banner110


Türkiye’de mart ayında tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 0,6 olan piyasa beklentisinin üzerinde yüzde 1,02 artış gösterdi. Böylece yıllık enflasyon da beklenti olan yüzde 10,7’nin üzerinde yüzde 11,29 seviyesinde gerçekleşti. Çekirdek TÜFE, mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 olan beklentilerin üzerinde yüzde 9,46 artış gösterdi. ÜFE ise martta fazla bir değişim beklenmezken yüzde 1,04 arttı ve yıllık artış oranı da yüzde 14,9 olan piyasa beklentisi üzerinde yüzde 16,09 oldu.
 
Rakamlar genel itibariyle olumsuz. Manşet ve çekirdek enflasyonun aynı anda yükseliş eğilimi içerisinde olması itibariyle TL’deki değer kaybının gecikmeli etkilerini görmeye devam ediyoruz. Girdi fiyatlarındaki artış itibariyle ÜFE’deki yükselişin devam ediyor olması, bu etkileri önümüzdeki aylarda da görmeye devam edeceğimiz anlamına geliyor. TL’deki değer kaybı Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikası sıkılaştırması çerçevesinde sınırlandı ve kurlardaki seyir stabilleşti. Ancak enflasyon bacağına yansımasını görememekteyiz. Gelen veriler bu bakımdan Merkez Bankası’nın elini zorlaştırmaktadır. Hali hazırda yüzde 11,3 seviyesine getirilen piyasa fonlamasının daha da yukarı gitmesini ve son sınırına kadar zorlanmasını bekliyorum. Bu gelen enflasyon verileri, elbette ileriye dönük beklentileri de bozacaktır; haliyle Merkez Bankası’nın alması gereken daha başka aksiyonlar vardır. Bir sonraki toplantıda GLP’yi (geç likidite penceresi) yukarı çekmekle beraber faiz koridorunu genişletmek de değerlendirme kapsamına alınabilir. Bu da O/N borç verme faizinde de bir artış olması anlamına gelecektir. Bir sonraki Merkez Bankası PPK toplantısı 26 Nisan’da... Daha açık ve proaktif politika hamleleri gerekecektir.
 
Enflasyonun alt kırılımlarına baktığımızda; sürükleyici gücün gıda ve alkolsüz içecekler olduğunu görmekteyiz. Mart ayında yaşanan yüzde 1,93’lük artışla yıllık gıda enflasyonu da yüzde 12,53 olarak gerçekleşti. Beklediğimiz düzeltmenin bir türlü gelmediğini görmekteyiz. Gıda fiyatları konusunda yapılan çalışmaların henüz enflasyon rakamlarına yansımadığını söyleyebiliriz.
 
Kur etkisinin devam etmesini bekliyorum. Bu da enflasyon daha da yukarı gidebilir anlamına geliyor. Nisan ayında, muhtemelen gecikmeli kur etkisi ve sezonsallık nedeniyle geçen senenin aynı döneminden daha yüksek bir yıllık bir artış gelecektir. 2. ve 3. çeyreklerde enflasyonun yüzde 10,5 üzerinde dalgalı seyretmesini, yılın son 3 ayında da bir miktar geri çekilmesini öngörüyorum. 2017 yılsonu enflasyonunun da çift hanede gerçekleşme ihtimali artmıştır.
 
Bir paragraf da enflasyon ile aynı anda açıklanan imalat PMI verisiyle alakalı söyleyelim. Beklenti olan 49,8’in üzerinde 52,3 olarak gerçekleşen endeks, aynı zamanda şubat 2016’dan sonra imalat sanayinin büyüme pozisyonuna geçtiğini gösteriyor. Son 3 yılın da en yüksek ivmesine ulaşmış görünüyor. Sanayi öncü göstergeleri ilk çeyrekte olumlu bir görüntüye işaret ediyor. Sanayi üretiminin de ilk çeyrekte büyümeye pozitif katkı yapması son derece olasıdır. Yılın ilk çeyreğine dair büyüme, önceki tahminlerin üzerinde gerçekleşecek gibi görünüyor.
 
Bir dip not olarak; Orta Asya, Karadeniz Bölgesi ve Balkan Ülkeleri Guvernörler Kulübü TCMB’nin ev sahipliğinde toplanıyor ve toplantıda ajanslara yansıyan TCMB Başkanı Sn. Murat Çetinkaya konuşması özet olarak şu şekilde; “Gelişen ülkelerdeki toparlanma ile birlikte; biz yine de ihtiyatlı olmayı sürdüreceğiz. Ekonomik dayanıklılığı artırma konusunda çalışmalar kararlılıkla sürdürülecek ve yapısal reformlara odaklanılacak. Para politikası, mali ve makroihtiyati önlemler tek başına yeterli değildir ve mutlaka yapısal reformlarla desteklenmelidir”.
 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.