ENDÜSTRİ 4.0’UN MİLLİSİ: TEZMAKSAN

Makine sektörünün lider firmalarından Tezmaksan’ın Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, Star Gazetesi’nde Kaan Zeginli’ye konuştu. Aydoğdu hem firmanın başarı hikayesini anlattı hem de şirket olarak üstlendikleri misyonu paylaştı. İşte o röportaj;

Dünyada sanayi artık dijitalleşiyor. Avrupa’da başlayan Sanayi Devrimi Endüstri 4.0, hızla tüm dünyaya yayılmaya başladı. Büyümek ve dünya sahnesinde yer almak isteyen ülkeler bu devrimi kaçırmak istemiyor. Türkiye’de üretim yapan şirketler ve hükümet de sanayi alanında bir çığır açan Endüstri 4.0’ı bir sıçrama tahtası olarak görüyor. Endüstri 4.0, üretimde verimliliği, zamanı ve maliyeti en iyi şekilde kullanılmayı odak noktaya koyuyor. Örneğin; Endüstri 4.0’da artık sadece robot yok, düşünen robot, inisiyatif kullanan robot var...

Endüstri 4.0’ı  yakalayan Türk şirketleri yok mu? Elbette ki var. Temelleri 1981 yılında atılan ve Türk makine sektörünün pazar lideri Tezmaksan, bu konuda ciddi çalışmalara imza atıyor. Türkiye’de iki makinenin birbiriyle konuşması yine bir Türk şirketi olan ESTAŞ ve Tezmaksan ortaklığı ile gerçekleşti. Şirket ayrıca sektörde bir çok ilke imza atmış... Tezmaksan’ın 2. kuşak yöneticisi ve Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, Türkiye’nin de en büyük sorunu olan nitelikli eleman sorunu hakkında ciddi ter döküyor... Şirket ayrıca yerli mühendislerin yazılımı olan ‘Kapasitematik’ adında bir program geliştirmiş, bu sayede şirketler verimliliklerini artırıyor ve üretim artışı sağlıyor. Mesleğe yeni başlayan bir operatörün 2 bin TL maaş aldığını, iyi bir operatörün maaşının 5-6 bin TL’ye kadar çıktığını söyleyen Aydoğdu “Sanayiyi doğru anlatırsak çocukların da mesleğini seveceğini düşünüyoruz. Mesleklerini severlerse işin niteliği artar. Böylece sorun da çözülür’’ dedi.

Şirketiniz ne zaman kuruldu?

1981 yılında babam Mustafa Aydoğdu tarafından kurulduk. 1986 yılından bu yana Türkiye’ye yurtdışından makine getiriyoruz. Tayvan’dan ilk bilgisayar kontrollü makineleri Türkiye’ye getirdik. Türkiye’de otomotiv sektörünün gelişmesi bu makinelerle oldu. Biz bu makineleri getirdiğimizde bunları kullanmayı bilen adam yoktu. Bunun için eğitime bile başladık. Tezmaksan Akademi’yi kurduk. Türkiye’nin nitelikli eleman soruna çözüm bulmak için çalışmalara başladık.

Akademinizde neler yapıyorsunuz?

Akademi dijitalleşmenin en çok etkilediği alanlardan biri oldu. Geçen yıl 800 kişinin eğitim aldığı Tezmaksan Akademi’nin kurulmasındaki öncelikli amaç sektöre yetkin operatörlerin yetiştirilmesi. Akademinin web sitesinde bulunan CNC ile ilgili (torna, işleme merkezi, kayar otomat)  online eğitimler her yerden izlenebiliyor. Eğitim bittikten sonra öğrenci online sınav olabiliyor. İleride de bu öğrencilerin aldıkları puanlara göre sektör de eleman ihtiyacı olan firmalara yönlendiriliyor. Böylece hem sektördeki nitelikli eleman ihtiyacı karşılanmış oluyor hem de Türkiye’deki işsizlik sorununa bir nebze olsun katkı sağlanıyor.

Tezmaksan akademi kapsamında gerçekleştirdiğiniz seminerlerden bahseder misiniz?

Tezmaksan Akademi kapsamında iş hayatına atılacak gençlere yönelik ‘Torna İle Şekillenen Hayatlar Semineri’ başlattık. İstanbul’da başlayan seminer, bugüne kadar Denizli, Ankara, Bursa ve Konya’da gerçekleşti. Meslek lisesi öğrencilerine imalat sektörünü sevdirmeyi amaçlayan proje de Adana, Ankara, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Kayseri ve Sivas’ta yapıldı. Seminerde Tezmaksan Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı, takım tezgahlarının tarihçesi, Türkiye ve dünya takım tezgahı sektörü, sektör sorunları gibi konuları katılımcılara aktardı.

SİİRT'Lİ ÖĞRENCiLER MAKiNEYLE iLK KEZ TANIŞTI

Doğu illeri projesi kapsamında Siirt Üniversitesi’nde gerçekleştirilen eğitimler sonucunda, orada eğitim gören öğrencilerden aldığımız geri dönüşleri sizinle paylaşayım;

- CivanGüneş/Makine Bölümü son sınıf öğrencisi: Tezmaksan Akademi’nin eğitim programı ile imalatı yerinde görme şansını yakaladık. Burada bize sağlanan imkanlarla sadece birkaç gün içerisinde bile üniversitedeki eğitimden çok daha fazlasını aldığıma inanıyorum. Elbette böyle bir fırsat yakalamışken bu eğitimlerin devamının gelmesini dilerim. Makine imalatını yerinde görmekle kalmadık, Tezmaksan’ın mühendislik birikiminden faydalandık. Böylece teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı pratik eğitime de adım attık.

- Semet Caner/Makine Bö lümü 2. sınıf öğrencisi: “Bu eğitimlerle teoride aldığımız eğitimi pekiştirme şansıya kaladık. Bu projenin en güzel tarafı, ileri teknolojiyi ders kitaplarından değil, görmemiz gereken yerde; üretim alanında gördük.Taktir ederseniz ki üniversitelerde bize uygulama sağlayacak kaliteli makineler yok. Halbuki bu proje ile yüksek teknolojinin merkezine geldik. Geleceği biraz olsun yakalama imkanımız oldu.

Endüstri 4.0 çalışmaları dahilinde, makineleri nasıl konuşturuyorsunuz?

ESTAŞ ile ortak gerçekleştirdiğimiz proje ile iki makineni birbiriyle konuşmasını sağladık. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Türk mühendislerimizle birlikte makineleri sanal haberleştirdik. Bunu bizim kendi yazılımımızla gerçekleştirdik. Normal şartlarda bu haberleşme kablolar ile yapılıyordu. Biz bunu Wi-Fi ile gerçekleştirmeyi başardık. Makineleri konuşturarak maliyetler ciddi şekilde düşürdük.

CNC KiRALAMASI BAŞLATTIK MAKiNE YETiŞTiREMiYORUZ

Hakan Aydoğdu, CNC kiralaması da başlattıklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Mesela bir Alman devi Türkiye’de yan sanayiye ‘sana 4 sene iş garantisini verebilirim sonra arabanın modeli değişebilir’ diyor. 4 senelik iş için fabrika kurmak doğru olmayabilir. Sonrası belki iş çıkar. 8 adet şu makineden lazım ve satın alma halinde 2.5 milyon Euro’luk yatırım yapılacak. Biz bu yatırımcıya ‘sen satın alma, bizden kirala. Biz sana sıfır makine kuralım, bakımını da biz yaparız. 4 yıl sonra ikinci el fiyatı çıkıp kalan üzerinden anlaşalım. 4 yıl sonra devamsa o gün ikinci el fiyat üzerinden kiralamaya devam edelim’ diyoruz. Eğer bunun yerine leasing yapsa sadece ödediği faizi gider yazar ama bizim modelde tamamını vergiden düşer. Özellikle küçük firmalar için bunu başlattık. Şu anda kiralamaya makine yetiştiremiyoruz o kadar yüksek talep var.

YERLİ PROGRAMLA MAKİNELERİN VERİMİNİ YÜKSELTTİ

Kapasitematik dediğiniz proje ne işe yarıyor?

Makinelerin verimli ve tam performansı ile kullanılabilmesi için araştırma yaparak Ar-Ge ekibi ile yeni bir uygulama geliştirdik. Kapasitematik isimli bu uygulama ile makinenin beyni ile iletişime geçiliyor ve cihazın ürettiği kodlar anlamlı bir hale getiriliyor. Uygulama, yetkililerin internet olduğu herhangi bir yerden, makinelere uzaktan bağlanma olanağı tanıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.