Mayıs’ta rekor bekliyorum

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, işsizlik oranının yüzde 9 ile Nisan ayları içindeki en düşük düzeyine gerilediğini belirterek, Mayıs ayında işsizlik oranında tarihi bir rekor beklediğini dile getirdi.

Mayıs’ta rekor bekliyorum

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, işsizlik oranının yüzde 9 ile Nisan ayları içindeki en düşük düzeyine gerilediğini belirterek, Mayıs ayında işsizlik oranında tarihi bir rekor beklediğini dile getirdi.

28 Temmuz 2012 Cumartesi 13:18
Mayıs’ta rekor bekliyorum


  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, işsizlik oranının Nisan 2012'de yüzde 9'a gerilemesini değerlendirdi. Çağlayan, Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerin her alanda ortaya çıkmaya devam ettiğini belirterek, “İlk çeyrek büyüme rakamları, 6 aylık ihracat artış rakamları, cari açıkta yaşanan azalma, enflasyonun gerilemesinin ardından işsizlik rakamlarında kaydedilen olumlu gelişmeler Türkiye ekonominin dünyada yıldız ekonomi olduğunu bir kez daha göstermektedir" dedi. Çağlayan, 2012 Nisan ayı işsizlik rakamının geçen yılın Nisan ayına göre 0.9 puan azalarak yüzde 9'a gerilediğini belirterek, geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısında 212 bin kişi azalma olduğunu söyledi.

BUGÜNE KADAR GÖRÜLEN EN DÜŞÜK İŞSİZLİK ORANI
Nisan 2012'de yüzde 9 olan işsizlik oranının Nisan ayları içinde bugüne kadar görülen en düşük işsizlik oranı olduğunu belirten Çağlayan, Nisan ayı işsizlik oranının OVP'de belirtilen yüzde 10.4'lük oranın yüzde 1.4 daha altında gerçekleştiğini söyledi. Çağlayan, 2011 yılının ilk 4 ayında işsizlik ortalaması yüzde 11 iken, 2012 yılı 4 aylık dönemde yüzde 9.9 olduğuna dikkati çekerek, “Yaz aylarında yaşanacak canlanma ile şimdiye kadarki en düşük işsizlik oranı olan yüzde 8.8'den daha düşük bir işsizlik oranı yakalanacaktır. Bunu Mayıs ayında görebiliriz. Bugün açıklanan verilere göre tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11.1 ile şimdiye kadarki en düşük düzeyine indi. Bu oranın gelecek aylarda daha düşük oranlarda gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

NİSAN AYINDA EN YÜKSEK İSTİHDAM ARTIŞI
Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti: “Nisan ayında istihdam edilenlerin sayısının önceki aya göre 813 bin kişi artarak 24 milyon 630 bine çıkması, işsiz sayısının Mart 2012'ye göre 190 bin kişi azalarak 2 milyon 425 bin kişiye gerilemesi, ihracatımızın yüzde 50'sine yakını gerçekleştirdiğimiz Avrupa'daki krize rağmen Türkiye ekonomisinde çarkların dönmeye devam ettiğini göstermektedir. Nisan ayında işgücümüzdeki 463 bin kişilik artışa karşın istihdamda 675 bin kişilik artış gerçekleşmiştir. Diğer bir ifadeyle işgücüne dahil olanlara istihdam yaratıldığı gibi, buna ek olarak 212 bin kişi daha çalışmaya başlamıştır. Aylık bazda istihdam artışına baktığımızda Nisan ayında bir önceki aya göre 813 bin kişilik istihdam artışıyla şimdiye kadarki en yüksek istihdam artışlarından biri yakalanmıştır.”

İŞSİZLİK ORANININ AB'DEKİ 14 ÜLKEDEN DAHA DÜŞÜK
Türkiye ekonomisinin gerek büyüme, gerekse istihdam alanındaki gelişmeleri bakımından istikrarlı gelişimini sürdürdüğünü bildiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 Mayıs ayında Euro Alanı'nda yüzde 11,1, AB27'de yüzde 10,3 olduğunu belirtti. Çağlayan, bu oranın dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de yüzde 8,2 olduğunu anlatarak, Türkiye'nin mevcut Nisan ayı mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının AB'deki 14 ülkeden daha düşük olduğunu söyledi. Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnanıyorum ki Mayıs ayı verisi açıklandığında Türkiye’mizdeki işsizlik oranlarıyla şimdiye kadarki en düşük işsizlik oranını yakalayabilmiş olacağız. 2023 hedefleri olan Türkiye için işsizlik oranlarını çok daha aşağıya çekmemiz, nitelikli işgücümüzü daha da arttırmamız için daha fazla çalışmamız gerekmektedir. 2012 yılının ilk yarısında net ihracat odaklı bir büyüme yapısı sergileyen Türkiye ekonomisi, yılın ikinci yarısında da bu performansını sürdürecektir. Türkiye ekonomisinde büyümenin temelinde üretim olduğu sürece istihdamın artması, işsizliğin azalması devam edebilecektir. Bu noktadan hareketle, ekonomimizin sağlam temellere dayalı biçimde gelişimini sürdürerek ortaya konulan hedefleri birer birer gerçekleştirmesi amaçlanmaktadır.”

TÜRKİYE EKONOMİSİ DİMDİK AYAKTA
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatın katkısıyla büyüyen Türkiye ekonomisinin gelecek dönemde yatırım teşvikleriyle yeni yatırımların hayat bulmasıyla performansını sürdüreceğini ve işsizlik oranlarının daha da düşeceğini söyledi. Çağlayan, “Yeni teşvik sistemimize 23 günde yapılan başvuruların gerçekleşmesi halinde Türkiye'de işsizlik önümüzdeki dönemlerde Orta Vadeli Program hedefinin altında gerçekleşebilecektir. Türkiye ekonomisi, yaşanmakta olan küresel krize rağmen dimdik ayakta durmaktadır. 2012 yılı dünya ekonomilerinde olumsuz gelişmeleri beraberinde getirmekle kalmayıp, gelişmiş ekonomileri derinden ve uzun süreli etkileme potansiyeline sahip olması sebebiyle yapı itibarıyla geçmişten ayrışan bir özelliği bulunmaktadır. Ancak, tüm bu olumsuzluklar ülkemizin ileriye güçlü, sağlam ve istikrarlı bir yapıda ilerleyişini etkilememektedir” dedi.

Son Güncelleme: 28.07.2012 13:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.