Simbiyoz kavramı canlılar arasında birbirinden beslenen veya birbirileri arasında yaşamsal ortak alan yada ilişki oluşturma anlamına gelmektedir. Simbiyoz kavramı son yıllarda endüstriyel simbiyoz olarak karşımıza çıkmaktadır. Başka bir ifade ile endüstriyel simbiyoz birbirinden bağımsız olarak çalışan işletmelerin bir araya gelerek, çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmasını destekleyen bir iş birliği organizasyonudur. Paylaşım ekonomisi (sharing economy) olarakta tanımlayabileceğimiz söz konusu yeni ‘SİMBİYOZ EKONOMİSİ’ dijitalleşme ve teknolojide her geçen gün yaşanan baş döndürücü gelişmeler sonucunda gündeme gelmiştir.

Bu bağlamda, çok uluslu, büyük veya küçük ve orta boy (KOBİ) firmaları birleşik erişim platformları, dijital teknolojiler ve akıllı uygulamalar üzerinden daha fazla iletişime ve ortak fayda sağlamaya başlamışlardır.

Firmaların aralarında oluşturduğu bu tarz rekabet öncesi iş birliği platformları veya maliyet düşürücü ve kaynak yaratıcı simbiyoz ekonomisi sonuçları itibariyle şirketler açısından yüksek verimliliğe ulaşma anlamına geliyor.

Firmaların en çok ihtiyaç duyduğu dijitalleşme altyapısını kurma maliyetleri ve dijital aplikasyonlarla üretim ve diğer operasyonel süreçleri yönetme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda şirketlerin en çok ihtiyaç duyacağı dijital ve akıllı teknoloji STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ alanları aşağıdaki gibidir:

  • Yapay Zeka ve Robotik: Algısal yapay zeka ve ağ teknolojileri ev malzemeleri ve kişisel kullanım ürünlerinde ve diğer nihai kullanıcı ürünlerinin üretiminde akıllı sistemler ve robotik kullanımı artacaktır.
     
  • 5G, VR (Virtual Reality), AR (Augmented Reality): Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 5G ve diğer geliştirilen akıllı teknolojiler ile iş dünyasının ezbere bildiği tüm geleneksel yada konvensiyonel iş yapma modellerini derinden etkileyecek ve hangi ölçekte olursa olsun tüm işletmelerin yeni bir dijital şirket kültürü ile yüzleşmesine neden olacaktır. Veriye ulaşmanın hızı ve sayısı artacağı için geleceğe dair öngörüler ve ileriyi görme süreçleri daha deneysel, bilimsel ve AR-GE tabanlı gelişecektir.
     
  • Nesnelerin İnterneti: Medikal teknoloji ve sağlık sektörü IOT uygulamaları, IOT bulut platformu, uzaktan takip ve IOT çözümleri, akıllı şehirler, akıllı yaşam merkezleri, akıllı ulaşım sistemleri özellikle nesnelerin interneti, makine öğrenmesi, derin öğrenme ile bağlantılı olarak hayatı insanlar için daha kolay hale getirecek ve yaşamın kalitesini artıracaktır.
     
  • Büyük Veri: Veri biliminin ve veri madenciliği sayesinde bilgiye erişim daha da kolaylaşacak. Adeta akışkan bilgi çoğu zaman siz bilgiyi aramadan bilgi sizi bulabilecek hale gelecek ve böylece akıllı cihazların yaşamın her alanında kullanımın artması akıllı kişisel destek sağlanması ve veri analizine bağlı karar verme süreçlerini geliştirecektir. Üreticinin yanı sıra tüketici davranışlarını ve tercihlerini de derinden etkileyecek satın aldıkları ürün yada hizmet hakkında doğru bilgiye ulaşma, güven tesisi etme (ürüne ilişkin tutku ve bağlılık oluşturma) kesintisiz iletişim teknolojilerinin verdiği imkan ve sağlanan verinin çok iyi analizi ve uygulanması ile gerçekleşecektir.

Üretim, satın alma, AR-GE, depolama, lojistik, ulaştırma, pazarlama, satış, reklam tüm alanlarda dijital teknolojilerin kullanılması noktasında şirketlerin ortak yaşam alanlarını besleyecek ortak yaşam ekonomisine geçilmesi özellikle yeni teknolojik ve inovatif ürün veya hizmet sağlanması noktasında şirketlerin bir birilerinin çözüm ortağı olabilmesi son derece önem arz etmeye başlamıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.