banner89

6 milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin ikinci kalabalık şehri… Ticaretin ve sanayinin nabzını tutan ekonomisiyle ileri teknolojili firmaları kucaklayan bir endüstri kenti; Ankara…
Friglerden Lidyalılara, Bizans’tan Büyük Selçuklu’ya kadar birçok kavme ve devlete vatan olmuş yapısıyla tarihi ve kültürel zenginliklerini bir potada eriten Başkent, şimdinin teknoloji ve sanayi kentine evrilmiş durumda…
İlerleyen teknolojinin ve keşfedilen yeni bilimsel yöntemlerin ışığında endüstriyel üretim bağlamında gelişimine tuğla koyan kent, bünyesinde barındırdığı yatırım bölgeleriyle kalkınmasına birkaç basamak üste taşıdı.

Yatırım bölgeleri

İhracat devlerini barındıran 11 OSB’si, Ar-Ge’yi ticarileştiren 8 teknoparkı ve on binlerce nitelikli firmasıyla devleşen Başkent, kent istatistiklerine doping yapan 50 de Ar-Ge merkezine sahip.
Kent; ihtisas, tarıma dayalı ihtisas ve karma OSB’leriyle sanayinin nabzını başarılı bir şekilde tutuyor. İhtisas yatırım bölgeleri üretimin destek gücü olmak için sabırsız. 
Devlet yönetiminin etkisinin hissedildiği Ankara’yı omuzlayan birincil güç ise “savunma”. İş ve inşaat makineleri ve medikal sektöründeki başarısıyla da Türkiye’nin önde gelen değerlerinden olan Ankara’da yeşerecek daha onlarca sektör mevcut.

Kümelenme
Yeşermeden bahsetmişken, kümelenmeye değinmeden geçmek olmaz. Nitelikli sektör firmalarının bir çatı altına toplandığı; daha senkronize ve koordineli iş yapma anlayışının geliştiği sektörel kümelenmeler, Ankara’nın öne çıktığı önemli atılımlardan. Özellikle OSB’ler bünyesinde çevre, enerji, kauçuk gibi alanlarda varlığını iyiden iyiye hissettiren üstün başarı sahibi firmaların, araştırmalarımız neticesinde küme menşeli olduğunu görüyoruz çoğu zaman.

Sanayinin yarınları
Dev firmaların ev sahibi olarak, sanayicilerinin gayret ve destekleriyle büyüyen Ankara, birkaç alanda “neşterden” ziyade minik dokunuşlara ihtiyaç duyuyor:
Bilindiği gibi, yatırımcıların temel derdi yatırım yapacak yeni sanayi alanlarından yoksun olmaları. Özellikle İstanbul gibi büyük endüstri kentlerinin sahip olduğu bu problem Başkent’te yok. Yatırım yapacak alanların azımsanmayacak ölçüde olması büyük bir artı. Bu sebeple, zaten hiçbir zaman elini yatırımcının omzundan çekmeyen devletimize büyük görevler düşüyor. Dememiz o ki; devlet destekleri ve teşvikleri bu yönde yeniden şekillendirilebilir, gerek duyulan alanlarda iyileştirmelere gidilebilir. 

Üretilen malların hedefine ulaşması, sanayicinin dinamizminin aksamaması ve yatırımcıların handikaplarla karşılaşmaması için bir alana daha dikkat çekiyoruz: Ulaşım.
Güçlü ulaşım aksları ve alternatif güzergâhlar; ihracatçının, lojistik sektörünün ve üreticinin işlerini rayına sokacaktır. Bu noktada ömürlük adımlar atılıyor, bizler de “devamı artarak gelmelidir” diye düşünüyoruz.

Önemli hususlardan biri de ticaretin kılcal damarları olan ve ihracat odaklı işletmeleriyle ekonomiye fark yaratma potansiyeli yüksek olan serbest bölge.
“Denizi olmayan şehirde serbest bölge mi olur?” sorularına, Gaziantep ve Kayseri örneğiyle yanıt vermek isteriz. Dört tarafı toprak olan iki kentin ihracat başarısında serbest bölgenin etkili olmadığını söylemek adaletsizlik olur. Bu da Ankara’da serbest bölge çalışmalarının güçlenmesi için yeterli bir sebep gibi görünüyor.
Endüstri bölgesi konusunda da Kahramankazan’da çalışmaların yapılacağı söyleniyor. Dışarıya gitme potansiyeli olan yatırımları Türkiye’ye bağlama, ülkeye yabancı sermaye girişini hızlandırma ve yatırımların ölçeğini büyütme ekseninde endüstri bölgesi yatırımları ülkemizde çoğaltılmaya ihtiyaç duyuyor.
Ticaret zincirine dâhil olacak halkaların çoğaldığını görmek bizler için hem gurur verici, hem de kentimiz ve ülkemiz için C vitamini etkisi… Bu noktada ise bürokratik engellerin kaldırılması yönündeki çalışmalar rekabetin şartlarının da çetinleştiği düşünüldüğünde her zamankinden daha da fazla önem kazanıyor.
Ankara’nın sanayisi Türkiye’nin refahının bir bakıma teminatı. Bu noktada asıl başarı ise endüstrinin gelişmesinde emeklerini hiçbir zaman esirgemeyen, dişinden tırnağından artırdığını teknolojiye yatıran ve kapı açtığı istihdamla ekonominin yükünü üstlenen sanayicilerimize ait…

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.