Akfen Su, OSB’lerin yüküne ortak oldu

OSB’leri mali açından en çok zorlayan yatırımlar arasında yer alan arıtma tesislerinin yapımında YİD modeli uygulayarak bölgelere nefes aldıran Akfen Su Genel Müdürü Tuna Ozaner, OSB’lerle olan işbirliklerini daha da arttıracaklarını söyledi.

Akfen Su, OSB’lerin yüküne ortak oldu

OSB’leri mali açından en çok zorlayan yatırımlar arasında yer alan arıtma tesislerinin yapımında YİD modeli uygulayarak bölgelere nefes aldıran Akfen Su Genel Müdürü Tuna Ozaner, OSB’lerle olan işbirliklerini daha da arttıracaklarını söyledi.

07 Mayıs 2012 Pazartesi 09:57
Akfen Su, OSB’lerin yüküne ortak oldu

 
OSBÜK’ün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortaklaşa bu yıl üçüncüsünü düzenlediği OSB Çevre Zirvesi’nin ana sponsoru olan Akfen Su, OSB’leri mali açından en çok zorlayan yatırımlar arasında yer alan arıtma tesisi yatırımları için bölgeleri mali açıdan rahatlatacak önemli bir proje geliştirdiğini duyurdu.

OSB’LERLE İŞBİRLİĞİ ARTACAK

Türkiye’nin dört bir tarafından yaklaşık 200 OSB temsilcisinin katıldığı zirvede geliştirdikleri yap işlet devret (YİD) projesini anlatan Akfen Su Genel Müdürü Tuna Ozaner, geliştirdikleri projelerle OSB’lerin mali yüklerine omuz verdiklerini söyledi. Zirvede açtıkları standın büyük ilgi gördüğünü ifade eden Ozaner, bundan sonraki süreçte OSB’lerle olan işbirliklerini arttıracaklarını ifade etti. Akfen Su’yu OSB’lere daha yakından tanıtmak istedikleri ifade eden Ozaner, zirvedeki konuşmasında firma hakkında şu bilgileri verdi.

AKFEN VE KARDAN ORTAKLIĞI

Akfen Su Türkiye’de su sektöründe imtiyaz projeleri geliştirmek amacıyla Haziran 2005’te kuruldu. Şirketimiz, Akfen Holding ve Kardan N.V. ortak kuruluşudur. Kardan N.V. Hollanda’da kurulmuş uluslararası bir yatırım şirketi olup, hisseleri Euronext Amsterdam borsasında işlem görüyor. Yatırımlarını gelişen pazarlara, çoğunlukla Orta ve Doğu Avrupa ve Çin’e odaklayan Kardan, gayrimenkul, finansal hizmetler ve altyapı sektörlerinde aktif olarak yer almaktadır. Akfen Holding’in ana faaliyet konuları arasında havalimanı, inşaat, liman yapım, yatırım ve işletmeciliği başta olmak üzere enerji ve diğer altyapı yatırımları ile gayrimenkul yatırım projelerinin geliştirilmesi, yapımı ve işletmeciliği ve su ve atıksu imtiyazları yatırım ve işletmeciliği yer almaktadır” dedi. Ozaner şöyle devam etti;

ULUSLARARASI PAZARDA BÜYÜME
“Akfen Su, Türkiye’nin mevcut su ve altyapı sektöründe ortaya çıkan büyük ekonomik kayıpları geri kazanmak ve halkın sürekli, güvenilir, sağlıklı su ve altyapı hizmeti almasını sağlamak için yola çıkmıştır. Firmamız yeni teknolojiler geliştirerek bu durumun devamlılığını sağlamayı ve uluslararası pazarda bu teknolojiler sayesinde güç kazanmayı da hedeflemektedir. Öncelikli olarak içme ve kullanma suyu ile atık su projelerini kapsamına alan Akfen Su, kuruluşunu şekillendiren amaçlar arasında özellikle OSB’lere yönelik projeler geliştirmektir. Bu projeler; yeraltı ve yerüstü kaynaklarından sağlanan her türlü içme ve kullanma suyunun uygun şekilde dağıtımı ve bununla ilgili her türlü sistem ve tesisin araştırılması, tesisin projelendirilmesi, inşası, gerekli görülen bakım ve onarımların yapılarak işletilmesi ile her türlü evsel ve endüstriyel atık suyun, katı atıkların, yağmur suyunun toplanması, iskân alanlarından uzaklaştırılması, arıtma için gerekli sistem ve tesislerin araştırılması, projelendirilmesi, inşası, gerekli görülen bakım ve onarımların yapılarak işletilmesi çerçevesinde şekillenmektedir.

REFERANS, DİLOVASI OSB ARITMASI

Bu amaçlar doğrultusunda Akfen Su, ülkemizin en büyük OSB’lerinden biri olan Dilovası OSB’de evsel ve endüstriyel atık su arıtma ile çamur kurutma tesisinin yapımı gerçekleştirmiştir. Yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleşen Dilovası OSB arıtma tesisi yap, işlet, devret modeli ile projelendirilmiştir. Tesis 2010 yılında işletmeye alınmış olup 27 yıl boyunca şirketimiz tarafından işletilecektir. Atık su arıtma tesisimiz kayalık bir alanda inşa edilmiş olup, kapasite artırımına gidilecek şekilde inşa edilmiştir. 900 hektar üzerinde olan Dilovası OSB arıtma tesisi şu ünitelerden oluşmaktadır;  fiziksel arıtma, kimyasal arıtma, biyolojik arıtma, çamur yoğunlaştırma ve kurutma (yüzde 98’lik kurutma). Akfen Su, Dilovası OSB atıksu arıtma tesisinde deşarj yerleri su kirliliği kontrol verilerinin çok çok altındadır. Teşhis ulusal standartlara uygun yaşam değerlerine sahip olmakla birlikte aynı zamanda hisselenen verimlilik oranlarla çalışmaktadır.”

AKFEN SU BUNLARI NASIL YAPIYOR?
Kısıtlı bütçeler, altyapı yatırımlarının hızlı bir şekle gerçekleştirilmesine yönelik ihtiyaçlar, özel sektörün potansiyel finansman desteği olan, yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmektedir. Böylelikle tüm bu yatırım ve operasyonel riskler maliyetleri ile birlikte yükleniciye devredilir. Yatırımlarda özel sektörün dinamik yapısı sayesinde esneklik ve hız kazandırılır. Yap-işlet-devret sözleşmesi ile yenilenmiş bir tesis teslim edilir. Akfen Su yaptığı projelerin finansmanını da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) aldığı kredilerle sağlamaktadır. Yapımı gerçekleştirilen ve işletmeleri devam eden Dilovası ve Güllük projelerinin de bu şekilde finansmanı yapılmıştır. Ayrıca bundan sonra geliştireceği ve üstleneceği projeler için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan desteklenmeye devam edecektir.”

STANDA BÜYÜK İLGİ
Akfen Su ayrıca zirvenin yapılacağı standın girişine stant açarak OSB’lere faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı. OSB yöneticilerinin ziyaret ettiği stantta Tuna Ozaner, “Atık suyunuzu afet standartlarında arıtıp sorun olmaktan çıkarırız. İlk yatırım ve iyileştirme yatırımlarının tamamını biz yaparız ve size herhangi bir maliyet yansıtmayız. İşletme riskleri ve tüm bu faaliyetleri biz üstleniriz. Çamurunuzu yüzde 98 oranına kadar kurutup, ekonomiye enerji olarak yeniden kazandırırız. Sizin için kuracağımız tesisin bir örneği Dilovası’nda var. Buyurun, gelin ve görün. Yapalım ve size devredelim.” diyerek konuklarını ağırladı.


Son Güncelleme: 07.05.2012 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.