Endüstri 4.0 dijitalleşme çağında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geleceğin meslekleri belirleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda “Dijital Dönüşüm Yol Haritası” çalışmaları kapsamında bu yeni mesleklerin tanımlanması, bu alanlarda çalışacak iş gücüne farklı beceri ve yetkinliklerin kazandırılması ve yüksek katma değerli ürünler üretebilecek insan kaynağı yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Bu mesleklerden bazıları “robotik sistemler operatörlüğü, “nanoteknoloji uygulama operatörlüğü” ve “dijital sanayi operatörlüğü”. Mesleki ve teknik lise eğitiminin nitelik değiştirmesiyle, ara elemanlar da geleceğin modern üretim tekniklerine uyum sağlayacak.

Yeni nesil ara elemanlardan dijital sanayi operatörlüğü şöyle tanımlanıyor:

“Çevre koruma ve kalite kural ve yöntemleri çerçevesinde; yetkisi dâhilinde ve tanımlanmış görev talimatlarına göre iş organizasyonu ile ekibinin bilgi, beceri ve yetkinliklerine göre görev dağılımını ve takibini yapan, üretim hatlarının dijital altyapısının planlanmasına destek olan, dijital üretim altyapısının sürdürülebilirliğini sağlayan, üretim hattının bilişim ve otomasyon altyapısını makineler arası iletişimi (data aktarımı) kontrol ederek, bulut altyapısının sürdürülmesine destek vererek ve robotik ve otomasyon kontrol sistemlerini programlayarak yöneten, ürün ve süreç geliştirmede mühendislik uygulamalarına tersine mühendislik ölçümlemeleri, hızlı prototipleme, boyutsal ölçümleme ve karakterizasyon yapma gibi işlemlerde katkı veren ve mesleki gelişim çalışmalarına katılan meslek elemanı.”

Dijital çağa ayak uydurabilmek için gerekli mesleklerden olan dijital sanayi operatörlüğü için Bakanlık ve TOBB Yazılım Meclisi iş birliği ile sivil toplum kuruluşları, kamu, üniversite ve özel sektörden ilgili paydaşların katılımlarıyla şimdiden eğitim müfredatı hazırlıkları başlamış durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz müfredat, mesleki ve teknik liselerde hayata geçirilecek.

Müfredat çalışmaları sürerken, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yaklaşık bir yıl önce, üretim ağlarında dijital çağın gereksinimlerini karşılamak ve yeni nesil teknisyenlerin istihdamını sağlayacak dijital sanayi operatörlüğü mesleğinin statüsünü belirlemek amacıyla ulusal meslek standardı hazırladı.

Bu yeni meslek kolunun görevlerini daha net anlayabilmek için, oluşturulan standartlara göz atmakta fayda var.

Dijital sanayi operatörü, üretim ortamlarında robotik ve otomasyon sistemleri bünyesinde genellikle yalnız görev yapacak. Çalışma ortamında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini gerektiren sağlık ve güvenlik riskleri de bulunabilecek.

Üretim sürecinde dijital üretim altyapısının sürdürülebilirliğini sağlamak için dijital üretim sistemlerinin yazılım güncellemelerini takip edecek. Bulut altyapısının sürdürülmesine destek verecek. Robotik ve otomasyon kontrol sistemlerini yönetecek. Bunun için üretimdeki robotik ve otomasyon sistemlerinin numerik kontrol kodlarını oluşturacak, değişen üretim ihtiyaçlarına göre revize edecek, sistemlerin fiziki bakım ve onarımı için ilgili ekibi teknik olarak yönlendirecek. Ürün tasarımında ilgili programları kullanarak teknik resimleri hazırlayacak. Yeni ürünün dijital üretim hattına entegrasyonu ile ilgili mevcut hat üzerinde gerekli revizyonları yapacak.

Tersine mühendislik cihazlarını kullanarak nesnelerin matematiksel modellerini bilgisayar ortamında oluşturacak. Hızlı prototipleme cihazlarını kullanarak prototipler hazırlayacak. Matematiksel modelleri hızlı prototipleme cihazlarının kullanacağı formata çevirecek. Yeni elemanların yetişmeleri ve yetkin olmalarına iş süreçleri kapsamında destek verecek.

Endüstri 4.0 çağında insana duyulacak ihtiyaç bitmeyecek. Geleceğin dijital fabrikalarında görev yapacak ara elemanların ve mühendislerin kendilerini bu yeni sürece adapte edebilmesi için eğitimin de dönüşmesi ve hızla standardizasyon çalışmaları yapılması gerekiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.