Ford Otosan'dan 209 bin adetlik ihracat

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, üretim, ihracat ve iç pazar satışlarıyla rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktıklarını söyledi

Ford Otosan'dan 209 bin adetlik ihracat

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, üretim, ihracat ve iç pazar satışlarıyla rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktıklarını söyledi

04 Haziran 2012 Pazartesi 10:43
Ford Otosan'dan 209 bin adetlik ihracat


  Üretim, ihracat ve iç pazar satışlarıyla rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktıklarını söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “141 bin 633 adetlik perakende satışla yeni bir rekora imza attık ve yüzde 15.6 pazar payıyla Türkiye’nin en çok tercih edilen markası olduk” dedi. 2005 yılından bu yana Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk üç şirketi arasında yer alan Ford Otosan’ın geçtiğimiz yıl 70 ülkeye araç ve parça ihracatı yaparak 3.5 milyar dolarlık ciroyla sektörünün şampiyonu olduğunu dile getiren Yenigün, Türkiye’nin ticari araç ihracatının yüzde 60’ını tek başına Ford Otosan’ın gerçekleştirdiğini kaydetti. Yenigün, “Cargo ihracatımızı bir önceki yıla göre yüzde 50 artırdık. Türkiye’nin ABD’ye ihracatının ise yüzde 10’unu gerçekleştirdik. 2011’de ihracat gelirimizi bir önceki yıla göre yüzde 31 oranında artırırken; son beş yılda ise toplam 2 milyar 269 milyon dolar net ihracat fazlası verdik. Ticari, binek ve kamyon segmentlerinde ihracat dahil toplam 354 bin adet toplam satış gerçekleştirerek sektör birincisi olduk” diye konuştu. Üretimlerini bir önceki yıla göre yüzde 22 artırarak 295 bin 847 adede çıkardıklarını aktaran Yenigün,  kapasite kullanım oranlarının ise yüzde 90’a çıktığını belirtti. 2004-2011 yılları arasında paydaşlarına toplam 2.26 milyar dolar temettü ödedik. Son beş yılda dolar bazında yıllık ortalama yüzde 14 temettü getirisi ile İMKB’de birinci şirket olurken, en yüksek temettü ödeyen otomotiv firması unvanına da sahip olduk” şeklinde konuştu.

2012 YILI İÇ PAZAR ARAÇ SATIŞ HEDEFİ 125 BİN
Avrupa otomotiv pazarında yaşanan daralmaya rağmen, Ford Otosan olarak yılın ilk çeyreğinde dış pazarlarda olumlu bir performans sergilediklerini dile getiren Haydar Yenigün, bu durumun üretime olumlu yansıdığını, 2011 yılının aynı döneminde yüzde 84 olan Kocaeli fabrikasındaki kapasite kullanım oranının yüzde 92 seviyesine ulaştığını kaydetti. Bu yılın ilk çeyreğinde 73 bin 761 adetlik üretim gerçekleştirdiklerini kaydeden Yenigün, iç pazarda ise toplam 17 bin 957 adet araç satışı gerçekleştirdiklerini vurguladı. 2012 yılı iç pazar araç satış hedefini 125 bin, pazar payını ise yüzde 15 olarak açıklayan Haydar Yenigün, ihracat rakamlarıyla ilgili ise şu bilgileri verdi: “2012’nin ilk çeyrek rakamları, Ford Otosan’ın ihracat performansının da olumlu yönde seyrettiğini gösteriyor. Hem ihracat yaptığımız mevcut pazarlarda payımızı artırıyor, hem de yeni pazarlarda satış gerçekleştiriyoruz. Kuzey Amerika’ya ilk üç ayda toplam 12 bin 300 araç ihraç ettik. 2012’de Avrupa’da daralan pazarlara rağmen ihracat yapılan ülke ve model çeşitliliği sayesinde ihracatımızı 209 bin adet olarak planlıyoruz. Tüm bu olumlu gelişmeler sonucunda 2012’nin ilk çeyreğinde net gelirimiz 2 milyar 409 milyon TL, net kârımız ise 166 milyon TL olarak gerçekleşti.”

B-MAX MODELİ YILIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE TÜRKİYE'DE SATIŞA SUNULACAK

Segmentinde jenerik isim olan ve 46 yıldır Türkiye’de üretilen Transit ürün ailesinin yeni araçlarının 2012 yılının son çeyreğinde satışa sunulmaya başlanacağını vurgulayan Haydar Yenigün, yeni araçlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen ve Ford Otosan Kocaeli fabrikasında üretilmeye başlanacak Tourneo Custom, halihazırda üretilen Transit ürün gamının yanı sıra başlı başına devreye alınacak yepyeni bir model olacak. Yeni ürün gamına eklenen Tourneo Custom, tasarımıyla olduğu kadar mühendisliği ve teknolojisiyle sadece Ford’a değil, ilk kez yer alacağı segmentine de benzersiz yenilikler getirecek. Tasarımla fonksiyonelliği bir araya getiren B-MAX modelimiz ise, 2012'nin üçüncü çeyreğinde Türkiye'de satışa sunulacak. Ford’un küçük otomobil pazarına yönelik yenilikçi vizyonu doğrultusunda geliştirilen B-MAX, geleneksel B sütununu ortadan kaldıran ve arkada iki sürgülü kapıya sahip yeni gövde tasarımı ile öne çıkacak. Türkiye’de de yoğun ilgi görmesi beklenen bu yenilikçi tasarım hem sınıfında en iyi kabin erişimini sunacak hem de benzersiz bir kolaylık ve esneklik sağlayacak.”

“SEKTÖRDE AR-GE HARCAMA ORANI EN YÜKSEK ŞİRKETİZ”
Ford Otosan’da güvenlik, emniyet ve konfor ile birlikte daha ekonomik ve çevreye duyarlı araçların geliştirilmesinin sürekli ön planda tutulduğu dile getiren Haydar Yenigün, Ar-Ge departmanının yeni ürün geliştirme, maliyet düşürücü faaliyetler, yeni teknolojiler, çevre dostu ürün ve süreçler kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çekti. Ford Otosan’ın Ford’un üç büyük Ar-Ge merkezinden biri konumunda olduğunu kaydeden Yenigün, Türkiye otomotiv sektöründe Ar-Ge harcama oranı en yüksek şirket olduklarını dile getirdi. 2011 yılı Ar-Ge harcamalarının 2006 yılı harcamalarının yaklaşık beş katına ulaştığını kaydeden Haydar Yenigün, “Ford Otosan olarak Türkiye otomotiv sektöründe Ar-Ge harcama oranı en yüksek şirketiz. Türkiye otomotiv sektöründe Ar-Ge’ye yönelik mühendis istihdamı toplam 4 bin iken Ford Otosan’ın mühendis sayısı 2011 yılında bin 84’e ulaştı. 2012’de yeni yatırımlarımıza paralel olarak Ar-Ge departmanındaki mühendis sayımızı yüzde 30 daha artırıp,  bin 300’e çıkararak Türkiye’de Ar-Ge alanındaki liderliğimizi geliştirerek sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

YENİ FABRİKADA YENİ BİR HAFİF TİCARİ ARAÇ ÜRETİLECEK
‘Net ihracatçı’ kimliğine sahip olan ve katma değeri yüksek ürünler üreten Ford Otosan’ın yatırımlarına da hızla devam ettiğini söyleyen Haydar Yenigün, 2011-2014 yılları arasında hayata geçecek üç yeni proje için açıklanan toplam 1 milyar dolarlık yatırımın 124 milyon TL’lik kısmının yılın ilk çeyreğinde harcandığını açıkladı. Yatırım harcamalarının yıl boyunca artarak devam edeceğini söyleyen Haydar Yenigün, “Mart ayı içinde temelini attığımız yeni fabrikamız yatırımlarımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Yüksek teknolojiyle donatılacak Yeniköy fabrikamız 70 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Ford dünyası için yeni bir hafif ticari araç üreteceğimiz fabrikamız 110 bin adet kapasite ile çalışacak. Bu yeni tesis ile Ford Otosan’ın Ford dünyasındaki önemi iyice pekiştirecek” yorumunu yaptı.

“BU YIL 209 BİN ADETLİK İHRACAT PLANLIYORUZ"

2012 ilk çeyrek rakamları itibarıyla Ford Otosan’ın ihracat performansının olumlu yönde seyrettiğini ifade eden Haydar Yenigün,  hem ihracat yaptıkları mevcut pazarlarda paylarını artırdıklarını, hem de yeni pazarlarda satış gerçekleştirdiklerini açıkladı. Yenigün, “Kuzey Amerika’ya ilk üç ayda toplam 12 bin 300 araç ihraç ettik. 2012’de Avrupa’da daralan pazarlara rağmen ihracat yapılan ülke ve model çeşitliliği sayesinde ihracatımızı 209 bin adet olarak planlıyoruz. Tüm bu olumlu gelişmeler sonucunda 2012’nin ilk çeyreğinde net gelirimiz 2 milyar 409 milyon TL, net kârımız ise 166 milyon TL olarak gerçekleşti” diye konuştu.

Son Güncelleme: 04.06.2012 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.