banner110

ÇEVRE YATIRIMLARI YÜKSELİŞTE

Yeşil, yerli ve yenilikçi üretimin adresi olan OSB’lerin çevre karnelerindeki yıldızlar çoğalıyor. Çevre yönetimi bilinci yükselen sanayi bölgeleri hem atıklarını kontrol altında tutuyor, hem de ileri teknolojileriyle ekstra verim elde etmenin yollarını arıyor.

ÇEVRE YATIRIMLARI YÜKSELİŞTE

Yeşil, yerli ve yenilikçi üretimin adresi olan OSB’lerin çevre karnelerindeki yıldızlar çoğalıyor. Çevre yönetimi bilinci yükselen sanayi bölgeleri hem atıklarını kontrol altında tutuyor, hem de ileri teknolojileriyle ekstra verim elde etmenin yollarını arıyor.

04 Ağustos 2017 Cuma 08:27
ÇEVRE YATIRIMLARI YÜKSELİŞTE

SANAYİCİLER BİLİNÇLİ, ŞİRKETLER TEKNOLOJİK
İnsanlığın, sağlıklı yaşamın, dönüşümün ve üretimin “sürdürülebilirlik” anahtarı; çevre… Eskinin “gri” algısına nazaran bugün imajını düzeltmiş bir sanayiyle karşı karşıyayız. Sanayiciler çok daha bilinçli, OSB’ler atık bertarafı konusunda daha hevesli, çevre işletmelerinin altyapısı ise daha ileri teknolojili… Türkiye’de 25 milyar TL’yi aşan çevresel harcamalar da bunun en büyük göstergesi. Şirketlerin yüzde 65’ten daha yüksek bir oranı, atık yönetimine eskiye oranla daha fazla zaman ayırarak yatırım yaparken, OSB’ler ise karnesindeki tüm kırıkları düzeltti. Atığını bertaraf eden, arıtma tesislerini işleten ve arıtma çamurundan enerji elde eden sanayi bölgeleri, bu işlemler sayesinde hem verimlerini yükseltiyor, hem de yılda milyonlarca lira tasarrufa imza atmış oluyor. Verimli pompalar üreten, atıkları sağlıklı yöntemlerle yok eden, anahtar teslim tesisler inşa eden ve geri dönüşüm sektörüne ustalıklarıyla yön veren firmalarla görüşen Sanayi Gazetesi’nin sayfaları, yeşil üretimin destekçilerini ağırlıyor. 24 yıldır AB standartları çerçevesinde yürütülen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) uygulamaları, 81 ilde 249 noktada gerçekleştirilen hava kalitesi ölçümleriyle de destekleniyor.

ARITMA TESİSLERİ SIÇRADI
Toplam çevresel gelirlerin 21,3 milyar TL tutarında olduğu Türkiye, son yıllarda büyük bir çevre atağı içerisinde. Organik atıklardan elde edilen biyoplastiklerin uluslararası piyasada birim fiyatı kilogram başına 4 ila 10 dolar arasında seyrediyor. Son 15 yıl içerisinde neredeyse 5 kat artan atık su arıtma tesislerinin sayısı günümüzde 650’yi geçti. Seragazı Emisyon Envanteri sonuçlarına göre ise endüstriyel işlemlerden kaynaklı salınımlar yüzde 13’ü geçmedi. 264 tesisteki 590’ı aşkın baca sürekli izleniyor.

ÇEVRE YÖNETİMİ GÜÇLENİYOR
Özellikle büyük endüstri kentlerinde ağırlığını hissettiren ve binlerce firmaya sahip olan 60’a yakın OSB içerisinde yer alan çevre yönetimi etkilerini hissettirmeye başladı. Çevre dostu uygulamaları yaygınlaştıran OSB’ler içerisinde yeşil sanayi, lojistik, arıtma, çevre danışmanlığı ve geri dönüşüm firmalarının sayısında büyük artış var. Ayrıca 100’e yakın OSB içerisinde atık su arıtma tesisleri yer alıyor. Yerli, yenilikçi ve yeşil üretimi destekleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da, reform revizyonlarında verimli üretim metotlarını izleyen sanayiciyi bir adım önde tutuyor.

YEŞİL SANAYİYE DESTEK
Yeşil hassasiyete sahip sanayiciyi teşvik eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise, arıtma tesisini kuran, işleten ve ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülüklerini harfiyen yerine getiren işletmeleri yalnız bırakmıyor. Bakanlık, işletmelerin atık su arıtma tesislerinde kullandıkları elektrik enerjisi giderlerinin yüzde 50’sini ödeyerek yeşil üretime destek çıkan sanayicileri cesaretlendiriyor. Politikalarıyla yeşil sanayi uygulamalarına destek sunan Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce 2015 – 2023 yılları arasını kapsayan Atık Su Arıtımı Eylem Planı’na göre ise de, 20’yi aşkın OSB’de atık su arıtma tesisi kurulumu çalışmaları sürdürülüyor.

ATIK İHTİSASI
TÜDAM’ın 2016 Geri Dönüşüm Sektörü Teşvik Raporu’nda parantez açılan atık ihtisas OSB’ler ise aktif olarak desteklenmesi beklenen konulardan. Lisanslı tesislerin yoğun olduğu bölgelerde kurulumu teşvik edilebilecek atık ihtisas OSB’lerle sektörün performansı ve verimi yükseltilebilir. İzmir’de kurulumu için düğmeye basılan atık ihtisas OSB’ler, hem sektörü, hem de denetim ve lisanslandırmayı özendirerek kamunun elini güçlendirecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.