banner89
 

Kadim kentimiz Kocaeli atalarımızın Anadolu topraklarına adım atmasının hemen akabinde hedef sancaklardan biri olmuş ve gerek Anadolu Selçuklu gerek Osmanlı döneminde önemli bölgelerden sayılmıştır. Cihan Devleti Osmanlı'nın kurucusu Osman Bey'in komutanlarından Akçakoca şehri fethetmiş, yine diğer bir komutan Kara Mürsel Bey de bugün kabrinin bulunduğu Karamürsel beldemizde bir liman inşa ederek kendi tasarımı olan tekneleri imal ederek hem devletine hizmet etmiş, hem de bir anlamda bugün Kocaeli'de bulunan Donanma Komutanlığımızın tarihsel temellerini atmıştır. Tarihin akışı boyunca Kocaeli kıymetini her zaman muhafaza etmiş, her dönem idareciler tarafından önemsenen bir merkez olmayı başarmıştır. İlimiz sınırları içerisinde bulunan Kasr-ı Hümayun ve Saat Kuleleri de bu kıymetin Osmanlı Dönemindeki işaretçileri olmuştur.

Cumhuriyetin kuruluşu arefesinde inşa edilen Hicaz demiryolunun kentimizden geçmesi ilimizin stratejik önemini korumasını sağlamış ve Yeni Cumhuriyetin ilk yatırımlarından olan SEKA işletmelerinin de burada kurulması bu anlayışı perçinlemiştir.

Artık sanayi ve teknolojiyle özdeşleşmiş olan ilimiz geride bıraktığımız 94 yılda otomotivden petrokimyaya, lojistikten inşaata kadar hemen tüm sektörlerde yatırımın yapıldığı, sürekli üretimin devam ettiği bir merkez haline gelmiştir. Nüfus yoğunluğu bakımından da İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye ve özelinde Kocaeli ili 3,5 saatlik bir uçuş mesafesi ile 25 milyar  dolar boyutunda bir pazar hacmi ve 1,5 milyarlık bir nüfusa ulaşılabilen bir alanın merkezinde yer almaktadır.Kocaeli, Türkiye imalat sanayinden yüzde 13 pay sahibidir. 2015 yılı Aralık ayı itibariyle, Kocaeli’nde 229 ’u yabancı sermayeli olmak üzere yaklaşık 2 bin 747 sanayi yatırımı bulunmaktadır. İlimizde, 12 adet OSB, 2 adet serbest bölge ve biri yapım aşamasında 4 teknopark bulunmaktadır. 

T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından 2013 yılında yapılan Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasında 1. sırada yer alan Kocaeli; stratejik konumuna ek olarak, yaşanabilirlik ve sosyokültürel gelişmişlik düzeyi açısından yatırımcılar için bir çekim merkezi niteliği taşımaktadır. İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen 2014 yılı büyük kuruluşlar listesinde; ilk 500 listesinden 89 işletme, ikinci 500 listesinden 46 işletme Kocaeli ilinde faaliyet göstermektedir. Deniz, hava ve karayolu alanında ülkenin en büyük projelerinin Kocaeli’yi kapsayacak şekilde planlanması ve projelendirilmesi, gelecekte bölgenin yatırımlar açısından daha değerli bir alan olacağına işaret etmektedir. Marmaray Projesi, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve bu projeyle entegre Çevre ve Otoyol Projeleri, İzmir-Bursa-İstanbul Otoyol Projesi ve bu projeyle entegre Körfez Geçişi Köprüsü, Karasu Limanı, Cengiz Topel Havaalanının kargo taşımacılığına açılması ve henüz planlanma aşamasında olan birçok proje Kocaeli’nin ulaşım/erişim anlamındaki gücünü arttıracak, bölgeyi ülkenin ulaşım/erişim üssü haline getirecektir.

Kocaeli yalnızca yatırım ve üretim merkezi olmakla kalmamış üretim araştırma-geliştirme çalışmaları konusunda da ülkemizde son dönemin parlayan yıldızı olmuştur. İlgili Ar-Ge faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere ilimizde:
* Kocaeli Üniversitesi
* Gebze Teknik Üniversitesi
* Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi  (Bilişim Vadisi)
* TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)
* TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK- MAM)
* TUBİTAK UME ( TÜBİTAK  Ulusal Metroloji Enstitüsü)
ve daha bir çok kurum ortaklaşa çalışmalar yürütmek üzere bir takvim hazırlamış ve çalışmalarını azim ve başarıyla yürütmektedirler. Özellikle şuanda inşası devam eden Bilişim Vadisi katma değer artışı sağlayacak en önemli projeler arasında yer almaktadır. Ar-Ge ve İnovasyon-derinlik eksenli tasarlanan Bilişim Vadisi’nde, bilgi ve iletişim, telekomünikasyon, biyo-teknoloji, nano-teknoloji, nöro-teknoloji sektörlerine öncelik verilmesi planlanmaktadır.

Bahsettiğimiz koordinasyonun bir parçası olarak üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirmek için Kocaeli Üniversitesi bünyesinde Teknoloji Transfer Ofisi(TTO) kurulmuştur. TTO'nun görev tanımını üniversiteler ile sanayi arasındaki işbirliğinin başlatılmasını ve bu işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan bir arayüz görevi görerek sanayiciler ile akademisyenleri teknoloji transferi ekosisteminde buluşturmak, araştırma için kaynak oluşturmayı, teknoloji transferini gerçekleştirmeyi ve araştırma sonuçlarını katma değere dönüştürmeyi hedefleyen ortak proje çalışmalarını desteklemek şeklinde özetlemek mümkündür.

Sonuç olarak kentimiz Kocaeli Anadolu topraklarındaki ilk dönemlerimizden itibaren gerek stratejik konumu ve coğrafi özellikleri gerek de dinamik nüfus yapısıyla ticari açıdan cazibesini korumasını başarmıştır. Bugünlere geldiğimizde ise ülkemiz üretiminin hatrı sayılır bir bölümünü gerçekleştiren, sanayi ve teknoloji yatırımcıları için ideal bir habitat sunan merkez olma özelliğini geliştirerek sürdürmektedir. Ülkemiz ekonomisinin son yıllarda başarıyla icra edilen istikrarlı yönetimi sayesinde gelişmesini sürdüren kentimiz, teknoloji ve Ar-Ge alanında yapılan yeni yatırımlarla bu gelişmeyi sürdürülebilir kılacak ve gelecekte de memleketimizin en cazip yatırım merkezleri arasında yer almayı başaracaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.