banner110
 

Düzce, 5084 sayılı teşvik yasasıyla beraber hızlı bir ivmeyle büyümeye başlamış, bugüne gelindiğinde Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı yaklaşık 5 bin üye ülkemize iş, aş, istihdam sağlamaktadır.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, 1959 yılında kurulmuş ve bugüne kadar sayısız başarılara imza atmış olan Düzce’nin en güçlü Sivil Toplum Kuruluşu olma özelliğine sahiptir. Haziran 2013’te yapılan seçimlerle Düzce TSO’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başladık. 
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye'nin 2023 vizyonuna uygun çalışmaların içerisinde yer almaya ve ülkemiz için katma değer üretmeye devam etmektedir.

Düzce'de karma bir sanayi modeli yer almakla birlikte öne çıkan sektörler; Orman Endüstrisi, Otomotiv Yan Sanayi, Tekstil ve Gıda İşleme olarak ele alınabilir. İlgili sektörlerle ilgili olarak gerek Üniversite Sanayi İşbirliği projeleri gerekse AB projeleri geliştirilerek sektörlerin sorunları çözülmeye, kurumsal yapıları güçlendirilmeye çalışılmaktadır. 

Son dönemde özellikle Tekstil sektöründe odamız öncülüğünde Tekstil sektöründe Kayıtlı İstihdamın Arttırılması projesiyle önemli aşamalar kaydedilmiş, hem paydaş kurumlarımız hem de projenin içerisinde yer alan firmalarımız çeşitli konularda bilgilendirilmiştir. 

Eylül ayı içerisinde Düzce TSO'nun girişimleriyle düzenlenen Sanayi Şurası etkinliğine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve bakanlığa bağlı birçok bürokrat katılmış, sanayi ayağından ise Düzce'nin önemli sanayi kuruluşlarının temsilcileri toplantıda yer almıştır. Bu toplantıda sanayiciler sorun ve isteklerini birinci ağızdan Bakan Faruk Özlü'ye iletmiş, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve bürokratlar da sorulara yerinde cevaplar vererek gerekli notları almışlardır. 

Düzce'nin tarım alanında da önemli bir payı bulunmaktadır. Batı Karadeniz'de yer alan ilimizde ciddi oranlarda fındık üretimi yapılmakta ve bu üretimden kaynaklanan fındık işleme tesisleri de önemli ihracat rakamlarına imza atmaktadır. 
Kayıtlı istihdamın geliştirilmesi için Düzce İl Özel İdaresi ile işbirliği yaparak çok önemli bir proje geliştirilmiş, bu kapsamda paydaş ve üyelere eğitimler verilerek konunun hassasiyetine işaret edilmiştir.

Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu istihdam seferberliği konusunda Düzce sanayisi olarak üzerimize düşen görevi layığıyla yapacağımızı düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızın en az 1 ek istihdam seferberliği beklentisine Düzce’miz gerekli rakamlarla karşılık verecektir.
Düzce'de üretimi bulunan fakat merkez adresi büyük şehirlerde olan firmalarımız nedeniyle ilimizden gerçekleştirilen ihracat rakamları gerçek rakamı yansıtmamakla birlikte, 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir.

Yaklaşık olarak 1 milyar dolar civarında olan ihracat rakamlarımızı 2023 yılında en az 3 milyar dolar olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.  İstanbul Sanayi Odası'nın her yıl düzenli olarak açıkladığı Türkiye'nin en büyük ilk bin firması arasında Düzce'de üretimi bulunan en az 10 firmamız yer almaktadır. 

Düzce'de faaliyette olan toplam 3 OSB bulunmaktadır. Bunlar; Beyköy 1 ve 2. OSB'ler  ve Gümüşova OSB'dir. OSB’lerimize ek olarak henüz planlama aşamasında olan Akçakoca OSB ve Çilimli OSB de ilerleyen zamanlarda ekonomiye katkı sunacaktır. 
Düzce, lojistik olarak da önemli avantajlara sahip komumdadır. Bu anlamda ilimizde büyük lojistik firmaları yer almakta, karayolu taşımacılığında ulusal arenada söz sahibi olmaktadır. Metropollerin arasında yer alan Düzce'den hem limanlara hem de diğer ulaşım alternatiflerine yakın olması nedeniyle önemli bir geçiş noktası konumundadır. 

Düzce Üniversitesi içerisinde bulunan Teknoparkımızın önümüzdeki yıllarda önemli başarılara imza atacağına inanıyoruz. Bilgi ve bilgi teknolojileri ithalatımızın, yapmış olduğumuz ihracattan daha fazla olduğunu göz önüne alırsak, teknoparklarımızda geliştirilecek olan teknolojilerin Türkiye'nin 2023 vizyonuna büyük katkısı olacağını düşünüyoruz. 

Bu anlamda Düzce Teknoparkımıza yeni bir hizmet binası kazandırmak için gerekli çalışmalar yapılmış, yüklenici firma ile anlaşma imzalanmıştır. Yaklaşık 30 Milyon TL maliyetle yapılacak olan yeni hizmet binasında toplam 5 bin metrekare kiralanabilir alan olacak olup, toplam alanı 10 bin metrekarenin üzerinde olacaktır. Önümüzdeki süreçte bölgemize her konuda büyük katkı sunacak olan yeni Teknopark binası hizmete alınmış olacak. 

Yine üniversitemizin içerisinde yer alan DÜBİT laboratuvarı almış olduğu akreditasyon belgesi ile bölgemize büyük katkılar sağlayacaktır. Laboratuvarımızda bölgemizin ihtiyacı olan 3D modellemelerden, toprak analizlerine kadar bir çok alanda bilimsel çalışma yapılacak ve sanayicilerimizin ihtiyaçları yerinde karşılanacaktır.

Bir bütün olarak sanayi, üniversite, kamu işbirlikleriyle Düzce, devletimizin belirlediği 2023 vizyonu kapsamında büyümeye, üretmeye, iş, aş ve katma değer üretmeye hız kesmeden devam etmektedir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.