Akıllı makineler birçok gelişmiş ülkede insan istihdamını tehdit eder boyuta gelmiştir. Almanya’da kargo şirketleri için 150 kilo yük taşıyan “robot postacılar ya da kargo elemanı robotlar” üretilmiş ve işe başlatılmışlardır. Japonya’da ismi Pepper olan insansı robot satış elemanı olarak; cep telefonu satışı, pizza satış elemanı, tatil gemilerinde ve evlerde kullanılmaya başlandı. Diğer taraftan, Avustralya’da faaliyette bulunan Fastbrick Robot firması, duvarcı ustası ilk robotu üreterek, büyük bir inovasyon ve yatırıma imza attı. Bunun sonucunda dünyanın en büyüklerinden olan inşaat makineleri üreticisi Caterpillar Fastbricks robotlarını satın almaya başladı. Çünkü bu robotlar saatte 1.000 tuğla örüyor ve bir evi iki günde bitirebiliyordu.


İnsanın ekmeğini çalan bu yapay zekâ ürünü akıllı sistemler, cihazlar veya robotlardan çarpıcı örnekler vermeye devam edersek; bunlardan en ilginç olanı da yakında avukatların işlerini de ellerinden alma ihtimallerinin yükseliyor olmasıdır.  Yapay zekâda gelinen inanılmaz gelişmeler yasal sistem içinde avukatların rollerini azaltıyor. Bazı durumlarda onların tamamen yerini alacak kadar ileri gidiyor. ABD’de birçok avukatlık firması IBM Watson yapay zekâ ürünü olan “Ross” adlı robotları kiralamaya başladı. Mevzuat ve yasalarla ilgili İngilizce tüm soruları anlıyor ve analitik ve çözüm odaklı cevaplar veriyor.
 

Makine öğrenmesi yada öğrenen makinelerin (learning machine) algoritmaların dizilimleri sonucunda gittikçe daha akıllı ve yetenekli olan yapay zekâ makinelerinin henüz insana ait olan empati yapma, ahlaki muhasebe içinde olma yani vicdan sorunu olmaması ya da anlık pragmatik çözümlerden henüz uzak olması, insanın tamamen yerini alma konusunda yeterli donanımda olmadığı bir gerçek olsa dahi birçok iş kolunda sahip olduğumuz işlerimizi artık tehdit etmeye başladıkları da acı bir gerçektir. Bugün, JLR İngiliz otomobil üreticisi üretim hattında yüzde 80 robot kullanmaktadır. 
 

Google, yapay zekâ araştırma ve geliştirme için şu ana kadar 30 milyar dolar harcamış durumda.  Coca-Cola yapay zekâ teknolojisini otomatik satış makinelerinde kullanıyor. Uzaktan satış olanakları ile bu akıllı sistemler sayesinde, Facebook Messenger üzerinden dünyanın her yerindeki arkadaşlarına kola siparişi ile kola ısmarlayabiliyor.
 

Günümüzde bilgisayar ortamında sanal platformlar ön plana çıkıyor. Bu platformlar ya da uygulamalar üzerinden yeni iş modelleri ve iş çerçevesi genişletilebiliyor. Örneğin, Amazon ilk çıkış noktası online kitap satıyorken, şimdi yeni iş modelleri ile birçok perakende ürün satışı yapıyor.  Bu yeni iş modelini daha verimli sürdürmek için Amazon 775 milyon dolara paketleme konusunda bir robot şirketi olan Kiva’yı satın alıyor.  Daha önce insan eliyle 60-70 dakikada yapılan ürünün tıklandıktan sonra paketleme işlemi dahil müşteriye gönderilme sürecinin tamamlanması işlemini, 15 dakikaya düşürüyor. Amazon şirketi bugün itibariyle 100 bin robot kullandıklarını beyan etmişlerdir. 100 bin robot belki de 100 bin işsiz ve 100 bin işsiz, onlara satış yapacak binlerce insanın işsiz kalması anlamına geliyor. 
 

Başka bir örneği eğlence sektöründen verirsek, Apple İ Tunes şarkı satarken, şimdi video satarak iş çerçevesini zenginleştirmiş oluyor.
Hiç kuşkusuz ki söz konusu dijital dönüşüme öncülük yapan şirketlerin talep ettiği nitelik ve donanımda insan kaynağı profili de değişiyor. Daha iyi eğitimli çok fonksiyonel, çok yetenekli, çok meslekli ve bilgili insan gücüne ihtiyaç artarken; diğer taraftan saha ya da mutfak tecrübe ve deneyimi olan insan gücü ihtiyacına yönelik talep de hızla artıyor. Örneğin, yazılım ve yazılımcıya olan ihtiyaç her geçen gün artarken, burada sadece bir şirket bünyesinde lisanslı yazılım yapan ve bu yazılımın o şirket tarafından geliştirilmesi ve kontrol edilmesini sağlayan Microsoft gibi şirketlerin çalışanlarından ve bu tür bir istihdamdan bahsetmiyoruz. Aynı zamanda internet ortamında kullanıcıların hizmetine açılan açık kodlu yazılım hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde elde edilerek başka yaratıcı ve inovatif programların ortaya çıkmasını sağlayan yaratıcıların inanılmaz çalışmaları artık diplomadan çok deneyimin yenidünya işgücü piyasalarında ön plana çıktığını göstermektedir.        

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.