banner110

YEŞİL ŞİRKETLERİ ONURLANDIRIYOR

Kocaeli’de başlayıp zaman içerisinde etkisini yükselterek tüm Türkiye’ye yayılan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, endüstrinin yeşil aktörlerine verdiği çevre nişanıyla hem tabiatı korumayı, hem de yatırımları hızlandırmayı planlıyor.

YEŞİL ŞİRKETLERİ ONURLANDIRIYOR

Kocaeli’de başlayıp zaman içerisinde etkisini yükselterek tüm Türkiye’ye yayılan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, endüstrinin yeşil aktörlerine verdiği çevre nişanıyla hem tabiatı korumayı, hem de yatırımları hızlandırmayı planlıyor.

02 Ağustos 2017 Çarşamba 08:37
YEŞİL ŞİRKETLERİ ONURLANDIRIYOR

YEŞİLİ ÜRETEN ŞEHİR

274’ü yabancı sermayeli olan büyüklü küçüklü 2 bin 500 işletmesi,  otomotiv üretimine sağladığı yüzde 38’lik katkı, İSO’nun 500 büyükleri arasına dahil ettiği 80 işletmesi ve 59 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle Türkiye’nin 71 ilinin toplamı kadar vergi ödeyen sanayi şehri Kocaeli, yalnızca nitelikli değil, aynı zamanda çevreci üretimin de adresi… Sanayileşme süreci 1960 ila 1975 yılları arasında başlayan 35 limanlı endüstri devi Kocaeli’nin sanayi faaliyetlerini koordine ederek; ihracat yapan ve teknoloji üreten firmalarına destek sunan Kocaeli Sanayi Odası, 1995’ten bu yana her yıl vermekte olduğu Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’yle yeşil endüstriye değer yaratan işletmeleri onurlandırıyor.

“ÇEVRECİ BAŞKAN”

1995’ten bu güne kadar yaklaşık 110 işletmeye çevre nişanı sunan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri,  adını Kocaeli’nin su sorununa el atan ve sorunu çözüme kavuşturan Çevreci Başkan Şahabettin Bilgisu’dan alıyor. Çevrenin henüz konuşulmadığı 1970’li yıllarda çevresel sorunların çözümü için büyük emek harcayan ve İzmit Körfezi’ndeki kirliliği gidermek için işbirliği yaptığı TÜBİTAK bünyesinde çevre grubunun kurulması için efor sarf eden KSO’nun Kurucu Başkanı merhum Şahabettin Bilgisu’nun adıyla yaşatılan çevre ödülleri, Bilgisu’nun “Ekonomide ve ekolojide denge; işin sırrı bu dengede” şiarıyla gerçekleştiriliyor.

JÜRİ KOMİTESİ

Kaynakları etkin bir biçimde kullanan, enerjiden tasarruf eden, giderlerini verimli üretimle düşüren, üretirken yok etmeyen ve hatta muhafaza eden işletmeleri ödüllendiren Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin jüri komitesinde Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, İZAYDAŞ, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Kocaeli, Gebze Teknik, Sakarya ve Uludağ üniversiteleri Çevre Mühendisliği Bölümü, Okan Üniversitesi, İktisadi Kalkınma Vakfı, TEMA Vakfı, Gebze OSB ve TOSB yer alıyor.

YATIRIMLARA KOORDİNASYON

Çevre bilincinin gelişmesine ve çevrenin korunup geliştirilmesine yönelik çalışmaları olan sanayi kuruluşlarını ödüllendiren Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, aynı zamanda ölçülebilir çevre yatırımlarını da teşvik ediyor. Çevre yatırımlarına ulusal ve uluslararası ölçekte yön verme özelliğiyle de bilinen bu ödüller, 1995 ve 1996 yıllarında “Yeşil Baca, Atık Su Arıtma Tesisi, Çevreci Ürün ve Çevreci Proje” olmak üzere 4 ayrı dalda verilmişti. 1997 yılından itibaren tek dalda verilmeye başlanan ve “Çevreci Başkan” olarak bilinen “Şahabettin Bilgisu”nun adını alan ödül organizasyonu; kimyadan otomotive, gıdadan makineye, tüketim mallarından enerji ve geri kazanım alanlarına kadar farklı birçok kalemdeki sanayiciyle buluşuyor.

ENDÜSTRİNİN ÖNCÜ KENTLERİ

Kocaeli’de başlayıp civar bölgelere de yayılan ödül organizasyonu, 2003’ten beri KOBİ ve büyük işletmeler kategorisiyle değerlendirilmeye başlandı. 2014 yılından itibaren sektör bazlı sınıflandırmalara tabi tutulan çevre ödülleri,  2015’ten itibaren tüm Türkiye’yi kapsayan yapısıyla etkisini sektördeki tüm firmalara yaymaya başladı. 2017’de 26 firmanın başvurduğu organizasyonda, söz konusu firmaların 10 tanesinin İstanbul, Sakarya, Yalova, Bursa, Tekirdağ, Eskişehir, Manisa ve Batman gibi büyük endüstri kentlerinden olduğu gözlemlendi.

23. YIL, 108 ÖDÜL

Sanayi kuruluşlarına 1995 yılından 2017’ye kadar toplam 108 ödül veren Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri kapsamında ödül alan işletme, 2 yıl süresince ödül logosunu kurumsal iletişim çalışmalarının her aşamasında ücretsiz kullanım hakkı elde ediyor. Ödül alan işletmelere İZAYDAŞ’a verecekleri atıkları konusunda bir yıl boyunca İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılıyor. Ayrıca; İZAYDAŞ, ilk elemeyi geçerek saha ziyaretine kalmaya hak kazanan işletmelere de bir yıl boyunca özel indirimler yapıyor.

SANAYİNİN YEŞİLAYCILARI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün katılımlarıyla 23’üncüsü de yoğun ilgiyle düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nde yeşil sanayiye değer yaratan işletmeler onurlandırıldı. Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi’nde Kimya Sektörü Çevre Ödülü'nü Procter&Gamble, Ağaç ve Ağaç Ürünleri Sektörü Çevre Ödülü'nü Yıldız Entegre - Manisa Fabrikası, Metal Sektörü Çevre Ödülü'nü Gazi Metal -Sakarya Fabrikası, Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü Çevre Ödülü'nü Ford Otomotiv Kocaeli Fabrikası ve Karma Sektör Çevre Ödülü'nü Nuh Çimento almaya hak kazandı.

Son Güncelleme: 02.08.2017 08:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.