banner110
 

Sakarya’mız, tarihsel niteliği, coğrafi konumu, sanayi, tarım ve hizmet sektörü alanlarındaki avantajları ve gelişmişliği ile Türkiye’nin önemli kentlerinden biridir.  3 saatlik uçuş mesafesinde en az 7 trilyon Avro pazar payına ulaşılabilen bir şehirde yaşamaktayız. 

İstanbul’un bir finans merkezine dönüştürülerek sanayisinin bir tarafta Trakya diğer tarafta Kocaeli-Sakarya hattına kaydırılma çalışmaları çerçevesinde, ilimizde bir hareketlilik yaşandığı ve bu hareketliliğin ivme kazandığı bir gerçektir. Özelikle Sakarya tarihinde bir ilki gerçekleştirerek ilk ihracatın yapıldığı bu günlerde Karasu Limanına 25 kilometre mesafede, Adapazarı-Karasu Limanı-Ereğli-Bartın Bağlantı Demiryolu hattı olan ve Batı Karadeniz’i, Marmara, İç Anadolu bölgelerini birbirine bağlayacak  yeni demiryolu hattı güzergahında olması ve bu hatta 1.5 km ile bağlanacak mesafede olması,  3’üncü boğaz köprüsü yol güzergâhı bağlantı noktasına 19 km mesafede olması, Adapazarı – Karasu Karayoluna 400 metre uzunluğunda olan OSB Bağlantı Yolu ile bağlanılması ve hızlı tren çalışmaları ile ilimizin ile ilçemizin lojistik önemi artmıştır. 

Türkiye’nin yeni metropollerinden biri olması öngörülen ilimizin gelişme sürecinde, turizm-sanayi-tarım üçlemesindeki dengeyi bozmadan büyümek, kalkınmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. İhtisaslaşan sektörlerde kümelenen, tüm sektörlerde yatırımcılarına kolaylık sağlayan, kalifiye istihdamı ve teşvik alımı yüksek bir Sakarya için Ferizli OSB olarak da üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Ferizli OSB ile ilgili olarak kuruluştan bu zamana kadar ki gelişmeler aşağıdaki gibidir;

Ferizli OSB’nin Sakarya Valiliği’nin olumlu görüşü ile birlikte kurulmasına yönelik yapılan ilk çalışmanın 28.11.2006 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na yer seçimi için başvurulmasına müteakip Kanun ve Yönetmelik gereği işlemlerin tamamlanmasının ardından Ferizli OSB’ye ait kuruluş protokolü 22.12.2009 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 270 Sicil No ile Sicil Kayıt Defteri’ne işlenerek, tüzel kişiliği tescil edilmiştir. Ferizli OSB kurucu ortakları Sakarya Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (yüzde 48), Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (yüzde 40), Sakarya Büyükşehir Belediyesi (yüzde 6) ve Ferizli Belediyesi (yüzde 6)’dır.

Ferizli OSB, Sakarya İli, Ferizli İlçesi sınırları içerisindeki Değirmencik mah. Kırktepe ve Uzunçınar mevkiilerinde 721.816,18 metrekare üzerinde kurulmuştur. OSB’miz 5 bin metrekare ile 80 bin metrekare arasında değişen 36 sanayi parselinden oluşmakta olup, söz konusu alanın 384.312,34 metrekaresi sanayi parseli, 337.503,84 metekaresi ise arıtma tesisi, idari ve sosyal tesis alanı, teknik altyapı alanları, sağlık koruma bandı ve yollara ayrılmıştır. OSB alanı ve bağlantı yolu olmak üzere toplam 139 kadastral parselin tamamının kamulaştırılması 2014 yılında tamamlanmıştır.
Ferizli OSB’ye ait 36 sanayi parselinin 30 müteşebbise, ilk tahsisin 2 Haziran 2011 tarihinde yapılmasıyla başlayan tahsis süreci son tahsisin 17 Ocak 2013 tarihinde yapılmasıyla parsel tahsisleri tamamlanmıştır. Sanayi parseli tahsisi yapılan firmalardan; metal sanayinde 9 firma, makine sanayinde 9 firma, ağaç sanayinde 4 firma, plastik sanayinde 4 firma, gıda sanayinde 3 firma, kimya sanayinde 1 firma faaliyet gösterecektir.

Toplam 30 sanayiciye tahsis edilmiş, parsel sayısı 36 olan Ferizli OSB’de 36 parsel için de yapı ruhsatı alınmıştır. Yapı ruhsatını alan firmalardan 13 tanesi 16 parselde inşaat yapımları devam etmektedir. Ayrıca AKRİLSAN Akrilik Levha Sanayi Ticaret Ltd. Şti. ve NİŞSAN Tarım Ürünleri Nişasta Sanayi ve Ticaret  A.Ş. üretime geçmiştir.

Ferizli OSB’de tamamlanmış altyapı uygulamaları

Kazı – dolgu işi:
Ferizli OSB Sahası arazisi, ciddi kot farklılıkları içerdiğinden, toplam 1.619.467,16 m³  kazı – dolgu yapılarak OSB parselleri kot farkı ortalaması 12 metreden 2 metreye düşürülmüştür. Bu iş 2014 yılında tamamlanmıştır.

Bağlantı yolu ve saha içi imar yolları açılması işi:
Ferizli OSB’nin Adapazarı – Karasu Karayoluna bağlantısı ile saha içi tüm imar yolları stabilize seviyesinde yapılması 2014 yılında tamamlanmıştır.

Taş duvar işi:
Ferizli OSB sahasında kazı – dolgu projesi kapsamında yapılan dolguların tutulması aynı zamanda Ferizli OSB güvenlik duvarı görevini de gören OSB sahasının üç yönüne 2 bin 850 metre uzunluğunda taş duvar uygulama işi 2014 yılında yapılmıştır.

Geçici enerji temini işi:
Enerji Temini 3 Etap halinde tamamlanmış olup,  toplam 3 bin 250 metre uzunluğundaki hat ile tüm parsellere AG ve OG elektrik enerjisi ulaştırılmıştır. Bu iş 2014 yılında tamamlanmıştır.

Kanalizasyon, yağmursuyu, içme suyu, üretim suyu, yangın suyu, dere ve araç geçişi menfezi yapım işi:
Altyapı Uygulama işi olan Kanalizasyon, Yağmursuyu, İçme suyu, Üretim suyu,  Yangın suyu, Dere ve Araç geçişi menfezi yapım işleri 2016 yılında tamamlanmıştır.
 
Ferizli OSB’de 2017 yılı için  başlayacak altyapı uygulamaları: 

Doğalgaz altyapı uygulama işi:
Agdaş Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. lisans bölgesinde yer alan Ferizli OSB’ye doğalgaz arzını sağlamak amacıyla Ferizli Jandarma mevkiindeki mevcut 8” AGDAŞ hattından canlı bağlantı işlemi ile OSB bağlantısı yapılacaktır. Saha içi dağıtımı ve parsel bağlantıları bu iş kapsamında yaptırılacaktır.
 
Telekomünikasyon altyapı uygulama işi:
Ferizli OSB Telekomünikasyon projesinde fiber optik kablo çekilerek sanayicilerin en üst düzeyde iletişim ihtiyaçlarının karşılanması sağlanacaktır.

Türkiye endüstrisinin destek unsuru Sakarya’nın üretim profilini yükseltecek olan OSB’miz, yatırımları tamamen faal duruma eriştiğinde 2 bin 400 istihdam sağlamayı hedeflemektedir. Metal ve makine gibi sanayi sektörleriyle bölgenin katma değerine nitelik aşılamayı hedefleyen Ferizli OSB, hevesli yatırımcılarıyla büyüyecektir. Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.