Üretim modellerinin dijital teknoloji tabanlı gelişiminin en somut sonuçlarından birisi de  hiç kuşkusuz ki yeni  dijital tabanlı sektörel ve ekonomik dönüşüm ve aynı zamanda dijital inovatif ürünlerin, nitelikli insan gücü istihdam eden işgücü piyasalarının ve çalışma hayatının ortaya çıkması ile birlikte top yekun yeni bir toplumsal değişimin baş döndürücü teknolojik ilerlemeye bağlı olarak gerçekleşmesidir. Üretim ve yaşam kodlarımızı değiştirecek  ve hayatımızı derinden etkilemesi beklenen çok önemli yeni teknolojik ilerlemelerin bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Veri üretme ve depolama
Mobil cihazlar süper bilgisayar haline gelecek. Veri depolama ve veriye erişim daha da kolaylaşacak. Dünya da internet bağlantısı olan nüfus oranı yüzde 70-80’ler çıkacak ve sonuçları itibariyle ülkeler, toplumlar, topluluklar ve bireyler arasında müthiş bir global iletişim ağları kurulacak.  

2. Süper bilgisayarlar ve gelişmiş algoritmalar 
Büyük verilerin işlenmesi sonucunda gelişmiş altyapı çözümleri vasıtasıyla  daha fazla dijital tabanlı üretim ve çözümler yapılabilecektir.

3. Dijital sağlık
Giyilebilir dijital ürünlerle kişisel sağlığın bireysel olarak takibini mümkün kılmakla birlikte aynı zamanda robotik cerrahi kullanımı artacaktır.

4. Maddenin dijitalleşmesi
Maddenin dijitalleşmesi daha da yaygınlaşacak ve özellikle üç boyutlu yazıcıların başta medikal alanda kullanımıyla bedenimizin sorunlu organlarını, dokularını ve kemiklerini üretebileceğiz. Endüstride üretim öncesi dijital görsel ya da dijital sanallaştırma teknolojisi aplikasyonu ile geniş işletim sistemleri vasıtasıyla üretim üzerindeki kontrol, verimlilik artışı ve düşük maliyetli üretim sağlanabilecek.

5. Nesnelerin İnterneti (IOT) uygulamaları
Gelecek yıllarda en az bir sensör teknolojisi ve internet bağlantısı taşıyan nesne sayısı trilyonları bulacak. Arabalardaki akıllı çözümler bunun en iyi örneğidir. 

6. Blockchain uygulamaları
Finansal teknolojilerin (Fintec) kullanıldığı ve parasal, mali ve finansal işlemlerin yapıldığı her yere güvenlik getiren gelişmiş güvenlik şifreleme yazılımları, onay sistemleri ve siber güvenlik çözümlerinde Blockchain uygulamaları kullanımı yaygınlaşacaktır.

7. Giydirilebilir elektronik
Giydirilmiş teknolojilerin sağlık sektöründe bireysel hasta takibi, tekstil ürünleri, elektronik aksesuar, elektronik saat üzerinden iletişim, spor teknolojileri, hayvan bakımı ve iletişimi, toplu taşıt kullanımında,  savunma sanayinde,  müzik ve oyun yani eğlence sektöründe, bireysel mobil cihaz uygulamaları olarak insan yaşamında hızla yerini alacaktır. 

Bu bağlamda Türkiye’nin en önemli projesinin adı: Türkiye Bilişim Vadisi’dir. Başka bir ifade ile uluslararası dijital üretim, servis ve ICT laboratuvarları, tematik inovasyon merkezleri, Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi, prototip test ve atölye merkezi, eko-sistemi, dijital altyapısı, eğitim üst yapısı, küresel stratejik bağlantıları, sosyal donanımı ve Ar-Ge iklimini içeren Türkiye’nin en büyük ve en prestijli teknokentidir. 

Proje amacı (objectıves): Tüm dünyanın hızla dijitalleştiği bir ortamda Türkiye’nin dijital alt yapısı ile inovasyon odaklı büyüyen bir ülke olmasına katkı sağlayacak, daha kaliteli ve etkili hizmeti dijital tabanlı gelişim modeli ile sunacak ve tüm bu sürecin altyapısını şekillendirecek ve özellikle kamu hizmetinin verimliliğine, üniversite ve endüstri iş birliğinin gelişimine, iş dünyasının ileri teknolojiye adaptasyonuna ve genel anlamda teknoloji üretim becerisi yüksek bilgi toplumunun oluşumuna katkı yapacak dijital ve bilişim yaşam ve üretiminin araştırma-geliştirme (R&D)  ve  inovasyon (innovation) alt yapısına hizmet etmek ve Türkiye’nin dijital ekonomiye geçişini hızlandırmaktır. 

İş birliği partnerleri (collaboratıon partners): Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve diğer güçlü partnerler.

Proje uygulaması (implementation):  Dijital ve bilişim teknolojileri üzerine araştırma ve inovasyon yapacak olan bu vadi yada bu yeni teknoşehir, uluslararası ve ulusal yatırımcı ve girişimcilerin, araştırmacıların, uygulayıcıların, özel ve kamusal alandaki  Ar-Ge  personelinin, farklı disiplinlerin ve  farklı akademik arka plana sahip bilim insanlarının ve her şeyden önemlisi Türkiye’de eğitim gören tüm öğrencilerin hizmetine sunulacaktır.

Türkiye’nin büyük özveri ile gerçekleştirdiği uluslararası standart ve kalitedeki bu küresel projesini belki de yeni bir slogan ile örneğin ‘a knowledge and dijital country Turkey’ olarak tanıtmak ve dünyaya pazarlamak isabetli olacaktır.  Bu proje ICT sektöründe ve Teknoloji üretiminde faaliyette bulunan yabancı sermayenin Türkiye’ye çekilmesi ve genel anlamda yerli veya yabancı tüm girişimcilerin desteklenmesi boyutu ile ayrıca önem arz edecektir. Diğer taraftan, çok disiplinli bilimsel araştırma ve geliştirme ortamının endüstri ile buluşmasını sağlayacak bu uluslararası dijital kentin kuruluşu birçok global bilimsel çalışmaya, ortak projelere veya iş birliklerine ev sahipliği yapacaktır.  Proje kapsamında kurulacak ‘International  Digital Laboratory and Innovation Centers’  yukarıda altı çizilen yükselen teknoloji alanlarına ilaveten; dijital üretim, dijital süreçler, dijital teknolojik çözümler ve ICT ve servis alanlarını içerebilir:

Digital Manufacturing
1. Product Evaluation Technology
2. Experiential Engineering/Hybrids/Embedded System
3. Automation and Robotics
4. Digital Lifecycle Management
5. Simulation and Modelling

Digital Technologies
1. Visualisation
2. Digital Media
3. E-Business
4. E-Security
5. Ciber-security
6. Artificial Intelligence
7. Software development

Digital Healthcare
1. eHealth Innovation
2. Healthcare Technology
3. Healthcare  System Engineering
4. Informatics and Virtual Reality
5. Neuroimaging Statistics

SME  Knowledge Exchange
ICT and Service Science
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.