CİZRE OSB’DEN  “SANAYİ ŞEHRİ” HEDEFİ

İSTİHDAM KAPISI

Hassas bir bölgede bulunan ve adı toplumsal olaylarla anılan Cizre, artık sanayi şehri kimliğine bürünmek istiyor. Yaklaşık 11 yıl önce kurularak bölgeyi ekonomik açıdan kalkındırmaya başlayan Cizre İsmail Ebul-İz OSB’nin 56 parselinin 8’inde firmalar üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Yüzlerce kişiye istihdam olanağı sunan Cizre OSB’nin Başkan Vekili ve Cizre TSO Başkanı Süleyman Çağlı, Cizre’nin artık olaylarla değil sanayi alanındaki başarılarıyla gündeme gelmek istediğini kaydetti. Çağlı, “Cizre’nin sanayi, eğitim, ticaret, alt yapı ve üstyapı çalışmaları bakımından gelişimin devam etmesi için devlet yetkilileriyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli görüşmeler yapıyoruz” dedi.

10 TESİS İNŞAAT AŞAMASINDA

OSB’nizde hangi sektörler ağırlıkta bulunuyor?

Cizre İsmail Ebul-İz OSB, Cizre’ye bağlı Kurumcu Köyü Nergizi mevkiinde kuruldu. Cizre’ye 18 kilometre uzaklıkta olan bölgemiz, Nusaybin Yolu üzerinde konumlanıyor. OSB’mizde 56 sanayi parselinden 54’ü tahsis edilmiş olup 8’i üretimde bulunuyor. 12’sinin de inşaat yapımı devam ediyor. OSB’mizde 8 tesis üretimde,  10 tesis inşaat aşamasında, 22 tesisin de proje çalışmaları sürerken, 1 tesis de üretime ara verdi. Bölgemizde 1 beton boru, logar ve kutu menfez üretiminin yapıldığı tesis, 2 PVC mebran kapı imalatı tesisi, 1 çelik konstrüksiyon imalatı tesisi, 1 plastik boru üretimi tesisi, 1 deterjan ve kozmetik maddeleri üretimi tesisi, 2 plastik geri dönüşüm tesisi olmak üzere toplam 8 adet sanayi tesisi üretimde. Bu tesislerde yüzlerce gencimiz ve insanımız istihdam ediliyor.   

CİZRE’YE YATIRIM ÇAĞRISI

Bölge olarak çözülmesini talep ettiğiniz sorunlar yaşıyor musunuz?

Bölgemiz hassas bir noktada, maalesef yıllardan beri hep toplumsal olaylarla gündemde yerini alıyor. Bizler bu algıyı değiştirmek adına sürekli istihdam ve yatırım çağrıları yapıyoruz. Temennimiz artık bölgemizin, özelde de Cizre’nin olaylarla değil sanayi alanındaki başarılarıyla gündeme gelmesidir. Çünkü Cizre son 4-5 yılda sanayi alanında önemli adımlar kat etti. İnşallah bu alandaki çalışmalarımıza daha hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Bölge sorunlarının çözümü noktasında da Cizre’nin sanayi, eğitim, ticaret, alt yapı ve üstyapı çalışmaları bakımından gelişimin devam etmesi için devlet yetkilileriyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli görüşmeler yapıyor, ziyaretler gerçekleştiriyor ve istişare toplantılarına katılıyoruz ve yapılan çalışmaların takipçiliğini yapıyoruz.

BİNLERCE İSTİHDAM HEDEFİ

Bölgenizdeki yatırım faaliyetlerini anlatır mısınız?

Bölgemiz eski yıllara nazaran yatırım açısında gün be gün gelişiyor özellikle Cizre OSB’nin faaliyete girmesiyle yıllardır, bölgemizde olmayan iş alanlarının açılmasına öncülük edecek fabrikaların kuruluşunu gerçekleştirdik. Fabrikalarımızın da bitip faal hale gelmesiyle birlikte inşallah bölgemiz iş alanları açısından rahat bir nefes alacaktır. Önümüzdeki dönem içinde şehrimizi Cazibe Merkezi’ne dönüştürmek için kentimize fabrika ve üretim tesisleri kurmak amacıyla başvuru yapan 50 büyük firma, şirket ve iş adamlarımıza gereken bütün yardım ve imkânları sağlayarak Cizre’yi üreten, kendine yeten, bölgeye ve komşu ülkelere ihracat yapan bir şehir haline getirmek amacıyla Cazibe Merkezi Projeleri kapsamında binlerce insanımıza istihdam alanı sağlayacağız ve Cizre’yi bir sanayi şehrine dönüştüreceğiz.

ÜCRETSİZ TEKNİK KOLEJ

OSB içi eğitim için ne düşünüyorsunuz?

OSB içi eğitimi ve memleketimiz için sanat ve zanaatkârlığı geliştirmek ve geleceğimiz için usta nesiller yetiştirmek adına, OSB’deki devlet destekli Cizre Bilim ve Teknik Kolejini açtık. Cizre Bilim ve Teknik Kolejinin bölgemize ücretsiz bir şekilde hizmet vermesinin yolunu açtık. Cizre Bilim ve Teknik Kolejine idari ve sosyal tesis alanlarına kullanılmak üzere verdiğimiz 10 dönümlük arazinin yanı sıra birçok konuda gerekli desteği de sunduk.

“HABUR AÇIK KALMALI”

OSB yönetimlerinin ve firmalarının daha fazla üretim yapabilmeleri için ne gibi önlemler alınabilir?

OSB’lerin üretim alanlarının genişletilmesi ve doğabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi lazım. Başta da dediğimiz gibi bölgemiz özellikle Cizre hassas bir noktada olduğu için, yıllardır yatırım açısından bakir kaldı. Unutulmamalıdır ki bölgenin can damarı Habur Sınır Kapısı’dır yani bu anlamda OSB’nin de daha fazla üretim yapıp dışarıya servis edebilmesi için, sınır kapısı işleyişlerinin aksamaması gerekir. Bu güne kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmış değiliz, temennimiz işleyişin bu şekilde devam etmesidir. Çünkü komşu ülkemiz Irak’a açılan tek kapı Habur’dur bu bağlamda OSB’nin de ihracat hacminin artması ve sürekli olarak üretimin devamı konusunda Habur Sınır Kapısının açık ve faal kalması lazım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.