banner110Her biri ileri teknoloji üretme gayesiyle ekonomiye atılmış bir düğüm…
Endüstriyel üretimin inovasyon harcıyla karıldığı bilgi tabanlı üsler olan teknoparklar, geleceğin teknolojisini ticarileştirdiği ürünlerle doruğa çıkaracak.  
Sanayileşmiş, hatta bunu birkaç adım ileri götürerek kendi Ar-Ge ve inovasyon politikasını inşa ederek üretim ekosistemini kurmuş gelişmiş her ülke gibi, Türkiye de teknoparklarından azami güç alıyor. Özellikle üniversite-sanayi işbirliği politikaları ve devamlı zikredilen katma değerli üretim idealleri ekseninde teknoparklara biçilen rol büyük.  
Nitelikli ve vasıflı insan gücünü verimli bir şekilde istihdam eden ve dünyaya çekirdeği güçlendirilmiş teknolojiler sunan teknoparklar, bilginin uluslararası platformda pazarlanabilir hale gelmesi yönünde büyük emekler sarf ediyor. 
Dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu olgulardan kabul edilen girişimcilik ise, teknoparklar vasıtasıyla ekonomiye göz kırpıyor. Yeni yapılanmalara kapı açan, yeni sektörlere hayat veren ve daha önce üretilmemiş teknolojinin piyasaya sürülmesine kapı aralayan girişimcilerin koordine yuvası bilindiği gibi teknoparklar... Teknoparklar içerisindeki işletmeler, girişimci ruhun beslediği yapılar olarak her daim dinamizme ihtiyaç duyan yapıda. 
İşletmelerin büyüme temposunu emekleme yerine uzun atlama yöntemiyle artırmasının yolunu açacak birinci etken; Endüstri 4.0….
Fırsat buldukça söyledik; üretimde dijitalleşme çağını başlatan; üretim altyapısını akıllı fabrikalara, konuşabilen ve hatta inisiyatif alabilen robotlara emanet eden geleceğin sistemi “Endüstri 4.0”, ekonominin sürdürülebilirliğinde büyük bir role sahip olacak. 
Büyük işletmeler farkındalık dalgasının birinci ayağında; KOBİ’ler ise büyük bir dönüşüm aşamasında: Türkiye, Endüstri 4.0’a entegre oluyor.
Endüstri 4.0 tabanlı üretim yapan, işletmelere Endüstri 4.0 segmentinde değer yaratan, kullanıcılara bulut bilişim ve nesnelerin internetine erişebilme kolaylığı sunan ve üretimi gerçekleştirecek olan robotların kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunmasını olanaklı kılan Endüstri 4.0, bu sebeple bizlerin de birincil gündemi…
İş, üretim ve ekonomi çevreleri 4.0’ın ışığına kapıldı. Geriye, Endüstri 4.0’ı benimsetecek ve uygulamaya dökülmesine yardımcı olacak birkaç düzenleme kaldı. 
Hafızamızı inovasyon camiasının büyük bir heyecan ve merakla beklediği Ar-Ge Reform Paketi üzerinde bir gezintiye çıkarırsak; il il, OSB OSB, üniversite üniversite gezilerek tanıtılan bu reform buketinin paydaşlar arasında nasıl bir sabırsızlık oluşturduğunu anımsamış oluruz. Bu noktada dememiz odur ki; Endüstri 4.0 da, kamudan aldığı güçle tüm yatırım bölgelerinde ve illerde tanıtılmalıdır. Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ve STK’lar Endüstri 4.0 ile ilgili eğitim seferberliği başlatmalı. 
Paydaşların ekonomiye tutunmasını sağlayacak simbiyotik bağ Endüstri 4.0’dır. 4.0, ekonomiye kan pompalayacak bir görevdeşlik altyapısıdır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.