2 dev kuruluştan ortak tatbikat

İzmit Körfezi’nde MARE tarafından birincisi Yarımca Bölgesi’nde gerçekleştirilen “Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Tatbikatlar Serisinin” ikincisi Yılport ve Çolakoğlu Limanları’nda gerçekleştirildi.

2 dev kuruluştan ortak tatbikat

İzmit Körfezi’nde MARE tarafından birincisi Yarımca Bölgesi’nde gerçekleştirilen “Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Tatbikatlar Serisinin” ikincisi Yılport ve Çolakoğlu Limanları’nda gerçekleştirildi.

04 Haziran 2012 Pazartesi 09:06
2 dev kuruluştan ortak tatbikat
İzmit Körfezinde konuşlanmış olan 20 kıyı tesisi adına deniz kirliliğine müdahale hizmeti veren MARE Deniz Temizlik Hizmetleri, bu kapsamda 10 ayrı grup olarak kıyı tesislerinin eğitimlerini tamamlamış olup, eğitimlerin ardından planlanan tatbikat programları ile hazırlıklı olma çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda komşu kıyı tesisleri ile ortak düzenlenen tatbikatların ikincisi, Dilovası OSB’de bulunan Yılport Konteyner Terminali ve Liman İşletmeleri A.Ş. ve Çolakoğlu Metalurji A.Ş. ile birlikte koordinasyon ve yardımlaşmanın gereğinin ortaya konması esası doğrultusunda hazırlanıp gerçekleştirildi.
 
EKİPMANLAR PERSONELE TANITILDI
 
Saha Tatbikatı öncesinde Yılport ve Çolakoğlu Liman personeline bariyer, skimmer, sorbent malzemeler vb gibi deniz kirliliğine müdahalede kullanılan ana ekipmanlar MARE Müdahale Uzmanları tarafından tanıtıldı. Böylece, anlaşmalı Yetkili Acil Müdahale Firması olay yerine gelene kadar (en geç bir saat içinde) yapılacak olan ilk müdahalede rolü çok büyük olan kıyı tesisi çalışanlarının ekipmanlara olan aşinalığının artırılması ve bu konudaki farkındalığın sağlanması amaçlandı. Olayın gerçekleşmesinin ardından yetkili firmaya ve yetkili otoritelere Yılport tarafından ilk bildirimlerin yapılması, Yılport Liman personeli tarafından ilk müdahalenin başlatılması, MARE’nin olay yerine gelerek koordinatörlüğü devralması, olay yeri ve çevresinde yapılan detaylı sörvey ile müdahale stratejilerinin belirlenmesi, Yılport Limanındaki kirlilik kaynağı geminin etrafının bariyer ile çevrilmesi, Çolakoğlu Metalurji’nin kendi iskelesinden denize serdiği bariyer ile kirliliğin kontrol altına alınması, toplam zararın minimize edilmesi için kirli gemilerin bir an önce temizlenip kalkmasının sağlanması, lojistik unsurların organize edilmesi, atık yönetimi vb gibi birçok aşamadan oluşan tatbikat senaryosunun simüle edilmesi ile tatbikat başarı ile sonlandırıldı
 
TATBİKATIN BAŞARILI OLDUĞU BELİRTİLDİ
 
Tatbikat sonrasında yapılan değerlendirme toplantısı ile tatbikatta tespit edilen aksaklıklar ve alınması gereken önlemler özellikle belirlenerek, hem yaşanabilecek gerçek kirlilik olayları hem de bir sonraki tatbikata hazırlıklı olma yolunda önemli adımlar atıldı. Tatbikat senaryosunun gerçek imkan ve koşullar göz önünde bulundurularak hazırlanması ile tatbikatın bir ekipman gösterisi olmaktan çok, tatbikatın yaşanabilecek gerçek kirlilik olaylarına hazırlıklı olmada etkin rolü olan esaslara göre gerçekleştirilmesinin amaç edinildiği vurgulandı. Bu kapsamda belirlenen, komşu tesislerin kirliliklere müdahalede ortak hareket etmesi, ilk müdahalenin kıyı tesisleri tarafından başlatılması ve kıyı tesisi çalışanlarının kirliğe müdahale ekipmanlarını kullanılabilirliğinin artırılması gibi tatbikatın ana amaçlarına ulaşılması açısından tatbikatın başarılı olduğu kıyı tesisi yetkilileri tarafından belirtildi.
Son Güncelleme: 04.06.2012 09:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.