banner110

ERGENE ARINIYOR

Yıllardır hoyratça kullanılan ve karakteristiği değiştirilen Ergene Nehri’ne hak ettiği bereketi ve temizliği geri getirecek çalışmaların başında bulunan Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş, OSB’lerin yeşil üretim hassasiyetiyle bölgenin kaderini değiştirecek.

ERGENE ARINIYOR

Yıllardır hoyratça kullanılan ve karakteristiği değiştirilen Ergene Nehri’ne hak ettiği bereketi ve temizliği geri getirecek çalışmaların başında bulunan Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş, OSB’lerin yeşil üretim hassasiyetiyle bölgenin kaderini değiştirecek.

03 Ağustos 2017 Perşembe 15:32
ERGENE ARINIYOR

BEREKETİ GERİ GETİRECEK

Ergene Koruma Planı çerçevesinde Tekirdağ’ın Ergene Havzası’nda kurulu ve faaliyette olan 10 OSB’nin atık sularının arıtılmasını müteakiben, bu suları kanal ve tüneller aracılığıyla toplayarak Marmara Denizi’nin 4,5 kilometre açığına ve 47 metre derinliğine deşarj etme projesi kapsamında; planlama, altyapı, kontrol, işletim ve bakım hizmetlerinden sorumlu olan Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş (TEDDD A.Ş), sanayiyi arındırıyor. Gıda sanayinin zengin havzalarından biri olarak, Türkiye’deki ayçiçeğinin yüzde 61’ini, pirincin yüzde 54’ünü ve buğdayın yüzde 12’sini üreten Ergene’nin evsel ve endüstriyel atık suların etkisiyle su karakteristiğinin değişerek bir zehir havzasına dönüştüğünden hareket eden TEDDD A.Ş, bölgeye hak ettiği bereketi geri getirmek adına kolları sıvadı.

OSB’LERİ BİRLEŞTİREN ÇATI

Sanayicilerin devlet eliyle göstermiş oldukları kolektif çevre bilincinin ete kemiğe bürünmüş hali olan TEDDD A.Ş, çarpık sanayileşmeye neşter vurucu uygulamalarıyla öne çıkıyor. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında ıslah OSB’lere dönüştürülen 9 sanayi bölgesinin birleşerek TEDDD A.Ş’yi kurmasıyla sanayileşmenin kontrolünde etkin bir dönem izleniyor. Ergene Havzası’nı kirlilikten ve zehirden arındırma misyonuyla faaliyetlerine yön veren firma, bölgedeki sanayi tesislerinin katkılarıyla Ergene’yi atıktan arındırıyor. Havza bazlı çözüm uygulaması ise, Türkiye’de ilk kez Ergene Havzası’nda hayata geçiriliyor. Çerkezköy, Çorlu Deri, Velimeşe, Veliköy, Kapaklı, Ergene 1, Ergene 2, Çorlu 1 ve Yalıboyu olmak üzere 9 adet OSB ile Avrupa Serbest Bölgesi’nin yer aldığı paydaşlar, Tekirdağ’ın hayat kaynağını yeniden hayata döndürüyor.

ERGENE KURTULACAK

Vali Mehmet Ceylan’ın başında bulunduğu TEDDD A.Ş, 40 yılı aşkın süredir yüzeysel kalitesi bozulan ve yer altı su seviyesi düşen Ergene Havzası, bu güne kadar kimsenin neşter vurmaya cesaret edemediği bir yarayı tedavi ediyor. Ergene Havzası’nı kurtarmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Ergene’yi kurtarma talimatı verilmişti. 2013’te yayınlanan Başbakanlık Genelgesi’ni müteakiben proje için yapılan yatırımlar ise 2,5 milyar TL’yi geçti. 14 bin 512 metrelik boru döşenen Karaboru hattının yüzde 40’ı tamamlandı. Şirketin iş alanı; kanalizasyon, tünel, kolektör sistemlerinin ve atık su arıtma tesislerinin inşa edilmesi ve işletilmesi olarak belirlendi. Şirkette, 6’sı teknik personel olmak üzere toplam 9 personel ve akademik danışman kadrosu bulunuyor ve ’Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’ kapsamında, yapımına devam edilen Müşterek Atık Su Arıtma Tesislerinin kontrolü gerçekleştiriliyor.

ATIK SU ARITMA TESİSLERİ

Bölgede, OSB statüsü kazanmış sanayi bölgelerinin endüstriyel atık suların ileri arıtımı için, işletilmesi ve kontrolü daha kolay 5 adet müşterek atık su arıtma tesisinin inşası yapılıyor. Muratlı, Ergene 2 ve Çorlu 1. OSB’de bitme aşamasına gelen tesislerin yanı sıra, Velimeşe ve Ergene 1. OSB’de yüzde 45 oranında fiziki yapılanma mevcut. Hâlihazırda Çerkezköy ve Çorlu Deri OSB’deki tesisler ise faaliyetlerine devam ediyor. Yıllardır hoyratça kullanılan Ergene Nehri, ilerleyen zamanlarda sanayicilere ve bölgeye ciddi kazanç sağlayacak. Sınai ve evsel atıklar, halk, doğa ve hayvan sağlığı için artık tehdit yaratmayacağı gibi; ziraat, hayvancılık ve turizmin de gelişmesi olanaklı hale gelecek. Projenin sonunda Ergene Nehri, içme suyu hariç olmak üzere her türlü ihtiyaç için kullanılabilecek seviyeye getirilmesi planlanmaktadır.

RAKAMLARDA DERİN DENİZ DEŞARJ

Toplam 270 bin metreküp kazı yapılan, çelik boruların tamamının imalatı tamamlanan ve şantiyeye getirilen derin deniz deşarjı işinde; denize 2 bin 250 metre uzunluğunda 166 boru sürüldü. Toplam hattın 4 bin 500 metre olduğu derin deniz deşarj çalışmaları kapsamında, 2019 yılında hayata geçirilmesi hedeflenen 70 kilometrelik bir kolektör hattı da inşa edilecek. Sanayicinin çevresel yatırımlarına kolektif bir kimlik kazandıracak, üretimdeki tasarrufları artıracak, halka sağlığını yeniden iade edecek bölge, böylece hem tarım, hem sağlık, hem de turizm penceresinden özlenilen manzarasına kavuşmuş olacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.