A Artı OSGB: amacımız riski en az indirmek

A Artı OSGB'nin amacı iş kazalarını ve çalışma hayatındaki riskleri en aza indirmek olarak tanımlıyor.

A Artı OSGB: amacımız riski en az indirmek

A Artı OSGB'nin amacı iş kazalarını ve çalışma hayatındaki riskleri en aza indirmek olarak tanımlıyor.

28 Ocak 2014 Salı 13:50
A Artı OSGB: amacımız riski en az indirmek


  Ege Bölgesi’nde faaliyet sürdüren A Artı OSGB, pek çok sektöre hizmet veren bir kuruluş olarak, amaçlarını iş kazalarını ve çalışma hayatındaki riskleri en aza indirmek olarak tanımlıyor.  Ege Bölgesi’nde faaliyet sürdüren A Artı OSGB’nin öncelikli amacı, iş kazalarını en aza indirgeyerek,  çalışma hayatındaki tehlikeler karşısında bütün önemleri almak ve riski sıfırlamak.  A Artı OSGB’nin kurucusu A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Endüstri Mühendisi Şenol Aslanoğlu,  10 yıldır bu sektörün içinde olduğunu söyleyerek, bu alana yönelmesindeki temel nedeni, ülkemizde yaşanan iş kazaları oranının çok yüksek olması olarak ifade ediyor.

Sanayigazetesi.com.tr-ÖZEL HABER
Hanife Üşek


  A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Endüstri Mühendisi Şenol Aslanoğlu tarafından 2005 yılında kurulan A Artı OSGB, kendi bölgesinin en önde gelen iş sağlığı ve güvenliği firması. Aslanoğlu, iş kazalarındaki riski en aza indirmek için bu yola çıktıklarını, şimdiye kadar yaptıkları ile bu konuda oldukça yol aldıklarını söyleyerek, amaçlarının çalışanların sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışabilmelerini sağlamak odluğunu belirtti.

A Artı OSGB’nin kurucusu, A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Endüstri Mühendisi Şenol Aslanoğlu ile firmasını ve Türkiye’deki iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz? Kaç yıldır bu sektörün içindesiniz ve niçin bu sektörü tercih ettiniz?

A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Endüstri Mühendisiyim. 2004 yılından beri bu sektörün içindeyim. 2005 yılında kurduğum A Artı OSGB ile tüm Ege Bölgesi’nde hizmet vermeye başladık. Bu sektörü tercih etmekteki en büyük amacım; ülkemizde yaşanan iş kazaları oranının çok yüksek olmasıdır. A Artı OSGB’yi kurma amacım da bu düşünceye paralel olarak;  iş kazaları risklerinin en aza indirgenmiş ortamlarda, çalışanların sağlıklı bir şekilde çalışabilmelerini sağlamaktır.

Firmanızın kuruluşuna, bugünkü konumuna ve hizmetlerine dair bilgilendirir misiniz?

  A Artı OSGB; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan ruhsatlı ortak sağlık ve güvenlik birimi olarak, 2005 yılında kurulduk.

  Ege Bölgesi’nin lider kuruluşlarına verdiği danışmanlık hizmeti ile bölgede kabul gören kuruluşumuzun, İzmir merkez olmak üzere; Manisa ve Denizli’de şubeleri; Aydın, Uşak, Muğla ve Kuzey Irak’ta lokasyonu vardır.

  A Artı OSGB; iş güvenliği hizmetleri, işyeri hekimliği, diğer sağlık personeli, işyeri ortam ölçümleri ve periyodik kontroller gibi hizmetlerinin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği ve de ilkyardım eğitimleri vermektedir.

  PFW; SF Leather; SF Tekstil; İKEA, Gediz A.Ş., Vatan Bilgisayar, İndesit, Atermit, Ateşçelik, Meltem Mobilya, Meko Metal, Dikkaya Grup, FG Grup, Tıp Med, Weber, Narkonteks, STM, Imperial Tobacco, Belenco, Enka, Sipil İnşaat, AYDEM A.Ş. vb. güçlü referansları olan firmamız; farklı sektörlerde verdiği hizmetlerle gün geçtikçe büyümektedir.

İş sağlığı ve güvenliğini hizmet için neden şirketinizi tercih ediliyor? Sunduğunuz avantajlar nelerdir?

  A Artı OSGB; 50 kişiye yakın İş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ve sağlık personeli kadrosu; ulusal ve uluslararası kuruluşlara verdiği hizmet ile gün geçtikçe büyüyen bir kurumdur.

  A Artı OSGB; A Artı Akademi olarak verdiği kurum içi ve kurum dışı eğitimlerle; yasa ve yönetmeliklere bağlı kalarak, ülkemiz için yeni olan bir sistemi, hedef kitleye doğru ve sağlıklı iletişim kanallarını kullanarak aktarmaktadır. 2005 yılından beri kalitemizden ve disiplinli çalışmamızdan ödün vermeden sürdürdüğümüz hizmetimiz ve tüm Ege Bölgesi’ne hitap eden kimliğimiz ile en çok tercih edilen OSGB kurumlarından bir tanesiyiz.


Firmanızın sektördeki konumu ve hizmet konularında sağladığı mevcut avantajlar nedir? 

  A Artı OSGB olarak amacımız; uluslararası kuruluşlar ile yıllardır süren, gelişen deneyimimizi Ege Bölgesi’nin her yanına ulaştırmak, bu ilkelerle kanunlar ve yönetmelikler gereği tüm işyerlerine iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili ihtiyaç duydukları her konuda hizmet vermek, sağlıklı ve güvenlikli bir çalışma ortamı oluşturmak; kısaca çözüm ortağı olmaktır.

OSGB kurulmasına dair çalışmalarınız ne aşamada?

  Her sektörde olduğu gibi; içinde bulunduğumuz ortak sağlık ve güvenlik birimi sektöründe de son yıllarda büyük bir artış ve buna paralel olarak dezenformasyon söz konusudur. İş sağlığı ve güvenliği konusu,  ciddiye alınması gereken, yasa ve mevzuatlara uygun hareket edilmesinin önem arz ettiği bir sektördür. Ancak inanıyorum ki zaman içerisinde doğal seleksiyon yöntemi ile A Artı OSGB gibi nitelikli ve profesyonel hizmet veren kurumlar ayakta kalacaktır. Aynı şekilde iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da hizmet verdikleri sektörün sorumluluklarını yerine getirebilecek niteliklere haiz ve “hiçbir iş, iş güvenliği tedbiri alınmayacak kadar acil değildir”  felsefesine vakıf olacaklardır.

Sizce İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yeterince benimsendi mi?, eksiksiz bir şekilde uygulanıyor mu?

  Eksiklikler her sektörde olduğu gibi içinde bulunduğumuz sektörde de mevcut. İş sağlığı ve güvenliğine dair yeni kanun, yürürlük tarihinden bu yana hizmet verdiğimiz firmalarımız tarafından uygulansa da benimsenmesi zaman alacaktır.

Bir girişimci olarak; girişimcilere yönelik teşvik ve destekler sizce yeterli mi?

  Bir girişimci olarak bizlere yönelik teşvik ve desteklerin arttırılması taraftarıyım.

HEDEFİMİZ YÜZ YÜZE İLETİŞİM

İş sağlığı ve güvenliğinin önemi ülkemizde ve özellikle sanayide yeterince önemseniyor mu? Bu konuda firma olarak yaptığımız çalışmalar nelerdir?

  İş sağlığı ve güvenliği konusu,  ülkemizdeki sanayi kuruluşlarınca ne yazık ki yeterince önemsenmemektedir. Bu konuda A Artı OSGB olarak hizmet verdiğimiz ve iletişimde bulunduğumuz hedef kitlemizdeki firmalarımız ile yüz yüze iletişim kurarak konunun önemi ve gerekliliklerini aktarmakta, belirli periyotlarla çalıştığımız kurumları bilgilendirmekte, değişen mevzuat ve yönetmelikleri profesyonel kadromuz ile hedef kitlemize aktarmaktayız.

  Müşterilerimiz, tedarikçilerimiz, taşeronlarımız, ziyaretçilerimiz ve komşularımız; iş anlayışımızın bir parçasıdır. İş güvenliği, İş sağlığı ve çevre konularında duyarlılığımızı ve kararlılığımızı onlarla paylaşarak kanun, tüzük ve yönetmeliklere uymalarını teşvik ederek birlikte düzeltici / önleyici faaliyetler gerçekleştirmekteyiz.

Son Güncelleme: 28.01.2014 14:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.