GÜÇLÜ KAYNAK TASARRUFU

Endüstriyel suların geri kazanımından, atık su tesislerinin verimliliğine; uzun vadeli çevre rehabilitasyonundan kaynak tasarrufu ve geri kazanıma kadar tüm düğümlerin çözümü ULUÇEV’in inovasyonunda…

GÜÇLÜ KAYNAK TASARRUFU

Endüstriyel suların geri kazanımından, atık su tesislerinin verimliliğine; uzun vadeli çevre rehabilitasyonundan kaynak tasarrufu ve geri kazanıma kadar tüm düğümlerin çözümü ULUÇEV’in inovasyonunda…

05 Ağustos 2017 Cumartesi 09:07
GÜÇLÜ KAYNAK TASARRUFU

ÇEVRENİN KONTROL MEKANİZMASI

Bilimin ışığında uygulanabilir ve analitik mühendislik çözümleri üreten Uludağ Çevre Teknolojileri Ar-Ge Mühendislik Merkezi (ULUÇEV), çevre teknolojileri Ar-Ge’siyle referans alınan bir kuruluş olmayı hedefliyor. Son çevresel gelişmeleri yakinen takip eden, AB uyum süreci ekseninde çevresel sorunların çözümü için efor sarf eden ve üniversite – sanayi iş birliği kapsamında üniversite birikimini ve altyapı olanaklarını kamu ve özel sektör yararına sunan ULUÇEV, insan sağlığını ön planda tutan ve çalışmalarında inovatif çözümler de üretiyor. Sanayi Gazetesi’ne konuşan ULUÇEV Genel Müdürü Prof. Dr. Kadir Kestioğlu; “Firmamız Türkiye’deki ve dünyadaki çevresel sorunlara kendi sorunları olarak bakmaktadır. Bu eksende ULUÇEV; TÜBİTAK-TEYDEB, KOSGEB ve Sanayi Bakanlığı destekli projelerin yanı sıra, yüzeysel suların kirliliğini ve kontrolünü belirleyen çalışmaları da yürütmektedir” diyor.

SULARA KAZANIM, TESİSLERE VERİM

Su, atık su ve atık çamur yönetiminin yanı sıra, evsel ve endüstriyel suların geri kazanımına odaklanan firma, arıtma tesislerinde enerji verimliliği konusunda da değer üretiyor. Biyogaz tesisi projelendiren ULUÇEV’in pilot tesis hizmetleri de yürüttüğünü ifade eden Genel Müdür Kadir Kestioğlu; “Arıtma tesislerini daha verimli hale getirmek, işletme maliyetlerini düşürmek ve yüzeysel sulara daha az kirlilik gitmesini sağlamak için çalışıyoruz” ifadelerine yer veriyor.

BİYOGAZDAN HADDELEMEYE…

ULUÇEV’in hayat aşılayacağı uygulama ve projeler arasında; Bursa OSB Nilüfer Çayı rehabilitasyonu, İnegöl OSB arıtma çamurlarının azaltılması, sıcak haddeleme atıklarının bertarafı, DAP Bölgesi biyogaz üretimi sektör raporu, organik atıklardan biyogaz üretim tesisi oluşturma, Ulubat Gölü su kalitesi değerlendirmesi, ters ozmos, FENOMAG prosesi, ileri atık su arıtma prosesi geliştirilmesi ve pilot tesis kurulumu, ileri beslemeli koagülasyon optimizasyon sisteminin geliştirilmesi, ileri arıtma ve atık sudan sulama suyu kazanımına yönelik Ar-Ge projeleri öne çıkıyor.

Anahtar Kelimeler:
UluçevKadir Kestioğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.