banner110
 

Güçlü kurumsal yapı
Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova olmak üzere 5 ili kapsayan Doğu Marmara Bölgesi’nde 25 Temmuz 2009 tarihinde kurulmuş olan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA); Doğu Marmara Bölgesi için sürdürülebilir kalkınmada küresel standartları yakalamış ve iş mükemmelliği doğrultusunda sürekli kendini yenileyen ajans olmayı vizyon olarak belirlemiştir. Bu çerçevede kurumumuzun stratejik planı “Güçlü Kurumsal Yapı”, “26’da 1 MARKA” ve “Tek MARKA” olmak üç temel unsur üzerine şekillendirilmiştir.  Ajansımız alanında uzman ekibiyle faaliyetlerini yürütmektedir.
Ajansın karar organı olan Yönetim Kurulu, faaliyetlerimizi yönlendirici yetkinliğe sahip 18 üyeden oluşmaktadır. 4 Birim ve 5 ilde bulunan Yatırım Destek Ofislerinden oluşan icra organı niteliğindeki MARKA Genel Sekreterliği’nin merkezi Kocaeli ili İzmit ilçesinde bulunmaktadır.  5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun, iş tanımımızın, görevlerimizin, yetkilerimizin ve sorumluluklarımızın genel çerçevesini çizmektedir.  Bununla birlikte, her ajansın farklı bölgede faaliyet göstermesi ve her bölgenin farklılaşan özelliklerinden dolayı uygulamada ajansların faaliyetlerinde ayrışma olabilmektedir.  Ajansımız, Doğu Marmara Bölgesi’nin ihtiyaçları ve hedefleri dâhilinde üst ölçekli strateji belgesi olan Doğu Marmara Bölge Planı’nı ve buna bağlı alt plan ve programları hazırlamakta ve bu stratejiler çerçevesinde oluşturulan mali destek programları ile diğer katılımcı uygulamalarıyla bölgemizin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik faaliyet ve projelere destek olmaktadır.

Doğu Marmara Bölgesi desteklerimizle daha rekabetçi…

Ajanımız kurulduğu 2009 yılından günümüze pek çok başarılı çalışmaya imza atmıştır. 2010-2013 dönemini ve 2014-2023 dönemini kapsayan Doğu Marmara Bölge Planları kapsamında tasarlanan mali ve teknik destek programlarımız çerçevesinde 106,9 milyon TL MARKA destekli, toplam 193,1 milyon TL bütçeli, 873 proje hayata geçirilmiştir. Bu projeler arasında etki değerlendirmesi yapılan 2010 ve 2011 yılı çağrıları kapsamında yaklaşık 2180 doğrudan istihdam, yatırımların çarpan etkisiyle yaklaşık 5 bin 500 dolaylı istihdam sağlanmıştır. Projelerine destek verdiğimiz firmaların ihracatlarında yaklaşık yüzde 27, net satışlarında yaklaşık yüzde 24 artış gerçekleşmiştir. Bu projeler vasıtasıyla, KOBİ’lerimizin küresel rekabet gücünü artırılmış, temiz üretime teşvik edilmiş, Ar-Ge yapma becerileri geliştirmiş, yenilik kapasiteleri artırılmış, ithalatları azaltılmış ve üretim miktarları artırılmıştır. Ajansımızın koordinasyonunu üstlenmesiyle bölgenin rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesi açısından önem taşıyan güdümlü projelerle çok sayıda sanayi kuruluşuna dolaylı olarak destek sağlanmaktadır. Örneğin, Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB (TOSB) işbirliğiyle kurulmakta olan Araç ve Aksam Parçaları Dayanım/Ömür/Performans Test Laboratuvarı ile otomotiv sanayinde özgün teknoloji ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine esas teşkil edecek tasarım doğrulama testleri yapılabilir hale gelecek ve otomotiv sanayi firmalarının bu alandaki dışa bağımlılığı minimum düzeye indirecektir. 

Yatırım ortamını geliştirmeye devam ediyoruz.
Kuruluşundan bugüne MARKA, gerçekleştirdiği yaklaşık 29 bin yatırımcı görüşmesiyle 4,4 milyar TL tutarındaki ulusal ve uluslararası yatırımın, 20 bin kişilik istihdam artışının gerçekleşme sürecinde yönlendirici rol üstlenmiştir. Bölgemizde yatırım için 2010-2016 döneminde sanayi kuruluşları tarafından alınan 1.408 yatırım teşvik belgesi yatırımının takip ve koordinasyonunu gerçekleştirilmiştir. AB benzeri uluslararası fonlar ve TÜBİTAK benzeri ulusal fonlar dâhil olmak üzere tüm destekler konusunda sanayi kuruluşlarımızı bilgilendirici etkinlikler düzenlenmiştir. Yatırımcılarımıza yönelik AB projesi kapsamında Doğu Marmara Yatırım Destek Sihirbazı (InvProm) kullanıma sunulmuştur. Bunun yanı sıra, yatırımların gerçekleşmesi sürecinde en kritik husus olan uygun arazi temini için Dünya Bankası tarafından örnek gösterilen Yatırım Yeri Bilgi Sistemi (YATBİS) Ajansımız tarafından geliştirilmiş, yatırımcılarımızın ve sanayicilerimizin hızlı bir şekilde, uygun yatırım alanlarına yönlendirme imkânına kavuşulmuştur. 

MarKASEM vasıtasıyla bölgeye nitelikli insan kaynağı, girişimci yetiştiriyoruz. 
İnsan kaynaklarına yatırım yaparak bilgi toplumuna geçiş hedefiyle 26 bin kişiye çeşitli konularda kapasite artırıcı eğitim verilmiştir. 2015 yılında bölgemizin insan kaynaklarının gelişimine ve bölgede verilen hizmetlerin kalitesini artırmaya katkı sağlamak amacıyla kurduğumuz MarKASEM (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sürekli Eğitim Merkezi) kapsamında 160 noktada toplam 4 bin 556 kişiye eğitim verilmiştir. İlaveten, KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’ndan yeni girişimcilerin faydalanmasını sağlamak adına Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilmeye devam edilmiş ve 50 noktada düzenlediğimiz eğitimlerle 2 bin 88 kişi sertifika almaya hak kazanmıştır.

İnovasyon ekosisteminin öncüsüyüz.

Avrupa Komisyonu’nun resmi akıllı ihtisaslaşma akreditasyon ve yapısı olan S3 Platform’a Ajansımız tarafından üyelik başvurusu yapılmış ve Türkiye’den ilk, AB üyesi ülkeleri arasında ikinci bölge olarak platforma katılım sağlanmıştır. Avrupa’nın “Akıllı İhtisaslaşma Haritası”nda diğer Avrupa Bölgelerinin yanında, Doğu Marmara’nın da öncü sektörlerine yer verilmesi bizim için gurur kaynağıdır. İlaveten, Türkiye’nin Ar-Ge inovasyon ekosisteminin en önemli parçalarından biri olacak Bilişim Vadisi’yle gerçekleştirmiş olduğumuz işbirliği kapsamında Bilişim Vadisi’nin yatırım, tanıtım ve iş geliştirme çalışmalarına doğrudan destek verilmektedir. Bölgemiz özelinde melek yatırım, teknoloji transferi, teknogirişim, nanoteknoloji, Ar-Ge, kümelenme, akıllı ihtisaslaşma konularında gerçekleştirilen çalışmalara ise devam edilmektedir.

Bölgesel tanıtımda marka haline geldik.

Bölgemiz sanayi kuruluşlarının iş ve yatırım imkânlarının, ilgili kuruluşlarla işbirliği halinde bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapmak amacıyla içerisinde SANTEK, İNTEMAK, KOİF, SAGİF, MATCH4INDUSTRY gibi faaliyetlerin de bulunduğu etkinliklerin düzenlenmesine katkı sağlanmıştır. Sanayi kuruluşlarını ve devlet desteklerini tanıtıcı Doğu Marmara Özel Yatırım Bölgeleri Kataloğu, Devlet Teşvikleri Rehberi gibi çok sayıda doküman Ajansımız tarafından hazırlanarak yaygınlaştırılmıştır.

Kalkınma esas gücünü işbirliği ve dayanışma kültüründen almaktadır.
Ülkemiz, ekonomik büyüme modelini temel olarak, üretimde yerli katma değerin yükseltilmesi ve sürdürülebilir üretime imkân veren daha yüksek teknolojili bir ürün desenine geçilmesi amacı üzerine kurgulamaktadır. Bu modelin hayata geçebilmesi mevcut üretim modellerine yenilikçi bir yaklaşımı zorunlu kılmaktadır. Yenilikçilik ve farklılık yaratabilmek için bilgiye sahip olarak teknoloji geliştirme ve kullanma yeteneğimizi artırmamız gerekmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek içinse öncelikle işbirliği ve dayanışma kültürüne sahip olunması gerekmektedir. Kalkınmanın tek bir firmanın, kurumun ya da tek bir sektörün bir gayretleriyle sağlanması mümkün değildir. Bu nedenle Ajansımız, işbirliği ve dayanışma kültürünü geliştirerek bilgi teknolojilerinden daha fazla pay alınması için gayret etmektedir. Bu işbirliğini gerçekleştirmek için de bölgemizdeki tüm paydaşlarımızdan hem destek hem de yönlendirme alarak ortak projeler geliştirebileceğimiz fikirlerini, projelerini ajansımıza sunmalarını beklemekteyiz.  


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.