banner89

Dördüncü Sanayi Devrimi’nin hayatımızı her alanda etkilemeye başladığı günümüzde, dünyanın her tarafındaki insanlar her geçen gün birbirleriyle daha bağlantılı hale gelmektedir. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla dünyanın en ücra köşelerindeki insanlar bile birbirleriyle etkileşime girebilmekte, teknoloji bir zamanlar kıt olan kaynaklar ve imkânlara erişimi kolaylaştırmaktadır. Bilgiye erişimin kolaylaştığı ve çeşitlendiği böyle bir ortam aynı zamanda dünyanın her köşesindeki girişimci ve yenilikçi beyinlerin de bir araya gelmesi anlamına gelmektedir. Dijitalleşmenin getirdiği en büyük avantajlardan biri oldukça geniş bir kitle kaynağı havuzundan yararlanma imkânı sunmasıdır.  Kurumlar artık sorunların çözümünde dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin fikirlerinden istifade edebilmekte, teknolojinin tabanda yaygınlaşması küresel bilgi havuzunu hem genişletmekte hem de buna erişimi kolaylaştırmaktadır. Bu da girişimciliği ve girişimcileri her zamankinden daha önemli hale getirmektedir.

Bakanlık olarak girişimcilerimizi her zaman destekledik ve onların yanında olduk. Girişimcilerimizin, yeni ve yenilikçi fikirlere ve girişimci ruha sahip insanlarımızın ülkemizin geleceğinde önemli rol oynayacağına, Cumhuriyetimizin 100. yılı için ortaya koyduğumuz hedeflere ulaşmada büyük katkıları olacağına inanıyoruz. Bu anlamda, Bakanlığımız Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 2009-2015 yılları arasında bin 933 girişimciye 185 milyon TL destek verdik. Şu an bu destek, TÜBİTAK tarafından 1512 BİGG (Bireysel Genç Girişim) adı altında yürütülmekte ve yeni bir fikri olan genç girişimcilerimize, fikirlerini hayata geçirebilmeleri için toplamda 150 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir.

Bunun yanı sıra yine TÜBİTAK tarafından sağlanan diğer girişimcilik destekleri arasında;

  • Yenilikçi iş fikirleri olan üniversite öğrencilerine para ödülü verilen Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmaları programı,
  • Teknogirişim Sermaye Desteğini kazanan girişimcilere yönelik olarak yurt dışında düzenlenen eğitim programlarına katılım desteği sağlayan Girişimcilik ve Yenilikçilik Eğitim ve Araştırma Faaliyetlerini Destekleme programı,
  • Teknoloji Transfer Ofisleri ve kuluçka merkezleri kurulması, girişimcilere profesyonel iş hayatında rehberlik edecek mentörlerin eğitimi, üniversitelerde Girişimcilik Sertifika Programı oluşturulması ve yürütülmesi gibi faaliyetleri destekleyen Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek programı,
  • Teknoloji ve yenilik odaklı KOBİ’lere çekirdek veya başlangıç aşamalarında sermaye sağlayacak yeni fonların kurulmasını amaçlayan Girişim Sermayesi Destekleme programı,

sayılabilir.

Ayrıca, KOSGEB tarafından yürütülmekte olan Girişimcilik Destek Programı kapsamında, girişimci adaylarına önce profesyonel anlamda iş kurma ve yürütme konularında ücretsiz uygulamalı girişimcilik eğitimi veriyor, sonrasında ise kendi işlerini kurmaları için 50 bin TL geri ödemesiz, 100 bin TL geri ödemeli olmak üzere 150 bin TL'ye kadar destek sağlıyoruz. Faizsiz olarak uygulanan 100 bin lira geri ödemeli destek, destek başlangıcından itibaren ilk 2,5 yılı ödemesiz olmak üzere 4,5 yıl vadeyle sağlanmaktadır.

KOSGEB girişimcilik destekleri ile bugüne kadar kendi işini kuran 42 bin girişimcimize 916 milyon TL destek sağladık. 17 bin kadın girişimcimiz de bu desteklerden yararlandı ve kendi işinin patronu oldu. 18-29 yaş aralığındaki 11 bin 803 genç girişimciye toplam 200,2 Milyon TL destek verilmiştir. Desteklenen genç girişimci sayısı ise 2015'de 2171 iken 2016'da bu rakam yüzde 90 artışla 4 bin 127'ye yükselmiştir.

Yine KOSGEB tarafından, 19 bin 981’i aralarında TÜBİTAK, İŞKUR, üniversiteler, belediyeler, odalar, kalkınma ajanslarının da bulunduğu girişimcilik ekosisteminde yer alan kurum/kuruluşlar ile iş birliği halinde olmak üzere toplamda 21 bin 973 adet eğitim açılmış olup bu eğitimlerde 757 bin 540 katılımcı eğitilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner106