Şişecam’ın çeyrek karı 92 milyon TL

2012 yılı Ocak - Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 artışla, 1.3 Milyar TL civarında konsolide net satış gerçekleştiren Şişecam Topluluğu, 2012 yılı Mart ayı sonu itibarıyla 92 Milyon TL tutarında net kâr açıkladı.

Şişecam’ın çeyrek karı 92 milyon TL

2012 yılı Ocak - Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 artışla, 1.3 Milyar TL civarında konsolide net satış gerçekleştiren Şişecam Topluluğu, 2012 yılı Mart ayı sonu itibarıyla 92 Milyon TL tutarında net kâr açıkladı.

02 Haziran 2012 Cumartesi 13:21
Şişecam’ın çeyrek karı 92 milyon TL

2012 yılının ilk çeyreğinde yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarında toplam 918 bin ton cam, 493 bin ton soda üretimini gerçekleştiren Topluluğun, 2012 Mart sonu net toplam kârı, 2011 yılı Mart ayı sonuna kıyasla yüzde 40 oranında bir gerileme gösterdi. Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman, 2012 yılı ilk üç aylık sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Mart ayı sonu itibarıyla 1.261 milyon TL’yi bulan konsolide net satışların, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 oranında bir artış göstermesine karşın, geçen yılın son çeyreğinde doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışın, satış fiyatlarına yansıtılmamasına bağlı olarak Mart 2011 sonunda yüzde 26.5 olan FAVÖK marjının, Mart 2012 sonu itibariyle 5 puan daralma göstermesi, 2012 ilk çeyrek sonu net kârının geçen yıla kıyasla gerilemesinde etkili oldu. Ayrıca, 2012 Mart sonu itibarıyla, 2011 yılsonuna göre TL’nin değer kazanması, kambiyo zararı yaratarak, net kârı azaltan diğer bir olumsuz etken olarak karşımıza çıktı. Temel olarak bunların sonucunda, toplam net kârımız önceki yıla kıyasla, yüzde 40, ana ortaklığın payına düşen net kâr ise yüzde 30 oranında azalma ile 2012 Mart sonu itibarıyla sırasıyla, 92 Milyon TL ve 86 Milyon TL olarak gerçekleşti.” Türkiye, Rusya, Bulgaristan’daki daha önce kamuya duyurulmuş olan yatırımların, planlanmış dönemlerde devreye alınmasını sağlayacak şekilde devam etmekte olduğunu belirten Kırman “Yılın ilk çeyreğinde yapılan 161 Milyon TL düzeyindeki yatırım harcamalarının tamamına yakın bir bölümünü yabancı kaynak kullanılmadan Topluluğun mevcut bilanço imkânlarından yararlanarak, diğer bir deyişle öz kaynak kullanımı ile gerçekleştirdik. Ayrıca, yatırım yapmakta olduğumuz bu dönemde brüt borcumuzu da yılsonu seviyesinin altına çektik. Her zaman olduğu gibi, yatırımlarımızı yabancı kaynaklarla öz kaynakların dengeli oranlarda kullanılması suretiyle tamamlayacağız. Finansman imkânlarının zorlaştığı bu dönemde, ihtiyaç duyulan yabancı kaynakların en uygun vade ve maliyetlerle temin edilmesine yönelik girişimlerimizi sürdürmekte olduğumuz bu ortamda, kamu otoritesinin, yabancı kaynak kullanılmasıyla ilgili, kredi maliyetlerinin artırılması sonucunu doğurarak rekabet gücümüzü olumsuz yönde etkileyebilecek düzenlemeler getirmemesini umuyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 04.06.2012 11:24
Anahtar Kelimeler:
ŞişecamAhmet Kırman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.