Yılda 2 bin 500 km halat üretiyor

Kaya Grubu Başkanı Kemal Kaya, Gebze OSB’de toplam 10 bin metrekarelik alanda, yılda 2 bin 500 km halat üretimi yaptıklarını söyledi.

Yılda 2 bin 500 km halat üretiyor

Kaya Grubu Başkanı Kemal Kaya, Gebze OSB’de toplam 10 bin metrekarelik alanda, yılda 2 bin 500 km halat üretimi yaptıklarını söyledi.

11 Temmuz 2012 Çarşamba 10:04
Yılda 2 bin 500 km halat üretiyor
Kaya Grubu Başkanı Kemal Kaya Sanayi Gazetesi Muhabiri Ali Örnek’in sorularını yanıtladı. Gebze OSB'de, 10 bin m2 alanda kurulu Türkiye'nin ilk ve tek sertifikalı Yüksekte Çalışma Eğitim Simülasyon Merkezini bünyesinde bulunduran Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, “Eğitim Merkezimizde yılda yaklaşık 8 bin kişiye iş güvenliği ve yüksekte çalışma eğitimleri vermekteyiz. Teknik ve teknolojik halatlar üreten bölümümüzde yılda yaklaşık 2 buçuk milyon metre halat üretim kapasitesine sahibiz. Yüksekte çalışma ekipmanları, kurtarma ve tahliye ekipmanları üreten bölümümüz ise yılda yaklaşık 250 bin adet farklı yüksekte çalışma güvenlik ekipmanı üretim kapasitesine sahiptir. Makine parkuru dünyanın en gelişmiş, Türkiye’de sadece bizde bulunan, kendi konusunda dünyanın en yeni ve en iyi makine markalarından oluşmaktadır” dedi.
 
Kaya Grubu’nun kurumsal kimliği ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?
 
Kaya, yetkinliklerini ve kaynağını 1980 yılına uzanan geçmişinden ve halen devam eden faaliyetlerinden alan, ancak geleceğini içinde bulunduğu sektörün hızla gelişen iş fırsatları ile teknolojik gelişimini dikkate alarak kurgulayan bir şirkettir. Kaya’nın faaliyet alanları; teknolojik halatlar, iş emniyet kemerleri, yüksekte çalışma ve düşmeyi önleyici sistemler, iş güvenliği ekipmanları-kişisel koruyucu donanımlar, yük kaldırma ekipmanları, sivil savunma ve kurtarma ekipmanları, dağcılık ve tırmanış malzemeleri, teknik tekstil ve denizde can güvenliği ekipmanlarının Ar-Ge çalışmaları, tasarımı, üretimi ve pazarlaması ile iş güvenliği risklerinin bulunduğu bütün alanlarda, risk analizleri yapmak, İSGÇ Proje Yönetimi,  iş güvenliği, yüksekte çalışma, ilk yardım, yangından korunma, elektrik güvenliği, dağcılık gibi konularda her seviyede teorik ve uygulamalı eğitimler ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Şirketimiz ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 Yönetim Sistemleri Sertifikalarının yanı sıra 89/686/EEC kişisel koruma donanım direktifi kalite sistem belgesini alarak standartlarını dünyanın en ileri ülkelerinin seviyesine ulaştırmıştır. Yine ürettiği tüm ürünlerinde; ürün tasarım tescil belgeleri, ürün CE belgeleri, TSE belgeleri, imalata yeterlilik belgeleri, NATO standartları uygunluk belgeleri, UIAA (Union Internationale des Associations d'Alpinisme/Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu) belgeleri, Lloyd belgeleri, Atex belgeleri gibi ürüne ya da uygulama alanına özel belgeler almıştır. Ar-Ge çalışmalarının öneminin bilincinde olan şirketimizde, ürün, üretim teknolojileri ve mesleki eğitimler üzerine araştırma geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları öncelik verilen çalışmalar arasındadır. Tüm bu çalışmalar ve ardımızda bıraktığımız 32 yılık deneyim, Kaya’ya yeni ve köklü atılımlar için özgüven ve kaynak sağlamıştır. 2005 yılından itibaren “Yeniden Yapılanma ve Gelişim Projesi” başlatılmış, en önemli projemiz diyebileceğimiz GOSB 2020 Projesi bu kapsamda geliştirilmiştir. Yeni Kurumsal Kimlik çalışmaları yine bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmalardır. Kaya’nın GOSB 2020 Projesi kapsamında şirketleştirmeyi planladığı, hali hazırda farklı uzman birimler tarafından yönetilen 4 ana faaliyet alanı bulunmaktadır.Bu faaliyet alanlarını Stratejik iş üniteleri olarak, tamamen ayrı ayrı şirketlermiş gibi konumlandırdık. Bu üniteler Kaya Ropes, Kaya Safety, Kaya Traınıng ve Kaya Consultıng markaları ile hizmet vermektedir.
 
Hizmet tesisinizin kapasitesi, makine parkı ve çalışan sayısı hakkında bilgi verir misiniz?
 
Kaya Grubu'nun hizmet verdiği 3 bin 850 metrekare alandaki yönetim ve üretim merkezinin yanı sıra, yine Gebze OSB'de, 10 bin m2 alanda kurulu Türkiye'nin ilk ve tek sertifikalı Yüksekte Çalışma Eğitim Simülasyon Merkezi'ne de sahiptir. Ayrıca eğitim simülasyon merkezimiz büyüklük, kapsam ve kapasite olarak avrupanın ikinci büyük yüksekte çalışma eğitim merkezidir. Eğitim Merkezimizde yılda yaklaşık 8 bin kişiye iş güvenliği ve yüksekte çalışma eğitimleri vermekteyiz. Teknik ve teknolojik halatlar üreten bölümümüzde yılda yaklaşık 2.5 milyon metre halat üretim kapasitesine sahibiz. Yüksekte çalışma ekipmanları, kurtarma ve tahliye ekipmanları üreten bölümümüz ise yılda yaklaşık 250 bin adet farklı yüksekte çalışma güvenlik ekipmanı üretim kapasitesine sahiptir. Makine parkuru dünyanın en gelişmiş, Türkiye’de sadece bizde bulunan, kendi konusunda dünyanın en yeni ve en iyi makine markalarından oluşmaktadır. Bunların yanı sıra Türkiye’de ve dünyada önemli projelerin İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre yönetimini üstlenen bir danışmanlık birimimiz de var. Bu birimimiz de Türkiye’de ve dünyada çok büyük ölçekli projelere sağlık emniyet çevre proje yönetimi ve danışmanlık konularında geniş çaplı hizmet vermektedir.  Kullanılan metodolojiler, hammaddeler, standartlar, var olan en güncel versiyonlardır ve uluslar arası standartlardadır. Bütün bu aktivitelerimizde yüzde 50 'den fazlası mühendis olmak üzere, toplam 92 kişilik ekibimizle birlikte yol alıyoruz. Yeni makine yatırımlarıyla genişleyen üretim, eğitim, danışmanlık, denetim konularında bu yılsonunda yaklaşık yüzde 27 oranında büyüme hedeflemekteyiz.
 
Satış-pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
 
Firmamız; uzun, orta ve yıllık pazarlama planları kapsamında çok geniş kapsamlı pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadır. Pazarlama ve iletişim planlarımız ve hedeflerimiz, Kurumsal kimlik sistemimiz, kitle iletişim reklamları, sosyal sorumluluk projeleri, p.r.(halkla ilişkiler) medya ilişkileri, sosyal medya yönetimi, konferanslar, zirveler, projeler, kampanyalar, sponsorluklar, kurumsal ve her bir stratejik iş ünitemizin web siteleri, yine her bir iş ünitesi için detaylı katalog çalışmaları ile desteklenmektedir. Gerek bayilerimiz kanalıyla, gerek proje bazlı satışlarıyla, gerek ihaleler yolu ile ekipman ve hizmet satışı gerçekleştiriği gibi, bünyesinde bulundurduğu satış-pazarlama mühendislerimiz ile gerek randevu alınan, gerekse görüşme talep eden kuruluşların ziyaretleri yapılarak görsel bir tanıtım ile akıllarda soru işareti bırakmayacak kadar detaylı anlatım yapılarak, bilgilendirilmektedir. Daha sonra firmaların ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla uzman ekip tarafından keşifleri yapılarak, ihtiyaç duydukları ürünler ve hizmetler belirlenip, ekipman ve hizmet satışları gerçekleşmektedir.
 
Kaya Grubu olarak orta ve uzun vadedeki planlarınız nelerdir?
 
Kaya Grubu, iç pazardaki liderliğini, global bir şirket olarak dünya pazarlarına da taşıma hedefindedir ve bu konuda iddialıdır. Bu çerçevede GOSB'da yeni fabrikamızın inşası için çalışmalara başlanmıştır. Üretimde kendi patentlerimizi geliştiriyoruz. Yeni makine yatırımlarıyla üretim hacmimizi önümüzdeki 5 yılda iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Yakın gelecekteki hedeflerimiz arasında ise Türkiye’nin en büyük İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) sektör kütüphanesinin oluşturulması, Türkiye’nin ilk olimpik yapay tırmanış duvarının yapılması, endüstriyel büyük iş kazalarına yönelik ilk sivil kriz merkezinin kurulması, tüm yüksekte çalışma ortam simülasyonlarının yer aldığı genişletilmiş kapalı alan yüksekte çalışma eğitim simülasyon merkezi, kurumsal kulüp merkezi, iş saglıgı ve güvenliği ve çevre konularında sanatsal ve kültürel aktiviteler için sosyal alanların bulunduğu, kendi enerjisini kendisi üreten yeşil bir binanın kabuk olarak ev sahipliği yapacagı projeler planladık ve yakında uygulamaya geçecek. Ayrıca daha once iki farklı konuda Avurupa birliği proje lideri olan firmamız, üçüncü projesi olan uzaktan iş saglıgı ve güvenliği ve yüksekte çalışma eğitimleri konusunda bir program yazılımı konusunda almanya, ilanda, Letonya ortaklığı ile sürdürdüğü projeyi hayata geçirerek yılda 100.000. kişiyi uzaktan eğitmeyi planlamaktadır. Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında 10 yıldır, iki yılda bir olarak düzenlediğimiz İş Güvenlik Yaşam Zirvemize geçen yıl hem konuşmacı hem de dinleyici olarak yurt dışından katılımcılarımız olmuştu. Bundan sonra bu zirvemizin tam anlamıyla bir uluslararası etkinlik niteliği kazanması yönündeki çalışmalarımızı arttırmayı planlıyoruz.
 
Sektörünüzde yaşadığınız sıkıntılar neler, sektör hakkında  bir değerlendirme yapar mısınız? 
 
Bugüne kadar en büyük sıkıntımız İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili bir yasamızın olmamasıydı. Artık bu var. Bu yasanın ve akabinde çıkarılacak yönetmelik ve tebliğlerin bu konuya her seviyede verilmesi gereken önemi arttıracağını düşünüyoruz: hem devlet, hem işverenler, hem de çalışanlar seviyesinde. Aslında güvenlik yaşamımızın her anında ele alınması gereken bir konu, yalnız çalışırken değil. Ev hanımlarımızın da evde çalışırken karşı karşıya kalabilecekleri riskleri ve bunlar için nasıl önlem alabileceklerini bilmeleri gerekir, oyun oynayan çocuklarımızın da… Cam silerken düşüp hayatlarını kaybeden kadınlarımızı, serinlemek için yüzülmemesi gereken yerlerde boğulan çocuklarımızı düşünün… Bu nedenle biz konuyu “İş” Güvenliği kapsamında değil “Yaşam” Güvenliği kapsamında ele alıyoruz. Bu aslında bir eğitim ve bilinçlenme konusu. İş Güvenlik Yaşam Zirvemizin yanı sıra üniversitelerde verdiğimiz ücretsiz eğitimlerle halkımızın bu konudaki bilincini arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konudaki eğitimlerin üniversite düzeyinden ilk öğretim düzeyine indirgenmesi gerektiğini düşünüyoruz… Eksikliğini hissettiğimiz bir diğer konu da yeni çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının ardından çıkacak yönetmeliklerle giderilmesini umduğumuz “Yüksekte Güvenli Çalışma” konusu. Ölümlü kazalarda yüksekten düşmeler sonucu ölümler tüm dünyada birinci sırada yer almaktadır ve yine birçok ülkede özel mevzuatlarla yönetilmektedir. Aynı şekilde ülkemizde de en kısa zamanda bir düzenleme yapılmasını umuyoruz…
 
 
Hizmet verdiğiniz firmaların sizi tercih etmelerinin nedeni hakkında bilgi verir misiniz?

1980’li yıllarda, halat üretimi ve ticareti ile başladığımız, 1990’lı yıllarda endüstriyel iş güvenliği ve yüksekte çalışma konusunda ekipman üretimi ile geliştirdiğimiz Kaya, 2000’li yıllarda iş güvenliği eğitimleri, proje yönetimi ve danışmanlık faaliyetleri ile sektörün ihtiyaçlarına komple çözümler getirmek üzere yeniden yapılandı. Yapılan araştırmalar, iş kazalarının yüzde 98’inin önlenebilir nitelikte olduğunu göstermektedir. Bu da standartlı ekipman, eğitim ve bilinçli yöneticiler ile iş gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. İş güvenliği bir kültürdür ve biz bu kültürün ülkemizde yerleşmesi için 32. yılımızda da Ar-Ge çalışmalarımızla, yeni ürünlerimizle, eğitim-danışmanlık hizmetlerimiz ve kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizle katkı veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Tercih edilme nedenlerimizin başında sanırım bu konudaki bilgimiz, tecrübemiz, nitelikli kadromuz, süreklilik sorumluluğumuz, çok sayıda yerli ve yabancı büyük projelerdeki tecrübelerimiz, kalite anlayışımız, çok yüksek kalitede ve sürekli yenilediğimiz makine parkurumuz, baz aldığımız uluslar arası standartlar ve metodoljiler,  çok sayıda uluslar arası akredite belge ve sertifikalara sahip olmamız, ar-ge den üretime, tasarımdan uygulamaya, montajdan kurulum hizmetlerimize, ekipman satışından eğitim ve danışmanlık hizmetlerimize, yani sunduğumuz komple  nitelikli hizmetler nedeni ile tercih ediliyoruz.

Sosyal sorumluluk projeleriniz olduğunu biliyoruz. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
 
Kaya Grubu olarak bir çok konuda sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bunları en önemlilerinin başında daha önce de söz ettiğimiz İş Güvenlik Yaşam Zirvesini söyleyebiliriz. Uluslar arası boyut kazandırdığımız bu etkinliğimizi daha da genişleterek tüm dünyadan fikirlerin, önerilerin ve iyi uygulamaların paylaşıldığı bir platform haline getirmek istiyoruz. Bu arada spora da destek veriyoruz tabi. İstanbul Yelken Kulübüyle birlikte yürüttüğümüz, Cumhurbaşkanlığı Kupası kapsamında gerçekleştirilen ve hala Türkiye’nin ilk ve tek “Match Race”i olan ve bizim adımızı taşıyan Kaya Macth Race her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilmeye devam ediyor. Dağcılık alanında ise Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun ana sponsoru olarak, tüm eğitmenlerin yanısıra Türkiye’nin başarılı dağcılarını ve outdoor aktivitelerini destekliyoruz. Uzun yıllardır Kemaliye Doğa Sporları Şenliği’nin de sponsorluğunu yapmaktayız. Bu kapsamda 2008 yılında Türkiye’de bir ilk olarak, dünyanın en görkemli kanyonlarından biri olan Kemaliye Karanlık Kanyon’da, adrenalin tutkunlarının nefesini kesen BASE jump etkinliği için 500 metre yükseklikte 500 metre uzunluğunda özel bir hat kurduk. Bu yıl altı farklı ülkeden 15 sporcu yarıştı burada. Yine bir ilk olan Türkiye’nin ilk “Via Ferreta”sını (kayalar üzerinde dikey konumda, demirden merdiven şeklinde ulaşım yolu) da bu şenlik kapsamında Kemaliye’de gerçekleştirdik. Bunların yanı sıra insanlarımızın bilinçlenmesi ve İş Güvenli Kültürü’nün oluşması için üniversitelerde ücretsiz dersler veriyoruz, eğitim seminerleri gerçekleştiriyoruz, eğitim birimimiz iş saglıgı güvenliği – yüksekte çalışma konusunda bu güne kadar 3 kitap yayınladı, bu kitapları onbinlerce kişiye ücretsiz olarak ulaştırdı, üniversitelerin iş saglıgı ve güvenliği bölümlerinde derslere girerek destekler verdi, bazı oda ve sendikalarla ortak çalışmalar da yapıyoruz.
Son Güncelleme: 11.07.2012 10:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.