, göz, estetik operasyonlar için yurt dışından gelen hastalarımızın yukarıda bahsettiğim ihtiyaçlarını sağlık turizmi çerçevesinde yine firmamız organize etmektedir.

İş sağlığı ve güvenliğinin önemi ülkemizde ve özelliklede sanayide yeterince önemseniyor mu?

 Açıkça söylemem gerekirse kat etmemiz gereken yol uzun. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın bu konuda kanunun yürürlüğe girmesini bir kez daha ertelemeyerek çok doğru bir karar verdiğini düşünüyorum. Çünkü konunun önemini henüz özümsememiş bazı işverenler bu konuları gereksiz bir külfet olarak değerlendirmekteler. İş sağlığı ve güvenliğinin önemimi anlatmakta bize ve bizim gibi firmalara çok önemli görevler düşmekte. Firmamız bu konu da üst düzey bir yapılanmayı hedefledi. Açıkçası bu anlamda firmaları doğru bilgileri aktarmak, iş kazasının, oluşabilecek meslek hastalıklarının çalışana ve firmaya verebileceği zararları anlatmak önemli görevlerimiz arasında.

  Bizimle çalışmaya başlayan firmalarda kısa süre içerisinde farkındalık başlıyor. Tüm çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği uzmanı arkadaşımız tarafından temel iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimleri veriliyor ve bu eğitimler sertifikalandırılıyor. İşyeri hekimimiz tarafından işe giriş muayeneleri, gerekli tetkikleri yapılıyor. Dolayısı ile çalışanlar işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile tanışmış oluyor. Bundan sonra yıl içine yayılan birçok çalışma yapılıyor.

Firmanızın sektördeki konumu ve hizmet konularında sağladığı mevcut avantajlar nelerdir? İş sağlığına dair farklı yatırımlarınız olacak mı?

  Firmamızın sağlık turizmi bölümü 2003 yılından beri faaliyet göstermekte olup Denizli ÇINAR OSGB olarak 2013 yılında hizmete başladı. İşyeri hekimi olarak 1999 yılından beri işin içinde olduğumuz için kendimize ve ekibimize güvenimiz tam. Bu süre içerisinde beraber çalıştığımız Denizli’nin kendi alanlarında öncü firmaları ile de kendinden övgü ile bahsedilen bir OSGB olduk.

İş sağlığı ve güvenliğine dair hizmet almak isteyen şirketler neden şirketinizi tercih etsin? Sunduğunuz avantajlar nelerdir?

 Açıkçası benim ve eşimin 14 yıldır işyeri hekimi olarak işin içerisinde olmamızın dışında ortak sağlık güvenlik biriminin kurucusu olarak da bizim işin başında olmamızın önemli bir artı olduğunu düşünüyorum. Bu işi sadece bir ticarethane olarak görerek hekim ya da iş güvenliği uzmanı olmayan kişilerin kuruculuğunda açılan OSGB’lerin bir adım geride olduklarını düşünüyorum.

  Bünyemizde çeşitli branşlarda iş güvenliği uzmanlarımız mevcut olup ağırlıklı olarak kendi branşlarına uygun işyerlerinde görevlerini yapmaktadırlar. Örneğin tekstil mühendisi işgüvenliği uzmanı arkadaşımız tekstil firmasında, gıda mühendisi iş güvenliği uzmanımız gıda ile ilgili firmalarında görev yapmakta. Bu da işyerinde çalışırken üretimi engellemeden işyeri ile son derece uyum içerisinde çalışmayı sağlamaktadır.

  Ayrıca firmamızda beraber çalıştığımız tüm arkadaşlarımız kendi alanlarında son derece bilgili ve işlerine hâkimler.

OSGB olmadan kendini OSGB tanıtan firmalar olduğu ve ciddi mağduriyetlerin olduğu doğru mu?

  Malesef bugün karşılaştığımız en önemli sorunlardan bir tanesi budur. OSGB olduğunu iddia eden bir firmanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınmış yetki belgesi bulunmalıdır. Bu belge olmadan OSGB adı altında faaliyet gösteren firmalar maalesef usulsüz bir şekilde çalışmaktadırlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın bu firmalara ciddi cezai yaptırımlar uygulaması gerektiğini düşünüyoruz.

Denizli de son derece profesyonelce çalışan, fiziksel olarak da üst düzey de bir OSGB kurmuş olduğunuzu görüyoruz? Karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

  Açıkçası hedefimiz her anlamda üst düzey bir OSGB kurmaktı. Fiziksel olarak hem bizden hizmet alan işletmelerimizin hem beraber çalıştığımız arkadaşlarımızın çalışmaktan mutlu olacakları bir ortam yaratmaya çalıştık. Bunu da başardığımızı düşünüyoruz. Karşılaştığımız en büyük sorun sınır il olmamasına rağmen Antalya, İzmir gibi bazı illerden Denizli de ki işletmelere çok düşük ücretlere çalışma teklifleri gelmesi. Bunlara birde ilimizde OSGB olmamasına rağmen OSGB imiş gibi davranan danışmanlık firmaları eklenince işletme sahiplerin kafaları karışıyor. Ancak konuyu bilen ve profesyonel olan işletmeler çoğunlukla bu tuzaklara düşmüyor.

Son Güncelleme: 21.01.2014 10:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.