banner110


Geçmişten günümüze, Romalılardan Bizans’a, oradan Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan süreçte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Düzce, yaşadığı 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin sonrasında; yeniden yapılanma sürecine hız kazandırılması amacıyla 9 Aralık 1999 tarihinde Kanun Hükmünde Kararname ile İl statüsüne kavuşturulmuştur. Batı Karadeniz Bölgesinde, Ankara ve İstanbul gibi iki önemli metropol arasında çok özel bir jeopolitik konuma sahip, farklı kültürlerin kaynaştığı, mavi ile yeşilin buluştuğu İlimiz, 3.yüzyıla kadar uzanan tarihi, ekolojik çeşitliliği, dört mevsim doğa turizmi potansiyeli ve yöresel kültür değerleri nedeniyle de önemli bir destinasyon ağının merkezindedir. 

Düzce farklı kültürlere sahip insanların uzun yıllardır huzur içinde ve kardeşçe yaşadığı özel bir şehirdir.  Yüz yılı aşan bir süreçte Kafkaslardan, Balkanlardan ve başta Karadeniz bölgemiz olmak üzere Anadolu’nun dört bir köşesinden gelen insanlara kucak açmış, farklılıkları zenginlik kabul edip, hoşgörüyle bağrına basmış, barışın, sevginin ve kardeşliğin şehridir.

Ülkemizin en genç ili olmasına rağmen İlimiz, özellikle il olduğu 1999 yılından itibaren gösterdiği hızlı gelişme ile her alanda önemli başarılar elde etmiştir. Gerçekleştirdiği sanayileşme hamlesiyle ülkemiz ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır.

Dinamik bir ekonomiye sahip olan İlimiz Düzce; İstanbul, Ankara, Bursa ve Eskişehir gibi önemli kentlerin ortasında bulunan Doğu Marmara Bölgesinde, Anadolu’yu Trakya’ya dolayısıyla Asya’yı Avrupa’ya bağlayan TEM otoyolu ile İstanbul’u Karadeniz ve Ege’ye bağlayan hat üzerinde, büyük şehirlere komşu olmasının getirdiği coğrafi avantaj ve sahip olduğu çeşitlilik nedeniyle hem bölgenin hem de ülkemizin cazibe merkezi olmaya aday yerler arasında bulunmaktadır. Coğrafi konumundan doğan avantajları sebebiyle aynı zamanda “sanayi kuşağı” üzerinde yer alması nedeniyle yatırımcılar için çekim merkezi olmuş bir ilimizdir.

Düzce ilimiz ülkemizin en genç ili olmasına rağmen il olduğu 1999 yılından bu yana gösterdiği hızlı gelişme ile her alanda önemli başarılar göstererek ülkemiz ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır. Ancak ilimiz yüzölçümü ve doğal eşikleri nedeniyle sanayi üretiminde bölge geneline kıyasla kısıtlı alanda üretim yapmaktadır. Bu eşikler nedeniyle il genelinde sanayi yatırımlarında seçici olunması gerekliliği doğmuştur. İlde sanayi faaliyetleri ağırlıklı olarak organize sanayi bölgelerinde ve D-100 Karayolu üzerinde yürütülmektedir.
İlimiz, 2004 yılında çıkarılan “Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile hızla bir sanayileşme sürecine girmiştir.Düzce’nin sanayi yapısı, özellikle 2004 yılında yayımlanan 5084 sayılı YATIRIMLARIN VE İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN ve 19 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2012 / 3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yeni teşvik sisteminde 4.Bölge avantajlarına kavuşması ile birlikte yeniden şekillenmiştir. Hali hazırda faaliyette bulunan tekstil, otomotiv ve orman ürünleri sanayileri güçlü firmaların yapmış olduğu yatırımlarla daha etkin ve istihdam sağlayıcı konuma gelmişlerdir.

İlimizde şu anda Düzce OSB, Düzce II.OSB, Gümüşova OSB ve Çilimli OSB olmak üzere 4 adet OSB bulunmaktadır. Gümüşova OSB’de genişleme alanı çalışmaları devam etmektedir. Çilimli OSB’de ise Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı çalışmaları tamamlanmak üzere olup, yatırımcı beklemektedir. Ayrıca Akçakoca ilçemizde Demir-Çelik İhtisas OSB kuruluş çalışmaları devam etmektedir. Düzce’de 1 adet, Akçakoca’da 2 adet olmak üzere 3 adet Küçük Sanayi Sitesi bulunmaktadır.

Düzce' de özellikle yurt içi talebi ve ihracatı karşılamaya yönelik, gelişme potansiyeli yüksek olan belli yatırımların yapılması il sanayisi açısından önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Hızla gelişen sanayi ve büyüyen üniversiteden dolayı özellikle konut alanında açık ortaya çıkmıştır. Yurt içi ve yurt dışından, kimyasal atığı bulunmayan ya da yüksek maliyetli arıtma tesisi gerektirmeyen, yüksek teknolojili ve katma değer yaratabilecek tüm yatırımların ilimizde gerçekleşme potansiyeli bulunmaktadır.

İlimizde bacasız sanayi olarak kabul edilen turizm sektörü de yatırımcıları beklemekle birlikte, geleneksel sanayimiz olan orman, tarım ve hayvancılık sektörü ile çevreye duyarlı ileri teknoloji ürünleri imalat sanayi cazip sektörler sayılabilir. İlimizden ihracat yapan sektörler içerisinde Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri, Taşıt Araçları ve Yan Sanayi, Makine ve Aksamları, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Tekstil ve Hammaddeleri ile Demir-Çelik ürünleri ilk sırada yer almaktadır. Bu bakımdan bu sektörlerin Düzce’de önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. İlimiz yakaladığı ekonomik ivme ile hem sanatkârlarımız hem ticaret erbabı vatandaşlarımız kendilerini geliştirme ve yenileme konusunda gayret etmekte, hem de sanayicilerimiz mevcut yatırımlarını geliştirmeye ve yeni yatırımlar yapmaya yönelmektedirler.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sanayide gelişmeyi sağlayacak bilimsel ve kurumsal destekler sağlanmaktadır. Bu amaçla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Düzce Üniversitesi - Sanayi işbirliğini artırmak için toplantı, panel ve konferanslar düzenlenmiştir. KÜSİ (Kamu – Üniversite - Sanayi İşbirliği) kapsamında işbirliğinin geliştirilmesi yönünde olumlu adımlar atılmıştır. Paydaş kurum/kuruluş temsilcilerinin katılımıyla firma ziyaretlerine önem verilmesi ve üniversite – sanayi işbirliği konusunda farkındalık oluşturulması, devlet tarafından sağlanan teşvikler hakkında bilgi verilmesi sanayi işletmelerine ivme kazandırmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Üniversitemiz ile işbirliği yapan birçok sanayi kuruluşu Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları için projeler hazırlamaktadır. Bu kapsamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının verdiği destek ve teşviklerle ilimizdeki Ar-Ge Merkezi Belgesi alan firma sayısı 5’e ulaşmış olup Düzce, Ar-Ge Merkezi Belgesi olan firma sayısı bakımından Türkiye genelinde 10. sırada yer almaktadır. Bölgenin sanayisini küresel rekabette daha ileriye taşıyacak olan Ar-Ge ve inovasyon yapısının geliştirilmesi yönünde çalışmalar devam etmektedir.

Düzce Üniversitesi hem il sanayisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye işgücünün yetiştirilmesinde etkin olmakta hem de ilin sosyal ve kültürel yapısının gelişiminde olumlu etkide bulunmaktadır. Düzce Üniversitesi Kampüs alanında mevcut olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi için yeni bir bina inşaatı devam etmektedir.

2016 yılı Düzce ili ihracat rakamları 97.257.000 $, ithalat ise 78.212.000$’dır (TÜİK verileri). İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 124 olmuştur. Son iki yılın verileri ile karşılaştırıldığında ihracatın ithalatı karşılama oranında artış olduğu göze çarpmaktadır. Düzce ili ihracatında teknoloji düzeyi de kayda değer oranda artmıştır. İleri teknolojili ürün grubunun ihracattaki payının da yüzde 1’den yüzde 3’e çıkmış olduğu görülmektedir. İhracat yapılan en önemli ülkeler Özbekistan, İtalya, ABD, Irak, İran, Almanya, Mısır, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere ve Fas’tır.

Düzce’de; yüksek lojistik kapasite, hammadde kaynaklarına yakınlık, enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarına erişim, yüksek devlet destekleri ve yatırım yapmaya elverişli OSB’ler ile yatırımcıların tercih nedeni olmaya devam etmesi beklenmektedir.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.