Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliği 20.01.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Son Kaynak Tedarik Tarifesi serbest tüketici niteliğine haiz olduğu halde bu hakkını kullanmayan, elektrik enerjisini tedarik şirketlerinden ikili anlaşmalarla temin etmeyen tüketiciler için belirlenmektedir. Bu tebliğe göre son kaynak tedarik tarifesinden enerji temin eden tüketiciler “yüksek tüketimli” ve “düşük tüketimli” olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bir önceki yılda ve içinde bulunulan yılda 50 milyon kilovat saat ve üzerinde elektrik tüketen tüketiciler “yüksek tüketimli tüketiciler” olarak belirlendi. Bu limitin üzerinde elektrik tüketen tüketiciler ile limitin altında elektrik tüketen tüketicilere Son Kaynak Tarifesi farklı uygulanacaktır.

Son kaynak tedarik tarifesi ile aboneler elektriği gerçek maliyetleri üzerinden alacaklardır. Bilindiği üzere devlet elektrik fiyatlarında sübvansiyon yapmaktadır. Bu sebeple devletimiz bazı zamanlar maliyetlerin altında, yani zararına elektrik satabilmektedir. Son Kaynak Tedarik Tarifesinde ise sübvansiyon kaldırılarak gerçek maliyetler yansıtılmakta ve direkt olarak borsada oluşan fiyatlar üzerinden faturalandırma yapılmaktadır. Son Kaynak Tedarik Tarifesi elektrik ticareti konusunda detaylı bilgi ve piyasaların sıkı kontrolünü gerektiriyor. İşletmelerin, yoğun temposu ve bu konudaki uzman bilgisine sahip çalışanlarının olmaması sebebi ile bu konuda danışmanlık almaları en doğrusu olacaktır. Bunu yeni bir maliyet olarak düşünmemelisiniz. Bir uzman, sizin yapacağınız satın almayı yüzde 50 fark ettirebilir. Dolayısı ile iyi bir danışman size maliyet değil fiyat avantajı getirecektir. Konusuna hâkim olmadığınız bir satın almanın size olumsuzluk olarak dönmesi kaçınılmazdır. Doğru tercihlerin yanlışlara göre çok daha az maliyetli olacağı herkes tarafından kabul görmekte olan bir gerçektir.

İlk defa geçen sene yayınlanan tebliğ sebebiyle, bu kapsama giren büyük elektrik tüketicileri (çimento, demir-çelik ve OSB gibi işletmeler) arasında kafa karışıklığı yaşandığı görülüyor. Üstelik bu büyüklükteki firmalar spot fiyatlar ile enerji alımına çok yabancı değillerdi. Son Kaynak Tedarik Tarifesi kapsamında yapılan yanlışlar sebebi ile işletmeler yüzbinlerce liralara ulaşan kayıplara uğradı. Bazı işletmeler tedarikçileri ile ciddi sorunlar yaşadı. Süresinden önce iptal edilen anlaşmalar oldu. Piyasada bu tarz sorunlar yaşanırken işletmeniz için hayati öneme sahip olan elektrik tedarik hizmetini, uzmanlara bırakmak en doğrusu olacaktır.

Konunun karmaşıklığı sebebi ile tebliği biraz açabiliriz. Tebliğde geçen “serbest tüketici niteliğine haiz olduğu halde” ifadesi, EPDK’nın her yıl belirlediği serbest tüketici limitinin üzerinde elektrik tüketen aboneleri ifade eder. “Elektrik enerjisini ikili anlaşmalarla temin etmeyen” ifadesi ise, elektrik tedarikçisi firmalarla sözleşme imzalamayan tüketicileri ifade eder. Bu durumda olup, 2018 için yıllık 50 milyon kilovat saat ve üstünde elektrik tüketen tüketiciler ise son kaynak tarifesinden faturalandırılacak olan “yüksek tüketimli tüketici” grubuna girmektedir. Bu limit EPDK tarafından belirlenmekte ve her yıl değişmektedir. 2019 yılı için limit, ekonomik koşullar dikkate alınarak belirlenecektir. Serbestleşen elektrik piyasalarında görülmekte olan Son Kaynak Tedarik Tarifesi İle amaçlanan, maliyetlere göre elektrik fiyatının oluşmasını sağlamaktır.

Son Kaynak Tedarik Tarifesi danışmanlığı nedir?

Ocak ayı itibari ile yeni Son Kaynak Tedarik Tarifesi limiti düşürülecek ve birçok yeni işletme bu kapsamda faturalandırılmaya başlayacaktır. Alışık olduğunuz şekilde ulusal elektrik tarifesine endeksli bir indirim alamayacaksınız. Sözleşmeniz daha detaylı ve kapsamlı olacak. Elektrik borsasındaki fiyatları, tezgah üstü fiyatlarını, regülasyon değişikliklerini takip etmeniz gerekecektir. Eğer asıl işiniz bu değilse, bırakın bunu uzmanlar yapsın. İyi bir danışman ile çalıştığınızda çok daha iyi şartlarda ve daha uygun fiyata satın alma yapabilirsiniz. Ortaya çıkan avantaj, danışmana ödenen ücret ile kıyaslandığında oldukça mütevazi kalacaktır. Burada seçilen danışmanın yetkinliğine de dikkat edilmelidir. Seçtiğiniz danışman kazancını sizden sağlamalıdır. Bu şekilde olmadığı zaman, sübjektif kararlar ile doğru tercihlerden uzaklaşabilirsiniz. Elektrik hizmetinin, hangi aşamasında olursa olsun, ucuza kaçıldığında size maliyet oluşturacağını unutmayın. Doğru tercihler yanlışlardan daha az maliyetlidir.

Tarifeniz ne olursa olsun yıllık elektrik tüketiminiz o yıl için belirlenen limitin (2018-50 milyon kilovat saat) üzerindeyse son kaynak tarifesi üzerinden elektrik temin edeceksiniz. Elektrik giderleriniz eskiye göre biraz daha yüksek olacaktır. Eskiden serbest tüketici limitini geçen, ama avantajlı tarife bulamayan tüketiciler yeniden TEDAŞ tarifesine dönüyordu. Yeni uygulamayla bu SKTT limitini geçen tüketiciler bir daha TEDAŞ tarifesine geçemeyecek. Ayrıca Son Kaynak Tedarik Tarifesinde faturanızdaki birim fiyat her ay değişecektir. Bu nedenle özellikle yüksek tüketimli tüketici grubunda olan işletmelerin deneyimli bir enerji danışmanıyla çalışması ve profesyonel destek alması önemli olacaktır. Diğer türlü faturanızı gönderen elektrik şirketine çok güveniyor olmanız gerek. İşlerini düzgün yapmaya çalışan birçok elektrik şirketi bulunuyor ancak insan olan her yerde hata olabilir. Dolayısı ile kontrolün güvene mani olmayacağını belirtmek isteriz. Yazıyı eski bir Rus atasözü ile tamamlamak isteriz; “Kurtlarla dost olacaksan, baltayı elinden bırakmayacaksın.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.