Sanayici, bu yılın başlarından itibaren elektrikte yaşanan fiyat artışlarından iyice bunalmış durumda. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan ve 2018’in ilk aylarından itibaren pek çok büyük firma için “daha yüksek fatura” anlamına gelen “Son Kaynak Tedarik Tarifesi” yürürlükte.

1 Nisan 2018 tarihinden itibaren yüksek tüketim grubunda yer elan OSB’lerin indirimli tarifeden elektrik kullanımı son buldu. Tarife, yıllık 50 milyon kilovat saatin üzerindeki tüketicileri kapsıyordu. Ancak EPDK’nın aldığı yeni karar, bu limiti, yıllık 10 milyon kilovat saate düşürdü.

Bu, direkt olarak sanayicinin kullandığı elektriğe “zam” anlamı taşımıyor. Devlet, yüksek tüketimli sanayicinin elektriğine sağladığı sübvansiyondan yavaş yavaş elini çekiyor. Artık elektrik sanayiciye, gerçek maliyeti üzerinden faturalandırılacak. OSB’ler ve büyük işletmeler, ucuz elektrik için tedarikçilerle sözleşme imzalayacak.

EPDK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ve sanayi camiası temsilcilerinin aylardır yaptığı görüşmeler sonuç vermedi.  OSB’leri avantajlı kılan unsurlardan olan “ucuz enerji” faktörü, artık geçerliğini yitirmiş durumda. Ama sanayici, umudunu yitirmedi. Gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gerekse Sanayi İl Müdürleri ile temasını sürdüren sanayiciler elektrikteki maliyet artışının önüne geçmeyi hedefliyor.

Sanayici, yeni yatırımlara imza atmak veya halihazırdaki üretimlerini sürdürebilmek için enerji maliyetlerinde indirim beklentisi içinde. Camiadan, enerji fiyatlandırma politikaları oluşturulurken, OSB'lerin de fikrinin alınarak, gerekli düzeltmelerin acilen yapılması talepleri yükseliyor.

**

Tasarruf zaruri oldu

Elektrik faturalandırmasında durum böyleyken, sanayici kendi önlemini almak zorunda.
Enerji verimliliğini artırmak ve daha az enerji tüketmek için çeşitli yöntemler mevcut. OSB’ler, bünyelerindeki firmalara yönelik enerjide verimlilik temalı eğitimler düzenleyebilir. Firmalar yüksek verim sağlayan aydınlatma, yüksek verimli motorlar, soğutma sistemleri, bina yalıtımı gibi önlemler alabilir. Uzmanlar, Enerji Yönetim Sistemi ile önemli bir yatırım yapmadan, sadece oluşacak farkındalık sayesinde yüzde 10-15 oranında enerji verimliliği sağlanabileceğini dile getiriyor. İşletme genelinde sistematik bir yol haritası ile tüm enerji tüketim noktalarının etüt edilmesi ve teknik ve ekonomik açıdan uygulanabilir projelerin gerçekleştirilmesi ile potansiyel olarak yüzde 30’lara ulaşan enerji tasarrufuna ulaşılabiliyor.

Enerji tasarrufuyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da sanayicilere rehberlik edebilir. Enerjinin verimli kullanımına yönelik eğitimler, eğiticilerin eğitimi, OSB’lere ekipman desteği ve enerji verimliliği eğitimleri organize edilebilir. Basılı ve görsel enerji verimliliği eğitim materyalleri, sektörel rehber kılavuzları ve raporlar hazırlanabilir.

Enerji verimliliği sağlamaya yönelik geçtiğimiz sene tamamlanan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) ile iş birliği içinde yürütülen proje kapsamın kapsamında, 485 sanayide enerji verimliliği uygulaması sayesinde yıllık 111 bin 722 TEP (ton petrol eşdeğeri) enerji tasarrufu sağlanmıştı.

Türkiye'nin enerji tüketiminin azaltılması hedefine ulaşılmasına büyük katkı sağlayacak bunun gibi projelerin artarak hayata geçirilmesi, sanayicinin enerjideki “maliyet mağduriyetini” azaltacak, aynı zamanda daha yeşil bir geleceğin kapılarını açacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.