2023 için Türkiye'nin 2,5 büyümesi gerekiyor

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Türkiye’nin 2023 hedefleri için 2.5 kat büyümesi gerektiğini söyledi

2023 için Türkiye'nin 2,5 büyümesi gerekiyor

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Türkiye’nin 2023 hedefleri için 2.5 kat büyümesi gerektiğini söyledi

22 Ocak 2014 Çarşamba 11:19
2023 için Türkiye'nin 2,5 büyümesi gerekiyor

 

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, “5 Nisan ve 2011 krizini tolere ettik şimdiki sorun kurun öngörülememesi” dedi.
Türkiye’nin 2023 hedefleri için 2.5 kat büyümesi gerektiğini işaret eden MÜSİAD Başkanı, özel sektörün tasarruflarıyla yatırım harcamaları arasında 10 puanlık bir fark olduğuna dikkat çekti.

  Döviz kurlarında kısa sürede yaşanan hızlı yükselişle ilgili de konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, asıl sıkıntının dolardaki seviyenin öngörülebilir olmamasından kaynaklandığını söyledi. Dünya Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Nail Olpak, “Biz 5 Nisan 1994’ü yaşadık. Dolar bir günde 13.5’tan 43.5’a çıktı.Yüzde 300’ün üzerinde arttı. 2001’de 685 bin liradan 1 milyon 700 bin liraya çıktı. Onu bile tolere edebildik. Doların bir yerde kalabileceğini görebiliyorsan bunu tolere edebiliyorsun. Şu anda asıl sıkıntı dolardaki seviyenin öngörülebilir olmaması” diye konuştu.

  Yürütülmekte olan büyük projelerle ilgili de görüşlerini açıklayan Nail Olpak, bunların makul ölçülerde bölünerek, daha fazla oyuncu sayısına ulaşılması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’nin 2023 hedefleri için 2.5 kat büyümesi gerektiğini işaret eden MÜSİAD Başkanı, özel sektörün tasarruflarıyla yatırım harcamaları arasında 10 puanlık bir fark olduğuna dikkat çekti. Bu açığın borçlanarak kapatılması gerektiğini belirten Olpak, “Henüz diğer sermaye piyasalarımız yeterli derinlikte olmadığı için, klasik bankacılık sistemini kullanarak borçlanmak gerekiyor. Bankacılık sisteminin sıkıntısı var. Bizden önce, paraya ihtiyacımız olmadığını ispat etmemizi istiyorlar, sonra da teminatla kredi veriyorlar. Bize ‘5’inci ya da 6’ncı bölgede yatırım yaparsan şu kadar teşvik var’ deniyor” diye konuştu. Türkiye’nin 2.5 kat büyümesi için bankaların 5 ve 6’ncı bölgeye yatırım yapması gerektiğini belirten Olpak, iş dünyasına verildiği gibi bankalara da bölgeye yönelik teşvikler getirilmesi gerektiğini söyledi. Kamu bankalarının asıl amacının kâr etmek olmadığına dikkat çeken Nail Olpak, “Bunlar kâr optimizasyonuna gitsinler, piyasa yapıcı rol oynasınlar. Yani bu yolda yürürlerse diğer bankalar da bunları takip etmek zorunda kalır. Bunları sağladıktan sonra da bankalara ‘artık gerekli şartlar oluştu, bölgeye gitmen lazım’ diyelim. Bunu yapmazsa Türkiye’nin 2.5 büyüyecek sermayeyi bulması zor” dedi.

SAMEKS lansmanı 30 Ocak’ta

  MÜSİAD Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) benzeri Satın Alma Müdürleri Endeksi’nin (SAMEKS) ilk lansmanı 30 Ocak’ta gerçekleştirilecek. Ekonominin seyrine yönelik tahminlerde bulunarak veri tabanını ciddi ölçüde geliştirecek bir projeye imza atacaklarını kaydeden MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, isim olarak Satın Alma Müdürleri Endeksi’nde (SAMEKS) karar kıldıklarını söyledi. Buna göre, 500 ile 1000 arasında değişen satın alma müdürüyle anket yapılacak. Teknik anlamda bir sıkıntı olmaması halinde SAMEKS’in lansmanının 30 Ocak’ta yapılacağını ifade eden Olpak, “Ankette temel ekonomik göstergelerle ilgili tahminler, sipariş durumu ve döviz kurları gibi konularda sorular yöneltilecek. Cevaplar belli bir ekonometrik modelle endekse dönüştürülecek. Endeks aylık olarak açıklanacak. Endeksin İngilizcesini de POMEKS olarak yayınlayacağız. Bundan sonra her ay bunu öncü ve önemli bir gösterge olarak yayınlayacağız. MÜSİAD açısından bakıldığında prestij çalışması olacak” dedi. Olpak, bu yıl 14’üncüsünü düzenledikleri MÜSİAD Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’nin sonuçlarını da 6 Şubat’ta açıklayacaklarını sözlerine ekledi.

Erbil temsilciliği açılıyor


  MÜSİAD Fuarı ve IBF için 2012 yılında 4 holü kiraladıklarını anlatan MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, “Fuarı 2 yılda bir yapıyoruz. 2012’de yer sıkıntısı yaşamıştık. Bu sene CNR’ın bütün hollerini kapattık. 26- 30 Kasım arasında bir önceki organizasyonun iki katından daha büyük bir alanda gerçekleştireceğiz. Biz fuar ve forumu 2 yılda bir Türkiye’de, uluslararası iş forumunun bizde olmadığı yıllarda yurt dışında yapıyoruz. Bu yıl iş forumunu nisan sonunda Fas’ta gerçekleştireceğiz” dedi. Şubeleşme çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Olpak, Erbil temsilciliğinin 24 Şubat’ta, Kıbrıs şubesinin de şubat sonunda açılacağını ifade etti. Öte yandan Olpak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 16- 18 Şubat tarihlerinde Macaristan’a gideceğini ve bu ziyareti kendilerinin organize edeceğini aktardı.

Yeni kurulacak katılım bankaları gerçek katılım bankacılığı yapsın

  Katılım bankalarının kuruluş aşamasında kâr-zarar ortaklığının olduğunu ifade eden MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, “İlk başladığı süreçte müteşebbis aldığı malı oraya fatura ettiriyordu, banka ona fatura ettiriyordu, bugün o da ortadan kalktı. Sadece faturanın bir fotokopisini gösteren bir sistemle çalışıyor. Bu anlamda bakıldığında gerekli açılımı sağlayamadığını düşünüyorum” dedi. Bu gelişmede işletmelerin, bankaların başlangıçtaki iyi niyetini suiistimal etmesinin rol oynamış olabileceğini ifade eden Olpak, yeni kurulması planlanan 3 kamu katılım bankasının işin, finanse edilen varlığın gelirinin, finanse eden ve borçlanan arasında adil bir şekilde paylaşımı anlamına gelen mudaraba, muşaraka tarafında olması gerektiğini söyledi.

Son Güncelleme: 23.01.2014 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.