Yasaya adapte için ayıklama yapılmalı

Alarko Taahhüt Grubu İSG Koordinatörü Volkan Kurt iş güvenliğinde yeni yasaya dair değerlendirmesinde yasanın işverenlere kısa vadeli ciddi yükümlülükler, uygulanmaması halinde ağır cezalar getirdiğini belirtip yasaya adaptasyon konusunda sıkıntı yaşanabileceğine dikkat çekti.

Yasaya adapte için ayıklama yapılmalı

Alarko Taahhüt Grubu İSG Koordinatörü Volkan Kurt iş güvenliğinde yeni yasaya dair değerlendirmesinde yasanın işverenlere kısa vadeli ciddi yükümlülükler, uygulanmaması halinde ağır cezalar getirdiğini belirtip yasaya adaptasyon konusunda sıkıntı yaşanabileceğine dikkat çekti.

19 Eylül 2012 Çarşamba 10:45
Yasaya adapte için ayıklama yapılmalı  Ülkemizde iş kazalarının en yoğun yaşandığı sektör, inşaatlar. Bugüne kadar dizimize konuk olan kişilerin söylemlerinde de bu doğru tespit var. İnşaat sektörünün bu alanda birinci sırada yer aldığını vurgulamak için kimi kurum ve kuruluşlara dayalı istatistiki bilgiler bu yazı dizisinin –doğru veya yanlış, kurumu bağlayan kişisel bir tercihle- konu alanının dışında. İlk iki bölümünü sivil topluma açtığımız dizimizin geçen haftaki ve bu haftaki konukları meselenin tanıkları, pratisyenleri, uzmanları. Bu haftaki konuğumuz Alarko Taahhüt Grubu, İSG Çevre Kalite ve Organizasyon Metod Müdürü Volkan Kurt. Firmanın Gebze OSB içindeki yerinde görüştüğümüz Kurt’tan önce yeni yasayı yorumlamasını istedik. Yasaya bir bütün halinde yaklaşım getiren Kurt şunlara değindi:

YASAYA ADAPTASYONDA
BÜYÜK SIKINTI YAŞANIR
“Yasa işverenlere kısa vadeli, ciddi yükümlülükler getiriyor. Bu kısa sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara ağır cezalar uygulanacak. Sektörde yer alanların ise yeterli kaynağı yok. Biz çalıştığımız sektör itibari ile (A) Grubu Uzman çalıştırmakla mükellef bir firmayız. Yasa kısmen (A) Grubu Uzman yerine (B) Grubu, (B) Grubu Uzman yerine (C) Grubu Uzman çalıştırma hakkı tanıyor. İnşaat, kendisi içinde son derece dinamik bir sektör. İnşaatta üretim, tek tip üretim yapan bir fabrikanın üretimiyle aynı değil. İnşaat başlangıcından bitimine kadar sürekli değişim içinde. Üretimi kapalı ortamda değil. Tüm doğal koşullara ve afetlere açık, çalışanların eğitim düzeyinin düşük olduğu bir sektör. Tüm bunlar bir araya getirilip meseleye bir bütün halinde baktığımızda şunu söylemek mümkün: Yasaya adaptasyonda büyük sıkıntı yaşanır. 4857 Sayılı İş Kanunu içinden ilgili bölümlerin ayıklanarak 6331 Sayılı İş Sağılığı ve Güvenliği Kanunu’nun çıkarılması çok faydalı olacaktır.”

TÜRKİYE’DE MÜTEAHHİT OLMAK ÇOK KOLAY!
Volkan Kurt ile yaptığımız görüşme ekseriyetle, neyin nasıl olması gerektiği ekseninde gerçekleşti. Değindiği her konuda bugünkü konuma dair tespitlerini de aktaran Kurt önce içinde bulunduğu sektöre dair kişisel bir analizini aktardı: “Türkiye’de müteahhit olmak çok kolay. Ülkemizde orta ve küçük çapta iş yapan çok firma var. Özel sektör, Çalışma Bakanlığı’na bağlı müfettişler tarafından ancak iş kazası meydana gelince denetleniyor. Bakanlığın müfettiş sayısının denetimler için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu zemin üzerinde müfettişler, (iş kazalarının harici durumlarda) karşılarında muhatap bulabileceği firmaları denetliyor . Bu anlamda gerek sayısal yetersizlik gerek firmaların yetersizliğinden ötürü ciddi bir denetim eksiği var.”

DEVLET KENDİSİNİ YASADAN MUAF TUTMAMALI
Bu zemin üzerinden olması gerekeni önerip konuyu yine yasayla bağladı: “Bir başka örnek verecek olursak, devletin yatırımlarında geçmiş dönemlerde benzer işleri yapanların iş performansları kadar İş Sağılığı ve Güvenliği ile ilgili istatistikî belgeleri, yeterlilikleri devlet tarafından değerlendirmeye alınmalı. Tüm firmalar devletten iş almak için çaba gösterecektir. Demin sözünü ettiğim kıstaslar doğrultusunda eleğin üstünde kalan firmaların iş yapması önemli. Gerek İSG gerek farklı konulara dair yasalarda önemli bir eksiğimiz, zaafımız devletin kendisini bu yasaların getirdiği maddelerden adeta muaf tutması, arındırmasıdır. Halbuki bu yasaların öncü uygulayıcısı ve örneği, devletin kendi kurumları olmalıdır.”

BİLGİSİNİ PAYLAŞMAKTAN HAZ DUYUYOR

İTÜ İşletme Mühendisliği (1989) mezunu. 1987 yılının Aralık ayından beri Alarko Grubu’nda çalışıyor. 1987-1989 arası iş geliştirme bölümünde çalıştı. 1 yıl askerliğin ardından 1990-1998 arası teklif bölümü, 1998-2003 arası iş geliştirme grubunda görev aldı. 2003’ten bu yana İSG Çevre Kalite ve Organizasyon Metod Müdürü. 3 yıl Yıldız Teknik Üniversitesi, Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı kapsamında seçmeli, iş sağlığı güvenliği dersi verip sahayı anlattı. Kendi tanımıyla, küçük gruplara yönelik verdiği bu eğitimlerde bildiğini ve bilgisini paylaşmaktan büyük manevi haz duydu.


Son Güncelleme: 19.09.2012 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.