Hiç kuşkusuz ki dünya buharlı makinenin icadı ile endüstri devrimini tetikleyecek üretim alt yapısına kavuştu. Söz konusu endüstriyel gelişim elektriğin makinelerde kullanımı ile bu bütünleşme seri üretime (mass production) geçilmesi imkanını doğurdu. Fordism olarak kavramlaştırılan söz konusu üretim modeli sanayileşmenin üretim sistemi olarak kabul gördü. Özellikle, Birinci Dünya Savaşı sonrası ve 1980 öncesi üretim tarihine damgasını vuran bu model 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren ise yerini yalın üretim modeli olarak kavramlaştırılan “Lean Production” üretim sistemine bırakmaya başlamıştır. Endüstriyel üretim tarihini değiştiren bu yeni esnek üretim modeli 2010’lu yıllara kadar üreticiler için adeta değişen pazar koşullarına en hızlı cevap veren bir mekanizma olmuştur. Esas itibariyle, tarihsel süreç içinde dönemsel olarak değişen üretim metodoloji ya o döneme ait teknolojinin bir gereği yada yalın üretimde olduğu gibi küreselleşen ve kızışan rekabet ortamına ve tüketici taleplerine hızla adaptosyonu sağlayabilecek üretim sistemlerinin ortaya konması ile gerçekleşmiştir. Bu nedenle, Fordist ve Esnek (yalın) üretim modellerinin bir birini ikame etmesinden ziyade üretim yapan ülkelerin ve onların çok uluslu şirketlerinin ulusal ve uluslar arası pazara yönelik operasyonlarında stratejik tercihlerinin belirleyici olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle de dünya üretim tarihinden bugüne kadar gündemde olan bu iki model üreticinin asgari ya da daha büyük üretim ihtiyaçlarına çare olmuştur.

Ancak, dünya küresel üretim güçlerinin bugün geldiği noktada her iki üretim modeli de gerek gittikçe daha da değişken özellik gösteren küresel düzlemde kitlesel tüketici ve hatta bireysel müşteri ihtiyaçlarına acil ve daha hızlı cevap vermede yeterli olamamışlardır. Çünkü, teknolojide yaşanan baş döndürücü devrim sadece bilenen mevcut ürünler ve pazarların dışında kendi kitlesel veya bireysel tüketicisini ve pazarını yaratmaya başlayınca örneğin akıllı telefonların üretilmesi bir pazar talebi sonucundan ziyade bir inovasyon devriminin ürünüdür. Tıpkı, sosyal medyanın, internetin icadı örneklerinde olduğu gibi. Hepsi kendi pazarını kendi yarattıkları dijital teknoloji tabanlı yeni bir üretim modeli ile oluşturmayı başarmışlardır.         

Bugün ise bambaşka bir global dijital üretim modeli ile karşı karşıyayız. Dijital ve ileri teknolojinin üretim süreçlerinin her aşamasında kullanıldığı, makinelerin bir biriyle konuştuğu ya da iletişim kurabildiği, daha önce insan gücü ile yapılan bir çok işin ya da üretim sürecinin artık robotlarla yapıldığı yeni bir sistem gündeme gelmiştir. Yeni üretim modelini sadece dijital devrim ile açıklamak diğer bilimsel, mühendislik, teknolojik ve inovatif çalışmalara haksızlık olacağı için doğru olmaz. Siber-fiziksel sistemler, üretim araç ve gereçlerine entegre edilmiş sensörler, işleticilerle donanmış internet bağlantılı akıllı elektronik sistemler bir taraftan sanayinin tam anlamıyla bilgisayarlaşması anlamına gelirken, diğer taraftan üretim sistem ve süreçlerinin dijitalleşmesi yani dijital teknoloji tabanlı üretimin belirleyici olmaya başladığını göstermektedir.

Aynı zamanda, tüketicilerin kişiselleştirilmiş ürünlere doğru hızla artan talebi yenilikçi ürün baskısını ve yenilikçi ürün yapma arzusunu ön plana çıkarmıştır. Bu itibarla, sürekli yenilikçi ürünü üretecek sürdürülebilir bir teknolojik donanım ve üretim alt yapısı ya da modelinin pazardan pay alma, karları artıma, verimliliği yükseltme adına son derece önemli olduğunu görmekteyiz. 

Nesnelerin interneti, büyük veri (big data), siber fiziki sistemler, siber güvenlik, bulut iletişim gibi teknolojik alt yapıların tüm hedefi daha az enerji harcayan, yüksek güvenli sistemlerle ısı üreten ve yüksek güvenli sistemlerle en iyi teknolojik üretimi yapabilen iklimin oluşturulmasıdır. Özellikle, imalat sanayinde artan enerji maliyetlerinin düşürülmesi yeni teknolojilerin en önemli konularından birisidir.  Yeni teknoloji tabanlı üretim modeli üretim miktarının artırılmasına ve ürün kalitesinin yükselmesine vesile olacaktır. Bunun için veri toplanması, üretimin planlanması ve optimizasyonu, kontrol ve denetim sistemlerinin iyi işlemesi, modelleme ve simülasyon mühendisliği, bulut bilişim, büyük veri analizi, yeni teknolojik ürünlerin yeni pazarlara sunulması, yeni ürünlerin satın alınabilme koşullarının iyileştirilmesi ve nihayet üretim ikliminin, eko sisteminin ve üretim süreçlerinin sadeleştirilmesi ve maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir.

Bu teorik ve ampirik değerlendirme ışığında, şirketlerin bir an evvel teknoloji tabanlı akıllı üretim sistemlerine yada başka bir ifade ile dijital üretim modeline geçmesi küresel, bölgesel ve hatta milli pazarlar açısından artık elzemdir. Şirketlere daha fazla esneklik daha fazla verimlilik ve üretimde çeşitlilik sağlayacak orta ve uzun vadede daha düşük maliyetli bu yeni üretim paradigması hiç kuşkusuz ki üretimde dijital teknoloji, robotlar,  akıllı makinelerin ve her şeyden önemlisi yüksek nitelikte akıllı insanların kullanılmasını artıracaktır.

Robotların radyo dalgaları ile komut alması, sesi tanıması, temasla algılaması, hareket etmesi, insandan daha hızlı karar veren algılayıcılar veya sistemlerle iletişim kurması bir nevi haberleşmesi, hibrit robotik sistemlerle donatılmış üretim ortamının sağlanması, internet üzerinden fiziksel mekanik parçaların veya makinelerin bir biriyle iletişim kurması, teknoloji ve bilişim tabanlı lojistik hizmetlerin çok daha hızlı ve verimli olması ile birlikte üretim kayıplarının minimize edilmesi sonuçları itibariyle akıllı işletmeleri ve akıllı fabrikaları ortaya çıkaran akıllı üretim süreçlerinin yeni ve dijital tabanlı üretim modeline bağlı olarak gelişmekte olduğunu göstermektedir.

Dünya bazında küresel ekonomik değer yaratma zinciri içinde yer almak, küresel pazarlarda söz sahibi olmak ve ihracat içinde teknolojik ürünlerin ve ya dijital teknoloji bazlı üretilen markaların sayısını artırmak için bir an evvel zamanın ruhuna uygun olarak dijital teknoloji devriminden beslenen endüstriyel dönüşüm ve kalkınma stratejilerinin benimsenmesi gerekmektedir.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
batuhan 2019-04-03 17:58:52

Dijital teknoloji nedir dedik ne geldi