banner110

Katmerciler Yeni Fabrikasını Ekimde Açıyor

Katmerciler, 6 milyon dolarlık yatırımla 100 kişiye ilave istihdam imkanı yaratacağı yeni fabrikasında Ekim ayında üretime başlamayı planlıyor.

Katmerciler Yeni Fabrikasını Ekimde Açıyor

Katmerciler, 6 milyon dolarlık yatırımla 100 kişiye ilave istihdam imkanı yaratacağı yeni fabrikasında Ekim ayında üretime başlamayı planlıyor.

16 Ağustos 2011 Salı 13:21
Katmerciler Yeni Fabrikasını Ekimde Açıyor
Türkiye’de araç üstü ekipman sektörünün lideri ve sektörünün borsadaki tek temsilcisi olan Katmerciler (KATMR), İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki mevcut üretim tesislerini büyütmek üzere inşasına devam ettiği yeni fabrikasını gelecek ay içerisinde açarak üretime geçmeyi planlıyor.

6 milyon dolarlık toplam yatırımla, mevcut 300 kişilik kadrosuna ilave 100 kişilik yeni istihdam sağlayacak yeni yatırım, Katmerciler’e, özellikle yurtdışı pazarlara yönelik olmak üzere, ileri teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek üretim yapma imkanı sunacak.

Katmerciler’in üretim kapasitesini ilk yıl için yüzde 30 düzeyinde artırması öngörülen yeni üretim tesisi, araç üstü ekipman sektöründe İzmir’in bölgesel bir üretim ve ihracat üssü haline getirilmesi hedefine ulaşmada önemli bir adım oluşturacak.
Hedef uluslararası marka olmak, İzmir’i üretim ve ihracat üssü yapmak
Başarılı bir halka arz sonrası 11 Kasım 2010 tarihinde İMKB’de işlem görmeye başlayarak 25 yıllık birikimini yeni ortaklarıyla paylaşan Katmerciler, kendi sektöründe uluslararası bir marka haline gelme hedefi doğrultusunda stratejik bir aşamayı daha geride bırakmaya hazırlanıyor.

Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Katmerci, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, istikrarlı büyümesini ve kârlılığını devam ettirmek ve özel dizayn edilmiş, ileri teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek ekipmanların üretimini gerçekleştirmek amacıyla 6 milyon dolarlık yatırımın realize edilmesinde son aşamaya geldiklerini ve üretime geçiş için geri sayımın başladığını belirtti.

Bu yatırım tutarının 3 milyon dolarlık kısmıyla, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan mevcut üretim tesislerinin bitişiğinde bulunan 17.500 metrekarelik araziyi satın aldıklarını, kalan 3 milyon dolarlık tutarla, 10.000 metrekarelik kapalı alan inşaatı ile makine teçhizat yatırımı yaptıklarını ifade eden Katmerci: “Mart ayında başlayan inşaat çalışmalarında son aşamaya geldik. Kurulacak yeni fabrikayla, mevcut üretim kapasitesinde ilk yıl yüzde 30 artış öngörüyoruz. Ayrıca, yıllık 300 adet özel tip ekipman üretimi planlıyoruz” dedi.

Mehmet Katmerci, işsizliğin en büyük sorunların başında geldiği ülkemizde 100 kişiye daha istihdam yaratacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, şunları belirtti: “Katmerciler, sektörünün en büyük ihracatçısıdır. Yeni ve ileri teknolojiye dayalı farklı ürün modellerimizle rekabet gücümüzü artırmayı, yurt dışı pazardaki konumumuzu daha da güçlendirmeyi, yeni pazarlara ulaşmayı hedefliyoruz. Her yeni üretim ve satış sadece Katmerciler için değil ülkemiz ekonomisi için de katma değer yaratacaktır. Katmerciler markasını, ulusal bir marka olmaktan uluslararası bir marka haline getirme hedefimize ulaşmada önemli bir aşamayı temsil ediyor.”

Fransız ve İspanyollarla görüşmeler olumlu seyrinde devam ediyor

Dünyada itfaiye ekipmanı üretiminin öncü şirketlerinden Fransız Gimaex International ile ortak şirket kurma, çöp arabası üretiminin önde gelen şirketlerinden İspanyol Ros Roca ile teknolojik işbirliği konusunda başlayan görüşmelerin olumlu yönde devam ettiğini de belirten Mehmet Katmerci: “İleri teknoloji kullanımları ve farklı ürün geliştirme yetenekleriyle kendi alanının öncü ve lider şirketleriyle yapılacak ortak girişimler, Katmerciler’e yeni pazarların önünü açacağı gibi, mevcut pazarlardaki konumunu da güçlendirecektir. Halen dünyanın 40 ülkesine ihracat yapan ve sektörünün ihracat lideri olan Katmerciler’in ihracat gücünü daha da artırmak, İzmir’i sektörümüz için bir üretim ve ihracat üssü haline getirmek istiyoruz” dedi.

Katmerciler’in, katma değeri yüksek ürün geliştirmeye yönelik yeni yatırımlarıyla sağlıklı ve kârlı büyümesini artırarak devam ettireceğini kaydeden Katmerci, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Tüm çalışmalarımız planlandığı ve öngörüldüğü şekilde devam ediyor. 2011 yılında şu ana kadar yaptığımız satışlar ve aldığımız siparişlerle, 2011 yılı için öngördüğümüz yüzde 25’lik büyüme hedefini daha şimdiden aşmış durumdayız. Hissedarlarına yüzde 100 bedelsiz hisse verecek olan Katmerciler, iş ve çözüm ortakları, yatırımcıları ve hissedarlarıyla birlikte büyümeye devam edecektir.” 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.